برای كنترل سوداگری؛

کانادا گرفتن مالیات از خانه های خالی را کلید زد

کانادا گرفتن مالیات از خانه های خالی را کلید زد فراز برج: مسئولان شهر تورنتو کانادا بمنظور جلوگیری از سوداگری در مسکن، کسب درآمد برای ساخت واحدهای ارزان و عرضه خانه های خالی برای اجاره، مالیات بر خانه های خالی را تصویب کردند.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، در شهر تورنتوی کانادا طرح مالیات بر خانه های خالی به تصویب رسیده است. برمبنای گفته مسئولان شهر، هدف از این مالیات درآمدزایی نیست؛ بلکه ایجاد انگیزه برای صاحبان خانه های خالی در جهت عرضه واحدهای آنها است. در حقیقت مسئولان شهر در وضعیت نامناسب اجاره بها و چالش دستیابی به مسکن متناسب با نیاز، تلاش می کنند با بهره بردن از ابزار مالیات، سوداگران املاک را از خرید خانه و خالی نگهداشتن آنها منصرف سازند.
مالیات بر خانه خالی ابزاری برای رفع نابرابری های بازار مسکن
بر اساس گزارش شورای شهر، مالیات بر خانه خالی یک ابزار سیاستی برای «رفع نابرابری های بازار مسکن است». به عبارت دیگر در شرایطی که مردم به خانه احتیاج دارند، وجود خانه خالی و بلا استفاده نابرابری شمرده می شود. هدف اصلی مالیات کاهش شیوع و گسترش املاک مسکونی خالی است و این مالیات می تواند خانه های اجاره ای بیشتری را در مدت کوتاهی بوجود آورد.
هدف ثانویه که در صورت مقاومت مالکان خانه خالی و عدم عرضه واحدهای خالی محقق می شود، کسب درآمد خواهد بود که می توان با این منابع ساخت مسکن ارزان برای مردم را دنبال کرد. بدین سبب در دو حالت خالی ماندن خانه و اشغال آن مردم جامعه منتفع خواهند شد.
افزایش نرخ مالیات بر خانه های خالی به سبب نتایج مثبت آن
در همین خصوص کرسی عضو شورای شهر می گوید مالیات بر خانه های خالی یک اقدام مهمست که می تواند برای حل بحران مسکن ارزان استفاده نمود. این ابزار قبلاً در شهرهای دیگر با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است. بعنوان نمونه در سال اول گرفتن مالیات در ونکوور، تعداد واحدهای خالی بیش از یک پنجم کم شد. بعد از تعیین مالیات بر خانه خالی، واحدهای آپارتمانی بمنظور اجاره در ونکوور بیش از ۵ هزار واحد افزایش و تعداد خانه های خالی ۲۵ درصد کم شد. به سبب همین نتایج مثبت نیز اعضای شورای شهر در پاییز گذشته نرخ مالیات را بالا بردند و به سه درصد رساندند.
اظهارنامه مالکان واحدهای مسکونی برای مالیات بر خانه های خالی
آئین نامه این مالیات از روز شنبه ۱ ژانویه ۲۰۲۲ (اول سال جدید میلادی) با شروع سال مالیاتی، به مرحله اجرا می رسد. از این تاریخ مالیات بر خانه های خالی شروع می گردد؛ بطوریکه پرداختی های مالیات خانه های خالی برای نخستین بار در اوایل سال ۲۰۲۳ دریافت خواهد گردید. صاحبان املاک مسکونی ملزم به ارائه اظهارنامه هر ساله در مهلت مقرر هستند.
نرخ مالیات یک درصد ارزش فعلی خانه خواهد بود. مقامات گفتند اگر خانه ای بیش از شش ماه در ضمن یک سال تقویمی خالی باشد، به عنوان خانه خالی تلقی می گردد. بعنوان مثال، اگر خانه ای که خالی اعلام شده، در سال ۲۰۲۲ یک میلیون دلار ارزیابی شود، مالک مشمول مالیات سالانه ۱۰ هزار دلار خواهد شد.
اخذ مالیات با نرخ یک درصد از خانه های خالی شوخی است
امیلی جانسون کارشناس توسعه خانه های ارزان معتقد می باشد تورنتو برای خانه های خالی بجای مالیات یک درصدی باید مالیات با نرخ بالاتری وضع کند و مالیات پیشنهادی نرخ بسیار پایینی دارد. او می گوید مالیات یک درصدی بیشتر به یک جوک و شوخی شبیه است و قدرت بازدارندگی چندانی نمی تواند داشته باشد.
بر اساس گفته این کارشناس مسکن، مالیات بر خانه خالی علاوه بر این که ابزار درآمدی برای تامین مالی پروژه های مسکن ارزان است؛ سرمایه گذاری سوداگرانه در املاک را نیز متوقف می کند. اما به شرطی که نرخ مالیات بیشتر از سه درصد باشد.
جانسون گفت تورنتو وقت ندارد و باید این مالیات را با نرخ بازدارنده اجرائی کند. بعنوان مثال به وضعیت زندگی خود اشاره نمود و گفت هم اکنون شغل ثابت و تمام وقت دارم و در یک آپارتمان اجاره نشین هستم و اجاره بها بیشتر از توانم است و این را بعنوان فردی با امتیازات زیاد می گویم. حال این که وضعیت برای افرادی که دستمزد کم یا مشاغل نامطلوب دارند که خیلی مشکل تر خواهد بود.
چه خانه های مشمول مالیات بر خانه های خالی نیستند؟
طبق این طرح، تعدادی از خانه ها همچون خانه هایی که مالک آن تحت مراقبت های پزشکی باشد یا فوت شده باشد یا این که برای دوران بازنشستگی یا کاری بصورت فصلی پر شوند و یا خانه تحت بازسازی، مشمول این مالیات نخواهند بود.
مالکان باید هر سال وضعیت خانه خودرا اعلام کنند و تعدادی از آنها مورد بازرسی جهت تأیید صحت اطلاعات قرار خواهند گرفت. شورای شهر گزارش نهایی و بخشنامه مالیاتی را تا اختتام امسال بررسی خواهدنمود و برای اجرای مالیات بخشنامه آن وضع و ابلاغ خواهد گردید.


منبع:

1400/05/20
23:50:49
5.0 / 5
210
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان