متقاضیان وام ودیعه مسکن گوش به زنگ باشند

متقاضیان وام ودیعه مسکن گوش به زنگ باشند باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: پیگیری ها،  از حل اختلال در سامانه ودیعه مسکن در ایام آینده حکایت دارد.


در ماه های اول امسال دولت همانند سال قبل به فکر مستاجران در این ایام شیوع ویروس کرونا بود بطوریکه در همان روزهای ابتدایی مصوبه تمدید اجاره ها تا آخر سال را اعلام نمود و در ابتدای تابستان هم مصوبه افزایش ۲۵ درصدی اجاره در تهران را اعلام نمود که البته این مصوبه تنها به کلام ختم شد چونکه برای این مصوبه دولت هیچ ابزار اجرائی و کنترلی نداشت و خیلی از مستاجران خبر از افزایش ۴۰ تا ۶۰ درصدی نرخ های اجاره می دادند. البته دولت مصوبه دیگری هم تحت عنوان پرداخت وام ودیعه مسکن تا سقف ۷۰ میلیون تومان را هم برای پشتیبانی از مستاجران در دستور کار خود قرار داد که همین مصوبه موجب خوشی و ثبت نام خیلی از متقاضیان شد. طولی نکشید که سایت ثبت نام وام ودیعه مسکن بعد گذشت چند روز از دسترس خارج شد و اکنون خیلی از متقاضیانی که ثبت نام کرده و مشمول دریافت این تسهیلات بودند هم با مشکل مواجه گشتند. بعد از یک ماه ثبت نام هیچ خبری از وام ودیعه مسکن نیست در همین رابطه وحدتی یکی از مستاجران که برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن ثبت نام کرده بود، با اعلان اینکه در اوایل تیرماه برای دریافت وام ودیعه مسکن ثبت نام کرده ام، اما هنوز پس از گذشت یک ماه هیچ خبری از تایید شدن و یا مشمول نبودن اعلام نمی گردد، اظهار داشت: در تیرماه که به سایت طرح اقدام ملی مسکن مراجعه می کردم سایت درحال بررسی نشان می داد، اما هم اکنون که به سایت مراجعه می کنم سایت از دسترس خارج شده و خطا می دهد. او افزود: من به امید این وام امسال با مالک توافق کردم که رهن را افزایش دهد، اما هم اکنون که این مشکل به وجود آمده نمی دانم چه کار بایدکنم متاسفانه نه قسمت پشتیبانی پاسخ می دهد و نه خود مسئولان اعلام می کنند که چه کار باید نماییم و یا به کجا مراجعه کنیم!؟ بسیاری از بانک ها تسهیلات را پرداخت نمی کنند خدایی یکی دیگر از مستاجران با اعلان اینکه فصل اجاره و جابه جایی تمام شده، اما هنوز خبری از پرداخت وام ودیعه مسکن نیست و نمی دانم باید به کجا برای دریافت این تسهیلات مراجعه کنم البته هنوز خیلی از بانک ها هم که این تسهیلات را پرداخت می کنند تکلیف خودشان را نمی دانند. او بیان کرد: در سال قبل برای تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی بانک ها به زور با ۲ ضامن موافقت می کردند بطور قطع برای تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی کمتر از ۲ یا ۳ ضامن کاری انجام نمی دهند. امکان ورود به سایت طرح اقدام ملی مسکن نیست بر طبق این گزارش مرادی یکی دیگر از مستاجران که برای دریافت این وام با مشکل بسیار زیادی روبرو شده بود، اظهار داشت: هم اکنون امکان ورود به سایت وجود ندارد. زمانی که خبری او بصورت رسمی اعلام می کنند باید عملیاتی کنند. او بیان کرد: خیلی از بانک ها هزاران بهانه میاورند که وام را پرداخت نکنند.
آیا دولت قصد پرداخت تسهیلات را دارد؟ حسنی یکی دیگر از این مستاجران که از اقساط بالای این وام ها گله مند بود، اظهار داشت: وقتی که مستاجری در پرداخت اجاره مانده چگونه می تواند اقساط این تسهیلات به مبلغ یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان را پرداخت کند. او افزود: اصلا دولت می خواهد این تسهیلات را پرداخت کند فصل اجاره دارد تمام می شود و زمانی که قراردادها منعقد شود دیگر پرداخت این تسهیلات معنایی ندارد. محمودی یکی دیگر از مستاجران اضافه کرد: یک ماه است که برای این وام ثبت نام کرده ام، ولی هربار که مراجعه می نماییم به سایت می نویسد در انتظار استعلام و به هر بانکی هم که می رویم می گویند که ما سهمیه ندارم و در سال قبل سهمیه ما به پایان رسیده است. متقاضیان در نیمه دوم سال مشمول دریافت وام ودیعه مسکن نمی شوند بر طبق این گزارش با پیگیری هایی که انجام دادیم اعلام گردید که این سایت به زودی و تا چند روز آینده درست می شود و درحال به روز رسانی است و متقاضیان نگران نباشند چونکه هنوز دو ماه برای ثبت نام فرصت دارند. یک منبع مطلع در وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: برنامه ای برای تمدید مهلت ثبت نام برای متقاضیان وام ودیعه مسکن نداریم و هنوز تصمیمی برای متقاضیانی که در نیمه دوم سال قرارداد دارند نگرفته ایم. تاکنون ۲۵۰ هزار خانوار برای وام ودیعه مسکن ثبت نام کرده اند محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین آمار ثبت نام کنندگان وام ودیعه مسکن، اظهار داشت: امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان برای ودیعه مسکن پیش بینی کردیم و تا حالا ۲۵۰ هزار خانوار ثبت نام کرده اند و این وام برای افرادی است که تا حالا دریافت نکرده اند و سقف این وام برای تهران به ۷۰ میلیون تومان بالا رفته است. اسلامی اظهار داشت: دلیل اصلی پرداخت این وام این است که مردم اثاث کشی نکنند و در امتداد پشتیبانی از مستاجران برای خانه دار شدن، ما زمین ۹۹ ساله برای ساخت واحد اجاره ای می دهیم. با این وجود بنظر می رسد در بین مشکلاتی که کرونا برای معیشت مردم ایجاد کرده، مستاجران همچنان در زمین صاحب خانه و بانک پاسکاری می شوند. در نهایت هم نه صاحب خانه ها به میزان افزایش اجاره قانونی رضایت می دهند نه بانک ها قصد دارند با شرایط آسان تری به مستاجران وام بدهند. اما امیدواریم وزارت راه و شهرسازی هر چه سریعتر اقدامات لازم برای دریافت این تسهیلات را فراهم آورد و باتوجه به آنکه به اواسط فصل جابه جایی ها رسیده ایم و خیلی از قراردادهای مستاجران در این روزها منعقد می شود بدین سبب خیلی از متقاضیان چشم انتظار هستند. ۲۲۳۲۲۵

1400/05/12
11:37:20
5.0 / 5
220
تگهای خبر: ابزار , اجاره , تسهیلات , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان