قیمت خانه در تهران از اروپا بیشتر شده است

قیمت خانه در تهران از اروپا بیشتر شده است به گزارش فراز برج ایسنا نوشت: یک کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه قیمت خانه در تهران با برخی شهرهای اروپایی برابری می کند و گاهی بیشتر شده است اظهار داشت: از سال 90 به بعد گرفتار رکود ساخت و ساز شدیم که نتیجه آن به شکل رشد لجام گسیخته قیمت مسکن بروز پیدا کرد.


فرشید پورحاجت اظهار نمود: از سال ۱۳۹۰ فشارهایی به حوزه ساخت و ساز وارد شده که تاثیرش را الان داریم می بیینیم. قیمت خانه در تهران به قدری جهش کرده که با شهرهای اروپایی برابری می کند و حتی بیشتر شده است. با قیمت رهن آپارتمان در تهران و کلانشهرها می توان در ترکیه واحد مسکونی خریداری کرد. وی ادامه داد: بخش ساخت و ساز در ایران با انواع و اقسام موانع روبه رو شده است. تمام دستگاههای خدمات رسان نگاه درآمدی به این حوزه دارند و هیچ خدماتی به صنعت ساختمان ارائه نمی دهند. بنا بر این عمده سازندگان، بخش تولید را را رها کرده و به کارهای واسطه ای مشغول شده اند و تولید ساختمان در کشور ریزش ۵۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۰ داشته است. دبیر کانون انبوه سازان با اعلان اینکه فرار سرمایه ها از بخش مسکن انعکاسی از فرار سرمایه ها از کشور است، اشاره کرد: تولید در کشور بسیار پرریسک شده و بخش ساختمان بعنوان موتور محرک اقتصاد کشور در رکود عمیق به سر می برد. کار به جایی رسیده که تعداد واحدهای خریداری شده توسط ایرانیها در ترکیه از تعداد معاملات پرتقاضاترین منطقه تهران بیشتر شده است. وی با اعلان اینکه از مهاجرت نخبگان به مهاجرت سرمایه ها رسیده ایم اظهار داشت: سرمایه گذار کار خودرا بلد است. وقتی در داخل با انواع و اقسام مشکلات مواجه می شود پولش را به خارج انتقال می دهد. ایرانیها در ماه گذشته با خرید ۹۱۱ خانه در ترکیه رکورد ماهیانه خرید مسکن در این کشور را شکستند. این آمار نسبت به دو سال قبل رشد ۴۷ درصدی یافته است در صورتیکه مرداد امسال معاملات در تهران ۳۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرد.
بگفته پورحاجت، هرکس خواسته در زمینه مسکن سرمایه گذاری کند به صورتی درگیر بروکراسی و مقررات دست و پاگیر شده و عطای کار را به لقایش بخشیده است. از ۷۶۰ هزار پروانه ساختمانی در سال ۱۳۹۰ به کمتر از ۴۰۰ هزار در سال ۱۳۹۸ رسیدیم و سال قبل نیز آمار کمتر از این مقدار بود. دبیر کانون انبوه سازان مدعی شد: نه فقط در تهران، بلکه در مناطق برخوردار سایر کلانشهرها گاهی نرخ رهن آپارتمان، میلیاردی شده است. با حدود نصف این مبلغ می توان در استانبول خانه خریداری کرد. مردم این مسائل را تشخیص می دهند و به دنبال رفاه و آسایش در بیرون از مرزها می گردند. البته در بسیاری موارد هم سرمایه خودرا بعد از انتقال به کشورهای منطقه از دست می دهند و از اینجا رانده و از آنجا مانده می شوند. پورحاجت، کسری مسکن در کشور را حدود ۵ میلیون واحد دانست و اضافه کرد: این یعنی ما ۵ میلیون ظرفیت در بخش مسکن داریم که باید از آن در جهت رونق اقتصادی استفاده نمائیم. اما عجیب است که راه تولید مسکن را بن بست کرده ایم. نخستین کار دولت و مجلس انقلابی باید اصلاح سیاستهای مالیاتی در بخش مسکن باشد. اکنون بجای وضع مالیات بر دلالی مسکن، فشار بر دوش حوزه تولید قرار دارد. قوانین و مقررات رکودزا باید برداشته شود. اگر موانع از میان برود در گام اول ظرفیت افزایش ۳۵ درصدی تولید مسکن را داریم و می توانیم به تدریج به اهداف ساخت سالانه یک میلیون واحد طبق قانون جهش تولید و تامین مسکن دست پیدا نماییم. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/06/30
17:50:37
5.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان