گزارش فراز برج؛

سقوط آزاد شاخص دسترسی به مسکن در دولت تدبیر

سقوط آزاد شاخص دسترسی به مسکن در دولت تدبیر به گزارش فراز برج اگر یک خانواده تهرانی سالانه ۹۵.۷ میلیون تومان درآمد داشته و قیمت مسکن هم ثابت باشد، در صورتیکه بتواند ۳۰ درصد درآمد خویش را پس انداز کند، بعد از ۴۷ سال می تواند یک خانه ۵۰ متری خریداری کند.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، بانک مرکزی در سلسله گزارش های ماهانه از وضعیت بازار مسکن در ۴ ماهه نخست سال جاری، دامنه قیمتی ۲۸ تا ۳۰ میلیون تومان را بعنوان متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت اعلام نموده است.
از سوی دیگر مرکز آمار ایران هم اخیراً متوسط درآمد سال ۱۳۹۹ خانوارهای استان تهران را ۹۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان (ماهانه حدوداً ۸ میلیون تومان) عنوان کرده است؛ این در شرایطی است که تورم مسکن خانوارهای شهری سراسر کشور در ۱۲ ماهه منتهی به تیرماه سال جاری ۲۴ درصد و تهران بالای ۳۰ درصد بوده است.
بنابراین برای خرید یک واحد ۵۰ متری که به صورت میانگین یک و نیم میلیارد تومان قیمت دارد، اگر یک خانوار تهرانی با احتساب ثبات قیمت مسکن، کل درآمد سالانه خویش را جمع کند، ۱۵ ساله و اگر ۳۰ درصد (یک سوم) آنرا برای مسکن پس انداز کند، ۴۷ ساله می تواند خانه دار شود. (شاخص دسترسی به مسکن)
این شاخص برای واحد ۶۰ متری که قیمت آن به یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان می رسد به ترتیب حدوداً ۱۹ (در صورت پس انداز کردن کل درآمد) و ۵۶ سال (در صورت پس انداز کردن ۳۰ درآمد) و واحد ۷۰ متری به قیمت ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان حدوداً ۲۲ و ۶۶ سال خواهد بود.
در دولت تدبیر چه بر سر خانه دار شدن مردم آورد؟
مدت انتظار برای خرید مسکن در تهران در حالی به چند دهه یا حتی نیم قرن رسیده که در سال ۹۳، در شروع دولت یازدهم، متوسط قیمت مسکن (بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی) متری ۴ میلیون و ۱۷۶ هزار تومان بود.
درآمد خانوارهای شهری استان تهران در سال ۱۳۹۳ (کل یک سال) هم بر مبنای اعلام مرکز آمار ایران، ۳۳ میلیون و ۱۶۵ هزار و ۸۰۰ تومان بود.
بنابراین در سال نخست دولت روحانی، برای خرید یک واحد مسکونی ۵۰ متری که ۲۰۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود، یک خانوار تهرانی در صورتیکه کل درآمد خویش را پس انداز می کرد می توانست با انتظاری ۶ ساله به آرزوی خود دست یابد؛ و اگر به جای کل درآمد، یک سوم آنرا پس انداز می کرد، بعد از ۱۹ سال می توانست یک واحد مسکونی ۵۰ متری خریداری کند. این شاخص (شاخص دسترسی به مسکن) برای واحدهای ۶۰ و ۷۰ متری (در صورت پس انداز کردن کل درآمد) هم به ترتیب ۷.۵ و ۸.۸ سال بوده است.
بر این اساس شاخص دسترسی خانوارهای تهرانی به مسکن (واحد ۵۰ متری- پس انداز کردن ۳۰ درصد درآمد) در ۸ سال دولت روحانی ۲.۴ برابر شده است. یعنی مدت انتظار برای خرید یک آپارتمان ۵۰ متری در تهران ۲.۴ برابر شده است.
کارشناس اقتصاد مسکن: به جای افزایش سقف تسهیلات باید نرخ تورم مسکن کنترل شود
در همین رابطه فخرالدین زاوه رئیس پژوهشکده اقتصادی و مالی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهار نمود: اگر آمارهای مرکز آمار در خصوص درآمد سالانه حدود ۹۶ میلیون تومان درآمد خانوارهای تهرانی و داده های بانک مرکزی در خصوص متوسط قیمت مسکن تهران در تیرماه سال جاری که بالغ بر متری ۳۰ میلیون تومان بود را با هم مقایسه نماییم می بینیم که هر خانوار تهرانی برای خانه دار شدن باید ۲۵ تا ۲۶ سال منتظر بماند که خانه دار شود.
وی اضافه کرد: این مدت انتظار با فرض این است که خانوار همه درآمد خویش را پس انداز کند و قیمت مسکن و درآمد هم ثابت باشد. اما اگر هزینه های مسکن را در سبد خانوار شهری ۳۰ درصد در نظر بگیریم رقم سالهای مورد انتظار تا سه برابر افزایش می یابد.
زاوه اظهار داشت: متقاضی مصرفی مسکن اگر با عنایت به سقف های کنونی تسهیلات مسکن، بخواهد وارد بازار خرد ملک شود، باید عملاً تا ۹۰ درصد قیمت مسکن را پس انداز داشته باشد این در شرایطی است که در کشورهای دیگر تا ۸۰ درصد بهای ملک را می توانند تسهیلات بلندمدت دریافت کنند؛ اما بازار مالی ما این امکان را ندارد؛ حتی با فرض این که شرایط بگونه ای شود که تسهیلات افزایش یابد و سیستم بانکی هم بتواند یک میلیارد تومان تسهیلات دهد، اقساط آن به قدری سنگین است که باز هم خانوارها از دریافت آن عاجز بوده و امکان بازپرداخت آنرا ندارند.
راهکارهای پیش روی دولت سیزدهم
وی اضافه کرد: دولت چند راهکار پیش رو دارد که ما در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به آن پرداخته ایم؛ یکی این که تورم کنترل شود تا سیستم بانکی به پرداخت تسهیلات طولانی مدت ترغیب شود اما هم اکنون نرخ تورم و درنتیجه اعطای تسهیلات طولانی مدت برای سیستم بانکی بالاست. اما اگر نرخ تورم کنترل شود، هم بانک ها ترغیب به اعطای تسهیلات مسکن می شوند و هم خانوارها از پس بازپرداخت اقساط آن برمی آیند.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن اشاره به امکان استفاده از دیگر روش های بازارهای مالی و سرمایه در بخش تسهیلات مسکن اظهار داشت: این ابزارها و نهادها هم احتیاج به بستر تورم کنترل شده و پایین دارند. مجموعه اقدامات بانک مرکزی و دستگاه سیاستگذاری پولی ما باید به سمت کنترل نرخ تورم پیش برود تا بازار مسکن از محل تسهیلات بانکی بهبود یابد.
وی درباره راهکارهای دیگر اضافه کرد: برخی کنترل بهای مسکن را مطرح می کنند؛ بخصوص که هم اکنون بازار مسکن حباب دارد اما راهکار بهتر برای بهبود وضعیت دسترسی خانوارها به مسکن، افزایش درآمد خانوارهاست تا بتوانند وارد بازار مسکن شده و افزایش درآمد و قدرت خرید آنها هم منوط به برخی اصلاحات اساسی و ریشه ای در اقتصاد است بخصوص که از درآمدهای نفتی فاصله گرفته ایم و پایدارسازی بهبود درآمد خانوارها در شرایطی که درآمدهای نفتی کشور کاهش یافته، احتیاج به نوسازی اساسی دارد.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقاًت راه، مسکن و شهرسازی، افزایش درآمد خانوارها را مشروط به اصلاح ساختار بانکی و پولی، بودجه ای، مالیاتی، فضای کسب و کار، رقابتی تر شدن اقتصاد و کاهش انحصار، کاهش مداخلات دولت در اقتصاد و… دانست و بیان نمود: در کنار این اقدامات، ضروریست اقداماتی برای اقشار کم درآمد و اعطای نقدی یارانه به آنها انجام شود؛ اگر به تعداد کمی از اقشار کم درآمد مسکن مجانی دهیم، می تواند اجاره داری حرفه ای همراه با پرداخت کمک اجاره نقدی به صورت یارانه به این اقشار را ترویج و تشویق کند.

1400/05/19
22:58:50
5.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان