شاخص کرایه مسکن در یک سال گذشته چقدر رشد داشته است؟

شاخص کرایه مسکن در یک سال گذشته چقدر رشد داشته است؟ به گزارش فراز برج فارس به نقل از یک کارشناس مسکن نوشت: بر مبنای اطلاعات بانک مرکزی، شاخص کرایه مسکن در شهریورماه سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل ۴۵.۷ درصد افزایش داشته که مبین وضعیت نامناسب بازار مسکن اجاره ای است.


محمد حمیدزاده، کارشناس مسکن ضمن اشاره به این که مستاجران در سالهای گذشته شرایط بسیار دشواری را تجربه کرده اند، اظهار داشت: بازار مسکن در طول ۸ سال قبل به مقصدی برای افزایش سرمایه تبدیل گشته و همین مساله در کنار کاهش قابل توجه عرضه واحدهای مسکونی زمینه رشد نجومی قیمت را به وجود آورده است. این کارشناس مسکن در بیان این که بیشتر از ۷۰ درصد تقاضای جدید بازار مسکن از راه اجاره نشینی این نیاز خویش را برطرف می کنند، اظهار داشت: این آمار به این معنا نیست که خانوارهای تازه تشکیل شده علاقه به اجاره نشینی دارند، بلکه در واقع چاره ای جز اجاره نشینی برای تأمین مسکن باقی نمانده است. سیاست های دولت برای بازار اجاره سازوکار مشخص نداشت وی در تشریح این که ۲ اقدام دولت در چارچوب پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن و همینطور تعیین سقف اجاره بها، اضافه کرد: همان ابتدا که این ۲ ساسیت مطرح شده، مشخص بود که این رویکرد مُسکن برای بازار است و درمان قطعی نیست اما در اجرای این سیاست هم هیچ سازوکار مشخصی از جانب دستگاههای ذی ربط دیده نمی شد. حمیدزاده افزود: در مساله تسهیلات ودیعه مسکن بانکهای مجری خود به نهاد قانون گذاری تبدیل گشته بودند و برخی متقاضیان حائز شرایط از نظر وزارت راه و شهرسازی در نهایت نمی توانستند، وام را دریافت نمایند.
افزایش ۴۵ درصدی شاخص کرایه در یک سال گذشته این کارشناس مسکن ضمن اشاره به قانون تعیین سقف اجاره بها اظهار داشت: قانون توسط ستاد کرونا تصویب گردید و اجرای آن به شوراهای حل اختلاف واگذار گردید اما در عمل انتخاب وکیل و سلیقه قاضی تعیین کننده بود، بر همین مبنا بعضی از مستاجران که بر مبنای مفاد قانون حق داشتند، اجاره نامه خویش را تمدید کنند، موفق به این کار نشدند. حمید زاده در بیان وضعیت بازار مسکن استیجاری اظهار داشت: بر مبنای اطلاعات بانک مرکزی، شاخص اجاره مسکن در شهریورماه سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل ۴۵.۷ درصد افزایش داشته است و این مساله مبین وضعیت نامناسب بازار مسکن اجاره ای است. ساخت ۴ میلیون مسکن بهترین راهکار ساماندهی بازار وی افزود: مستاجران سال به سال مجبور هستند، واحد مسکونی خویش را به مناطق ارزانقیمت تر ببرند و این مساله فشار زیادی را برای آنها به همراه دارد. این کارشناس مسکن در انتها ضمن اشاره به این که طرح ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال می تواند بهترین راهکار ساماندهی بازار باشد، اظهار داشت: دارا بودن مسکن ملکی خانوار را از تکانه اقتصادی در امان نگه می دارد و عرضه مسکن با شرایط زمین اجاره ۹۹ ساله و پوشش دهی کامل هزینه ساخت با تسهیلات می تواند بهترین راهکار بهبود شرایط معیشتی مردم تلقی شود. ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1400/08/01
21:24:04
5.0 / 5
258
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان