خانه ۷۰۰ میلیون تومانی در تهران پیدا می شود؟

خانه ۷۰۰ میلیون تومانی در تهران پیدا می شود؟ ایسنا نوشت: با آنکه قیمت اغلب خانه های شهر تهران میلیاردی شده است هنوز در محله هایی از جنوب شهر مثل یافت آباد، خلیج فارس، شهرری، بریانک، مشیریه، مسعودیه، خاک سفید، اتابک، یاخچی آباد، جوادیه و برخی دیگر از مناطق می توان آپارتمان های کمتر از 700 میلیون تومان خریداری کرد.


متوسط قیمت یک آپارتمان ۵۰ متری در شهر تهران برمبنای معاملات مهرماه ۱۴۰۰ به حدود ۱.۵ میلیارد تومان می رسد. اما هنوز آپارتمانهایی در محدوده ۷۰۰ میلیون تومان و کمتر در پایتخت به وفور وجود دارد. البته این خانه ها اغلب در مناطق جنوبی هستند و گاهی امکانات کافی ندارند. اکثرا هم قدیمی ساز هستند. با این وجود گزارشهای میدانی نشان میدهد بازار این نوع واحدها به نسبت دیگر گروه های قیمتی، گرمتر است. مهرماه امسال ۲۰ درصد از کل معاملات شهر تهران به واحدهای ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان اختصاص یافت که رتبه اول از نظر ارزش هر واحد مسکونی را به خود اختصاص دادند. همین طور هنوز خانه هایی با قیمت کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان وجود دارد که ۳.۱ درصد کل معاملات شهر تهران را در بر گرفتند. گشتی در آگهی های ملکی نشان میدهد در جنوب تهران می توان با نقدینگی ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان صاحب خانه شد. یافت آباد، خلیج فارس، جیحون، بریانک، افسریه، مسعودیه، مشیریه، آذربایجان، سی متری جی، هفت چنار، آهنگ، خاک سفید، شهرری، نازی آباد، یاخچی آباد، علی آباد، اتابک، علائین، سنگلج، جوادیه و حسن آباد همچون محله هایی هستند که می توان در آنجا آپارتمان کمتر از ۷۰۰ میلیون تومان خریداری کرد. البته اغلب فاقد امکانات کافی مثل آسانسور، انباری و پارکینگ هستند. جهش قیمت مسکن در سال های اخیر، خیلی از خانوارها را از مسکن مناسب دور کرده است؛ چونکه طی حدود چهار سال قبل هزینه های خرید و اجاره مسکن به شدت بالا رفت. جابه جایی خیلی از تهرانی ها به محله های کم برخوردارتر، خانه های کوچک و قدیمی تر، وضعیتی است که از رشد سنگین قیمت مسکن نشأت گرفته است. طی هفت سال قبل سهم معاملات واحدهای بالای ۵ سال در یک پروسه افزایشی از ۴۲ درصد به ۶۷ درصد از کل معاملات رسیده است. این نرخ حتی اردیبهشت امسال نیز ۶۴ درصد بود که در مهرماه به ۶۷ درصد افزایش پیدا کرد. باتوجه به میانگین ۳۱.۶ میلیون تومان قیمت هر متر خانه در تهران طبق معاملات مهرماه ۱۴۰۰ یک آپارتمان ۵۰ متری در پایتخت بطور متوسط حدود ۱.۵ میلیارد تومان ارزش دارد. بدین سبب واضح است که در مناطق شمالی و حتی میانی تهران نمی‎توان با نقدینگی حدود ۷۰۰ میلیون تومان خانه دار شد و باید به سراغ محله های جنوبی رفت. البته در این محله ها نیز واحدهای نوساز با نرخهای میلیاردی عرضه می شوند و بیشتر خانه‎های در محدوده قیمتی ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان را واحدهای بالای ۱۰ سال می سازند. منطقه ۱۰ شامل محله هایی همچون جیحون، زنجان، سلیمانی، تیموری، کارون، هاشمی، کمیل، رودکی، بریانک، شمشیری، مالک اشتر و هفت چنار از متراکم ترین منطقه های تهران است که شواهد نشان میدهد هنوز می توان در این محله ها صاحب مسکن حداقلی شد. بدین معنا که اگر نقدینگی شما کمتر از ۷۰۰ میلیون تومان است باید قیمت امکاناتی همچون آسانسور، پارکینگ و حتی انباری را بزنید که واضح است عمدتاً واحدهای قدیمی فاقد این امکانات هستند. در جنوب شرقی تهران شامل محله های افسریه، مسعودیه، مشیریه، خاوران و شهرک کاروان و همین طور شمال شرق پایتخت در محله هایی مثل خاک سفید و شمیران نو می‎توان خانه هایی با قیمت ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان پیدا کرد.

بطور کلی بازار مسکن شهر تهران در رکود به سر می برد و در مهرماه امسال فقط ۵۴۷۱ معامله در پایتخت منعقد شد. کاهش قدرت خرید، اثرگذاری عوامل سیاسی و انتظار انجام مذاکرات هسته ای، رکود بازار مسکن را شدت بخشیده است. همین مساله به کاهش نرخهای پیشنهادی منجر گردید. آخرین گزارشها حاکی از آنست که در ۳۰ روز منتهی به ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۰ نرخهای پیشنهادی مسکن در تهران ۱.۳ درصد نسبت به ۳۰ روز پیش از آن کم شده است. قیمتهای قطعی برمبنای معاملات انجام شده نیز در مهرماه ۰.۲ درصد نسبت به شهریورماه پایین آمد. قیمت مسکن در مناطق یک تا شش و منطقه ۲۲ بالاتر از متوسط شهر ( متری ۳۱.۶ میلیون تومان) و در ۱۵ منطقه دیگر پایین تر از متوسط است. منطقه ۱ با متوسط قیمت ۶۹.۶ میلیون تومان در هر متر مربع گرانترین و منطقه ۱۸ با متری ۱۵.۱ میلیون تومان ارزانترین منطقه های تهران هستند. این نشان میدهد برای خرید مسکن در محله هایی از منطقه ۱۸ مثل خلیج فارس، شادآباد، سعیدآباد، تولیددارو، شهرک ولیعصر، یافت آباد، ابراهیم آباد و بهداشت باید بطور متوسط ۷۵۵ میلیون تومان هزینه کرد. رشد قیمت خانه در تهران کم شد بدین سبب گزارش، مهرماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۱ میلیون و ۶۳۱ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۲ درصد کاهش و در مقایسه زمان مشابه سال قبل ۱۸.۴ درصد بالا رفته است. همین طور تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۵.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل ۲۹.۸ و ۳۶.۸ درصد کاهش را نشان میدهد. ۲۲۳۲۲۵

1400/08/25
10:10:39
5.0 / 5
183
تگهای خبر: آپارتمان , اجاره , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان