وزارت راه:

فعلا برای ساخت یک میلیون مسکن زمین داریم

فعلا برای ساخت یک میلیون مسکن زمین داریم مشاور وزیر راه با بیان اینکه وزارت راه هم اکنون برای تولید یک میلیون مسکن در سال اول زمین دارد، اظهار داشت: دریافت مالیات از خانه های خالی شمال تهران، قیمت مسکن در کشور را می کاهد.


به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، ابوالفضل نوروزی در گفت وگوی ویژه خبری اظهار نمود: آمار خانه های خالی در کشور در ارتباط با سالهای قبل است با این وجود بعضی از خانه های خالی بعنوان خانه دوم و تفرجگاه درحال استفاده است، گرچه خانه های خالی در شمال تهران می تواند بعد از اعمال مالیات و اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، به صورت پلکانی قیمت خانه های دیگر سطوح کشور را هم کم کند. نوروزی تأمین منابع مالی جهت تولید مسکن را منوط به ایجاد صندوق ملی مسکن و چند راه دیگر دانست و اضافه کرد: این صندوق به صورت مستقیم از بودجه استفاده نمی کند بلکه اقساط برگشتی مسکن مهر درآمدهای حاصل از فروش و واگذاری اجاره های ۹۹ ساله خانه و زمین و درآمد حاصل از جرائم مالیاتی بانکها بخشی از درآمد این صندوق را تشکیل می دهد. وی خاطرنشان کرد: با استفاده از ابزار موجود در سامانه سما می توانیم از نرخ هدر رفت تسهیلات ناسالم برخی بانکها کم نماییم چونکه در مواردی مشاهده شده بود که یک بانک به فردی یا ارگان تسهیلات داده و آن فرد با تسهیلات بانکی در فرانسه مبادرت به خرید ویلا کرده بود اگر این تسهیلات ناسالم کاهش پیدا کند مسیر درست تسهیلات می تواند به سمت تولید مسکن باز شود. مشاور وزیر راه و شهرسازی هم با اشاره به اینکه اگر مشکل زمین حل شود مشکل مسکن هم حل خواهد شد اظهار داشت: هم اکنون وزارت راه و شهرسازی آنقدر زمین خالی دارد که بتواند برای تولید حدود یک میلیون واحد در سال اول اجرای طرح افزایش و جهش تولید مسکن قدم بردارد اما برای باقی راه باید بانکها و سایر ارگان ها پای کار بیایند و زمینهای خویش را به صورت تهاتر یا فروش در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند. به دنبال شهرسازی هستیم و اگر ارگان ها، مبادرت به عرضه زمینهای خود کنند می توانیم در جاهای بهتری برای مردم خانه سازی نماییم.
فرید قدیری کارشناس حوزه مسکن هم اظهار داشت: رئیس جمهور (قبلی) در بدو کار اشاره به اعمال مالیات سنگین و مبارزه با رانت و فساد و سوداگری کرد، اما هنوز این وعده اجرایی نشده زمانی که چنین وعده ای داد وام مسکن ۸۰ میلیون تومان بود و نرخ هر متر مربع خانه در تهران چهار میلیون تومان، حالا هم وام مسکن همان ۸۰ تومان است و نرخ هر متر خانه در تهران به میانگین ۳۰ میلیون تومان رسیده است. وی بیان نمود: طبق آمار رسمی به ثبت رسیده از جانب وزارت مسکن و شهرسازی، نرخ جمعیت زیر خط فقط مسکن در ایران ۱/۸ برابر نرخ متعارف جهانی است. وی خاطرنشان کرد: ۴۰ درصد از خانوار ایرانی زیر خط فقر مسکن بسر می برند، خانواده هایی که بیشتر از ۳۰ درصد هزینه ماهانه یا سالانه خویش را صرف اجاره بها و هزینه های در رابطه با تهیه مسکن می کنند فقیران مسکن محسوب می شوند این نرخ در تهران به ۷۰ درصد جمعیت استان رسیده است. بر مبنای آمار در ارتباط با سال ۹۸، یک زوج ساکن تهران حدود ۶۶ سال طول می کشد که خانه دار شوند. به نقل از ایشان، مدت خانه دار شدن یک زوج در کشور به صورت میانگین حدود ۳۳ سال و این در شرایطی است که در دنیا تعریف شده حدود ۱۰ تا ۱۲ سال طول می کشد تا یک فرد بتواند با پس انداز خود خانه دار شود. محمدرضا رضائی کوچی هم در این برنامه اظهار نمود: بر مبنای آمار در کشور حدود دو میلیون واحد خالی وجود دارد به جهت اینکه این واحدهای خالی در بازار مسکن جاری شوند به آنها مالیات بر خانه های خالی، اعمال کرده ایم البته این قانون در دولت قبلی هم وجود داشت اما به علت کم بودن مالیات، بازدارندگی چندانی در مورد ایجاد خانه های خالی ایجاد نکرد بنابراین در دولت فعلی، میزان مالیات ها افزایش پیدا کرد. وی از شناسایی بیشتر از یک میلیون واحد مسکونی خالی تا این لحظه اطلاع داد و اضافه کرد: بعد از معرفی این تعداد واحد خالی به امور مالیاتی و ثبت مالیات برای این یک میلیون واحد شناسایی شده مالکین این خانه ها ترجیح خواهند داد املاک خویش را یا بفروشند و یا اجاره دهند. وی خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از حدود دو میلیون خانه خالی موجود در کشور به طور عمده خانه های بزرگ و لوکس هستند که طبیعتاً، مخاطب ما نمی تواند از این خانه ها بهره مند شود هر چند اعمال مالیات بر این خانه ها به حرکت بازار مسکن کمک خواهد نمود. ۲۲۳۲۲۵

1400/08/03
21:53:46
5.0 / 5
249
تگهای خبر: ابزار , اجاره , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان