صنعت ساخت و ساز در ركود

صنعت ساخت و ساز در ركود به گزارش فراز برج هزینه ساخت و ساز مسکن این روزها روندی افزایشی را تجربه می کند و حالا گرانی محصولات فولادی و سیمان رد بازار به این روند دامن زده است.


به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، فعالان صنعت ساخت و ساز می گویند روند کنونی هزینه ساخت مسکن را نزدیک به ۳۰ درصد افزایش داده و این امر تاثیرات خود ر بزودی در قیمت مسکن تازه ساز به نمایش خواهد گذاشت. نکته مهم اینجاست که رشد بهای مسکن نوساز، قیمت سایر الاک ر هم به سرعت تحت تأثیر خود قرار می دهد. قیمت مسکن در بازار ایران روندی افزایشی را در سه سال گذشته، بعد از به وقوع پیوستن شوک ارزی تجربه کرده است. متوسط قیمت مسکن در شهر تهران در خرداد ماه به ۲۹ میلیون ۶۷۳ هزار تومان رسیده است که رقمی بسیار بالا در قیاس با ارقامی است که در سه سال قبل در مورد متوسط قیمت مسکن اعلام شده است. ایرج رهبر، نائب رئیس رهبر انجمن انبوه سازان درباره هزینه ساخت هر متر مسکن ساده در کلانشهر تهران اظهار داشت: یک واحد ۱۰۰ متری با مشاعات ۸۵متری مفید حداقل هزینه ای بین ۶ تا ۷ میلیون تومان هزینه ساخت دارد که در واقع ۷۰۰ میلیون تومان برای ساخت ۱۰۰ متر مسکن ساده در تهران هزینه باید در نظر گرفت. وی اخطار داده است با گرانی قیمت سیمان، افزایش قیمت ساخت مسکن به وقوع خواهد پیوست. وی درباره بازار ساخت و ساز در کشور توضیح داد: وضعیت ساخت و ساز با شرایط سالهای گذشته بسیار متفاوت شده و بازار در رکود به سر می برد به صورتی که پروژه های عمرانی حالا به اصطلاح خوابیده و مسکن مهر در حال انجام می باشد و امیدواریم با ساخت مسکن ملی شاهد رونق بازار باشیم. وی بیان نمود: سرمایه گذاری در این بخش حدودا متوقف شده چونکه ماه هاست که بازار ساخت و ساز در کشور راکد شده است.
وام ۴۵۰ میلیونی ساخت در افزایش سرمایه گذاری موثر است؟ افزایش سقف وام سخت مسکن در شرایط کنونی با هدف ترغیب سازندگان به ساخت و ساز صورت گرفته است. طبق رویه کنونی سقف تسهیلات ساخت مسکن به روش های معمول ۲۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی است که سال جاری سقف تسهیلات مسکن برای سازندگانی که از تکنولوژی های جدید در فرآیند ساخت استفاده کنند بیشتر از دو برابر و به ۴۵۰ میلیون تومان افزوده شده است. در حالیکه سالانه باید حداقل یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته و تولید می شد اما طی سالهای گذشته این میزان به کمتر از ۴۰۰ هزار واحد رسیده است. ایرج رهبر اما درباره تأثیر وام ۴۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن در رونق صنعت ساختمان اظهار داشت: در کلانشهرها این مسئله موثر است اما کامل نمی تواند هزینه ها را پوشش دهد البته جزئیات اعطای وام ۴۵۰ میلیون تومانی به صورت دقیق معلوم نیست و اگر مقرر است این وام برای ساخت پرداخت گردد باید اجازه انتقال آن از متقاضی به خریدار داده شود. رهبر خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد مستقیم وام به خرید داده شود به حتم باعث افزایش قیمت ها خواهد شد و خرید را تحریک می کند که اصلا مناسب نمی باشد. وی بیان نمود: باید نحوه پرداخت، مدت زمان بازپرداخت و اقساط آن بگونه ای باشد که افراد کم درآمد و همینطور با درآمد متوسط قادر به پرداخت اقساط ماهانه باشند چونکه اگر قرار باشد خانواده ای در مجموع و حداکثر ۵ میلیون تومان درآمد داشته باشند به حتم قادر به پرداخت اقساط وام ۴۵۰ میلیونی برای ۱۲ سال و ماهانه بین ۷ تا ۷.۵ میلیون تومان نخواهند بود. این فعال بازار ساخت و ساز افزود: با این شرایط باید گفت اعطای وام ۴۵۰ میلیون تومانی تبدیل به برنامه ریزی می شود که غیر مستقیم و در عمل قابلیت اجرایی ندارد و برای کسی قابل استفاده نخواهد بود. ۲۲۳۲۲۳

1400/05/02
12:02:06
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان