براساس گزارش جدید؛

شامخ ساختمان در تیرماه افت کرد

شامخ ساختمان در تیرماه افت کرد گزارش شامخ بخش ساختمان تیرماه نشان میدهد نسبت به خردادماه امسال، تیراژ ساخت و ساز کاهش و قیمت نهاده های ساختمانی بالا رفته است.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، شاخص مدیران خرید (شامخ) بخش ساختمان مربوط به تیرماه که توسط اتاق تعاون ایران انتشار یافته عدد کل شامخ را ۵۴.۸۷ اعلام نموده که نسبت به خردادماه که ۶۰.۵۵ بوده، کاهش شایان توجهی دارد و نشان دهنده افت کارهای صنعت ساختمان است.
بر اساس جدولی که در زمینه شامخ ساختمان انتشار یافته در بخش تولید رقم شامخ در تیرماه ۵۴.۸۷ بود حال آنکه در خرداد ۶۰.۵۵ بوده است.
این کاهش چشم گیر در همه حوزه ها مشهود است. بطورمثال سرعت انجام و تحویل سفارش در بخش ساختمان که در خرداد امسال ۵۴.۴۴ بود، در تیرماه به ۴۶.۲۴ کاهش یافته است؛ قیمت خرید نهاده های ساختمانی و مواد اولیه تولید ساختمان نیز از ۷۹.۴۴ در خردادماه به ۸۹.۶۳ در تیرماه بالا رفته که بیان کننده گران تر شدن نهاده های ساختمانی ظرف یک ماه است.
همچنین میزان فروش محصول در بخش ساختمان از ۵۵.۵۵ در خردادماه به ۴۷.۵۶ در تیرماه کاهش یافته است.
مولفه هایی مانند میزان سفارشات جدید، سرعت انجام و تحویل سفارش، مواد اولیه خریداری شده، میزان استخدام و میزان فروش کالا نیز در تیرماه کاهش داشته است.
تورم قیمت مواد اولیه از مؤلفه های مهم و اثرگذار در صنعت ساختمان است و تداوم غیرقابل پیش بینی بودن قیمت ها در مصالح پایه سبب شده بخش ساختمان با رکود تورمی روبرو شود.

شامخ بخش ساختمان چیست؟
از میان فاکتورهای متنوع و مختلف اقتصادی که توسط کشورها و سازمان های بین المللی انتشار می یابند، شاخص مدیران خری ( PMI (Purchasing Manager’s Index که در فارسی به اختصار «شامخ» نامگذاری شده است، یکی از مهم ترین فاکتورهای اقتصادیست که مورد پذیرش بیشتر کشورهای توسعه یافته قرار دارد. هم اکنون شاخص شامخ برای حدود ۲۹۰۰۰ بنگاه بخش خصوصی در بیش از ۴۰ کشور دنیا محاسبه و منتشر می شود. در ایران نیز اجرای این طرح از مهرماه سال ۹۷ شروع گردید. نتایج این شاخص که برمبنای پایش پرسشنامه ای به دست می آید، بینش آنی و تصویر سریعی از شرایط اقتصاد کلان خصوصاً وضعیت رونق و رکود در بخش های ساختمان، صنعت و خدمات ارائه می دهد.
در طرح شامخ، از فعالان اقتصادی (پاسخ دهندگان) خواسته می شود به ۱۲ پرسش مطرح شده در قالب سه معیار وضعیت نسبت به ماه پیش بهتر شده، بدتر شده و یا تغییری نکرده است، پاسخ دهند.
در صورت انتخاب گزینه بیشتر از ماه قبل: عدد ۱، گزینه بدون تغییر: عدد ۰.۵ و گزینه کمتر از ماه قبل: عدد صفر برای آن پرسش ثبت می شود.
مجموع حاصل ضرب درصد پاسخگویان به هریک از گزینه ها در عدد همان گزینه، مبین عدد شامخ در آن پرسش است.
درنهایت معیار سنجش این شاخص عددی بین ۰ تا ۱۰۰ است. عدد ۰ و ۱۰۰ به ترتیب به مفهوم آنست که ۱۰۰ درصد پاسخگویان گزینه «بدتر شده است» و «بهتر شده است» را برگزیده اند، عدد ۵۰ نشان دهنده عدم تغییر وضعیت نسبت به ماه قبل، بالای ۵۰ نشانه بهبود وضعیت نسبت به ماه قبل و زیر ۵۰ به مفهوم بدتر شدن وضعیت نسبت به ماه قبل است.
با استناد به مجموع اظهارات فعالان ساختمانی ۱۰۰ شرکت بزرگ در گروه های ساخت بنا، مهندسی عمران و کارهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان عدد شاخص تیرماه «۵۴.۸۷» به ثبت رسید.

1400/05/31
12:47:29
5.0 / 5
172
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , رونق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان