بانک باید مطمئن شود می توانید اقساط وام ۴۸۰ میلیونی مسکن را بپردازید

بانک باید مطمئن شود می توانید اقساط وام ۴۸۰ میلیونی مسکن را بپردازید به گزارش فراز برج ایسنا نوشت: سقف دریافت تسهیلات اوراق مسکن که تا قبل از این برای زوجین در تهران 240 میلیون تومان بود به 480 میلیون تومان بالا رفته و اقساط ماهیانه آن حدود 8.6 میلیون تومان است؛ وام گیرنده باید مدارکی به بانک ارائه کند که ثابت کند توانایی پرداخت اقساط را دارد.


در هفته های اخیر شورای پول و اعتبار، سقف تسهیلات مسکن حسابهای انفرادی و زوجین تهرانی از محل اوراق را با احتساب جعاله برای انفرادی ۲۸۰ و برای زوجین ۴۸۰ میلیون تومان تصویب کرد. برای مراکز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت میزان تسهیلات انفرادی که معادل ۸۰ میلیون تومان بود به ۱۶۰ میلیون تومان و برای حساب های ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است. در سایر شهرها نیز تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی حساب های انفرادی به ۱۲۰ میلیون تومان و تسهیلات ۱۲۰ میلیون تومانی زوجین به ۲۴۰ میلیون تومان بالا رفته است. نرخ سود این تسهیلات ۱۷.۵ درصد است. بازپرداخت وام جعاله ۵ ساله معادل ۶۰ ماه و بازپرداخت تسهیلات اوراق نیز حداکثر ۱۲ ساله معادل ۱۴۴ ماه است. محاسبات نشان میدهد اقساط ماهیانه وام جدید مسکن در شهر تهران ۸.۶ میلیون تومان است که خیلی از خانوارها توانایی پرداخت چنین مبالغی را ندارند. محمدحسن مرادی - مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن - در این زمینه گفته است: ملک در رهن بانک قرار می گیرد و تسهیلات گیرنده باید مدارکی ارائه کند که نشان دهنده توانایی پرداخت اقساط باشد.
در این خصوص محمد سرگزی - عضو کمیسیون عمران مجلس - این وام را تنها برای قشری که از استطاعت مالی خوبی برخوردار می باشند و توان پرداخت اقساط ۸.۶ میلیون تومانی را دارند مناسب دانسته و گفته است: این وام برای خانه دار کردن جامعه هدف مناسب نمی باشد. بگفته سرگزی، راهکار بهبود وضعیت مسکن تامین زمین ارزان برای انبوه سازان و نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی بوده تا واحدهای مسکونی با قیمت مناسب ساخته و به بازار ارائه شود. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه تسهیلات بانکی باید به حوزه ساخت مسکن سوق پیدا کند اظهار نمود: بی شک اگر طرح جهش تولید و تامین مسکن به درستی اجرا شود و اراضی تحت اختیار دستگاه های دولتی به وزارت راه منتقل و به حوزه ساخت مسکن اختصاص یابد در کنار نظارت بر مصالح ساختمانی و جانمایی مناسب زمین برای ساخت خانه، در بازه زمانی مناسبی شاهد کنترل بازار مسکن و جبران عقب ماندگی در این عرصه خواهیم بود. از جانب دیگر دولت افزایش ساخت و ساز بوسیله طرح جهش تولید و تامین مسکن با هدف گذاری راه اندازی سالیانه یک میلیون واحد مسکونی را دنبال می کند. محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - بیان کرده است: در نظر داریم تا بیشترین کمک را به دهک های اول تا سوم داشته باشیم. این کمک ها شامل پایین بودن نرخ سود تسهیلات، تخفیف تا ۱۰۰ درصدی هزینه صدور پروانه ساختمانی، ارائه مصالح ارزان و خدمات مهندسی با نرخ مناسب خواهد بود. این پیشنهادات به شورای عالی مسکن ارائه شده است. ۲۲۳۲۲۳


منبع:

1400/07/09
21:47:38
5.0 / 5
4180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان