خبر مهم وزیر راه درباره افزایش قیمت بلیت قطار و هواپیما

خبر مهم وزیر راه درباره افزایش قیمت بلیت قطار و هواپیما به گزارش فراز برج فارس نوشت: وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه شرکت راه آهن تقاضای شرکتها برای افزایش قیمت بلیت قطار را نپذیرفته است، اظهار داشت: تعرفه گذاری، امروز در برنامه شورای عالی هواپیمای کشوری نیست، بلکه ممیزی و ارزیابی تقاضای افزایش نرخ مطرح است و این شورا باید اطمینان یابد این وضعیت قیمت بلیت هواپیما، عادلانه است.


محمد اسلامی درباره نرخ گذاری بلیت هواپیما و تقاضای شرکت های هواپیمایی برای گران کردن قیمت بلیت پروازهای داخلی، گفت: جلسه شورای عالی هواپیمایی امروز درباره نرخ بلیت پروازهای داخلی برگزار می گردد و در این نشست شرکت های هواپیمایی و انجمن شرکت های هواپیمایی استدلال و صحبت های شرکت های هواپیمایی را در این زمینه بشنویم. شرکت های هواپیمایی در ابتدای شیوع ویروس کرونا تسهیلات ارزان حمایتی گرفتند وی درباره ادعای شرکت های هواپیمایی در خصوص ضرورت افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی به سبب افزایش قیمت ارز و الزام فروش فقط ۶۰ درصد ظرفیت پروازها، گفت: زمانی که موضوع فروش ۶۰ درصد ظرفیت پروازها به سبب شیوع ویروس کرونا عنوان شد، وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری تلاش کرد، تمهیداتی برای شرکت های هواپیمایی در نظر بگیرد، در این راستا تسهیلات ارزان در اختیار همه شرکت های هواپیمایی مسافری قرار گرفت و حمایت های لازم از آنها صورت گرفته است. وزیر راه و شهرسازی اظهار نمود: همین طور مرحله دوم تسهیلات حمایتی حاصل از شیوع ویروس کرونا برای شرکت های هواپیمایی و شرکت های حمل و نقل هوایی در نظر گرفته ایم. اسلامی افزود: این تسهیلات هنوز به سبب آنکه گفت وگوها نهایی نشده به دست شرکت های هواپیمایی نرسیده است.
«برنامه پنجم» و «شورای عالی هواپیمایی» ۲ محور اساسی بررسی نرخ بلیت هواپیما وی درباره استناد شرکت های هواپیمایی به موضوع قانون برنامه پنجم در خصوص آزادسازی نرخ های خدمات حمل و نقل هوایی از سال سوم برنامه و نرخ گذاری بر طبق عرضه و تقاضا، توضیح داد: قانون در این زمینه صراحت دارد و دو محور در این مساله وجود دارد، یکی بخش حاکمیتی شورای عالی هواپیمایی کشوری است و یکی هم بعنوان برنامه پنج ساله توسعه است که آزادسازی قیمت ها را اعلام نموده است، اینها در امتداد یکدیگر هستند و در تناقض نیستند، متأسفانه اشخاصی مصاحبه می کنند و بصورت غیر ضروری مطالبی را در این زمینه مطرح می کنند و فضا را مشوش می کنند. تعرفه گذاری در برنامه شورای عالی هواپیمای کشوری نیست وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: برای ما این مساله حائز اهمیت می باشد که اجازه ندهیم سواستفاده ای از دامنه مجاز قیمت ها صورت گیرد، تعرفه گذاری الان در برنامه شورای عالی هواپیمای کشوری نیست، بلکه ممیزی و ارزیابی این تقاضا و این ادعا، مطرح است که شورای عالی هواپیمای کشوری این اطمینان را تحصیل کند این وضعیت قیمتی، وضعیت عادلانه ای است که هم به صنعت حمل و نقل هوایی و هم به حقوق مردم بعنوان مصرف کننده، توجه گردد. اسلامی اضافه کرد: شرکت های هواپیمایی باید در جلسه شورای عالی هواپیمایی توضیحات خودرا عرضه کنند تا در این زمینه تصمیم گیری شود. شرکت راه آهن تقاضای افزایش قیمت بلیت قطار را نپذیرفت وی درباره تقاضای شرکت های ریلی بابت افزایش قیمت بلیت قطار به سبب افزایش هزینه ها و فروش فقط ۵۰ درصد ظرفیت قطارها و ادعای تصویب ۴۰ تا ۶۰ درصدی قیمت بلیت، اظهار نمود: ما هنوز هیچ موافقتی با افزایش قیمت بلیت قطار نداشته ایم، شرکت های ریلی در جلسه انجمن شرکت های ریلی تقاضای خودرا فقط مطرح نمودند و شرکت راه آهن تقاضای آنها را نپذیرفته است. وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: با این وجود ضرورت دارد تقاضای شرکت های ریلی بابت افزایش قیمت بلیت قطار در شورای عالی ترابری مطرح شود؛ در جلسه ای هم که با انجمن شرکت های ریلی داشتیم اعلام کردیم که پیشنهادات خودرا عرضه کنند تا موضوع کارشناسی شود و بعد از بحث ها و بررسی های کارشناسی، در شورای عالی ترابری بررسی شود. افزایش ۴۰ تا ۶۰ درصدی قیمت بلیت قطار فقط ادعا است اسلامی در پاسخ به این پرسش که پس ادعای تصویب افزایش ۴۰ تا ۶۰ درصدی قیمت بلیت قطار صحیح نیست؟ بیان کرد: به هر حال شرکت های ریلی می توانند تقاضای هر افزایش قیمتی را داشته باشند و همه جور مدعی شوند، اما برای ما ۲ موضوع در این عرصه مهمست اول حفاظت از حقوق مسافر و مردم تا در حق آنها اجحافی صورت نگیرد و دوم حفظ سرمایه حمل و نقل ریلی و این که این سرمایه لطمه نبیند و رشد کند و بتواند باکیفیت در خدمت مردم باشد. وزیر راه و شهرسازی افزود: شرکت های ریلی خود می توانند همه جور مدعی شوند، اما ما اهتمام می نماییم ۲ محوری را که ذکر کردم، بصورت همزمان در شورای عالی هماهنگی ترابری مورد توجه قرار دهیم و به هر ۲ موضوع توجه می نماییم و با جامع نگری، نسبت به درخواست شرکتها تصمیم گیری می نماییم. بتازگی یکی از مدیران صنعت ریلی مدعی شده «کمیته فرعی شورای عالی ترابری با افزایش تا سقف ۶۰ درصدی بهای پایه بلیت قطار موافقت کرده است». ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/05/09
21:35:15
5.0 / 5
491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان