مالیات جدید مسكن چگونه محاسبه می شود؟

مالیات جدید مسكن چگونه محاسبه می شود؟ به گزارش فراز برج ایسنا نوشت: طرح مجلس درباره مالیات بر عایدی سرمایه که تا شهریور ماه مقرر است به صحن علنی رود، سود حاصل از فروش مسگن طی مدت نگهداری مشمول مالیات می شود. مالیات دیگر مسکن در سالجاری در ارتباط با خانه های لوکس با ارزش بیشتر از یک میلیارد تومان است که تا بهمن ماه باید دریافت شود. همینطور طبق بودجه سالجاری خانه های خالی هم مشمول مالیات هستند که در ماه جاری اجرای این شروع می شود.


مالیات بر عایدی سرمایه طرح مجلس است که مدتی از تصویب کلیات آن می گذرد و اجرای کامل آن به دولت بعدی می رسد؛ بگونه ای که پورابراهیمی - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس - گفته که ظرف یک ماه آینده تلاش خواهیم کرد تا تمامی نظرات کارشناسان اتاق بازرگانی، صاحب نظران و متخصصان را در مورد بحث مالیات بر عایدی سرمایه جمع آوری و جمع بندی نماییم و تا اواخر شهریور ماه هم گزارش رسمی و نهایی آنرا در کمیسیون اقتصادی تصویب و به صحن علنی عرضه نماییم. در این طرح، اگر فردی مسکن بخرد و سپس مبادرت به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله طبق مدت نگهداری آن سرمایه، بخشی را بعنوان مالیات پرداخت کند. نحوه محاسبه مالیات بر عایدی سرمایه در بازار مسکن برپایه مدت زمان نگهداری، در سال اول ۴۰ درصد، سال دوم ۳۷ درصد و سال سوم ۳۴ درصد است. همچنین، در سالهای چهارم، پنجم و ششم نگهداری مسکن به ترتیب باید معادل ۳۱، ۲۸ و ۲۵ درصد از سود حاصل شده از فروش آن خانه مالیات پرداخته شود. علاوه براین، نحوه محاسبه مالیات بر عایدی سرمایه در بازار مسکن برپایه مدت زمان نگهداری، در سال هفتم ۲۲ درصد، سال هشتم ۱۹ درصد و سال نهم ۱۶ درصد است. از طرفی، در سالهای دهم، یازدهم و دوازدهم نگهداری مسکن به ترتیب باید معادل ۱۳، ۱۰ و ۷ درصد از سود حاصل شده از فروش آن خانه مالیات پرداخته شود که از سال دوازدهم به بعد نگهداری مسکن نرخ مالیات بر عایدی سرمایه ۴ درصد خواهد بود.
بعنوان مثال، اگر مسکنی به ارزش یک میلیارد تومان خریده و بعد از دو سال آن به قیمت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان فروخته شود، سودی که از این فروش حاصل شده معادل ۴۰۰ میلیون تومان است که مالیات آن برپایه دو سال نگهداری ۳۷ درصد محاسبه می شود و باید ۱۴۸ میلیون تومان مالیات بپردازید.

همچنین، به جز مالیات بر عایدی سرمایه طبق بودجه سالجاری باید صاحبان خانه های لوکس که ارزش آنها بیشتر از ۱۰ میلیارد تومان باشد، تا بهمن سالجاری مالیات بپردازند. براین اساس، نرخ مالیات سالانه این خانه های لوکس هم به شرح زیر است:
۱- نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان؛ یک در هزار
۲- نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان؛ دو در هزار
۳- نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان؛ سه در هزار
۴- نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان؛ چهار در هزار
۵-نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا پنج در هزار
از طرفی، طبق ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان بعنوان «واحد خالی» شناسایی شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به شرح زیر خواهند شد:
سال دوم- معادل یک دوم مالیات متعلقه
سال سوم- معادل مالیات متعلقه
سال چهارم و به بعد- معادل یک و نیم (۱.۵) برابر مالیات متعلقه
در این حوزه، وزارت راه و شهرسازی سامانه املاک و اسکان را راه اندازی نمود تا وضعیت سکونت در خانه ها از لحاظ خالی بودن مشخص شود که طبق گفته مسؤلان سازمان امور مالیاتی، در ماه جاری از نخستین خانه خالی مالیات دریافت می شود. 223227


منبع:

1400/05/05
12:44:39
5.0 / 5
262
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان