سوال مهم از دولت رئیسی پس از گذشت یك سال:

ساخت 4 میلیون مسکن به کجا رسید؟

ساخت 4 میلیون مسکن به کجا رسید؟ به گزارش فراز برج، گسترش نیوز نوشت: محمودزاده اظهار داشت: امیدواریم با تأمین مالی و مساعدت سیستم بانکی در ۶ ماهه دوم سال شاهد رونق بیشتری در زمینه ساخت ۴ میلیون مسکن باشیم.ساخت ۴ میلیون مسکن تا آخر دولت سیزدهم یکی از اصلی ترین شعارهای سیدابراهیم رییسی در دوران انتخابات بود. خیلی از کارشناسان اعتقاد دارند که ساخت این تعداد مسکن به شرایط اقتصادی کلان کشور بستگی دارد، اگر قرار باشد افزایش قیمتها در همه موارد از مصالح گرفته تا دستمزدها و قیمت زمین و… در سیر صعودی باشد مسکن و اجاره هم صعودی خواهد بود. ولی اگر دولت بتواند تورم را مهار کند و از افزایش قیمت ارز جلوگیری نماید تعادل و آرامشی در قیمت گذاری بر بازار مسکن ایجاد خواهد شد. خبرنگار گسترش نیوز پیرامون آخرین وضعیت ساخت ۴ میلیون مسکن در کشور گفتگویی را با محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ترتیب داده است که در ادامه مطالعه خواهید کرد. با گسترش نیوز همراه باشید.
شاه کلید حل مشکلات بازار مسکن
محمودزاده در این گفتگو به شرایط کنونی بازار مسکن اشاره نمود و عنوان کرد: بزرگترین مساله ای که در شرایط فعلی بازار مسکن با آن روبرو است فاصله میان قیمت تمام شده مسکن و توان خانوار است. ازاین رو مبحث تأمین مالی که در این بین بتواند افزایش توان متقاضیان حائز شرایط خرید مسکن را فراهم آورد اهمیت بالایی پیدا می کند. ازاین رو تأمین مالی را میتوان شاه کلید حل مشکل یازار در شرایط کنونی عنوان نمود. فعال کردن بازار سرمایه هم از دیگر ابزارهایی است که از راه آن میتوان آشفتگی بازار مسکن را کنترل کرد. در همین راستا سرمایه های مازاد و سیار را باید مدیریت نماییم. این سرمایه ها نباید به صورت مدیریت نشده وارد بازار مسکن شوند چونکه این اقدام باعث ایجاد افزایش قیمت های کاذب در بازار می شود.
وی اضافه کرد: خوشبختانه دولت روی این دو مبحث تمرکز خوبی دارد و با حل شدن آنها اتفاقات خوبی در مورد بهبود شرایط بازار مسکن رخ خواهد داد.ایجاد تعادل عرضه و تقاضا در بازار مسکن
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ادامه به وجود دلال ها در بازار مسکن اشاره نمود و اظهار داشت: در جریان آزاد اقتصادی نمی توان دخل و تصرف خاصی داشت. با بالابردن تولید و عرضه مسکن در استطاعت خانوارها یکی از راهکارهای کنترل فعالیت دلال ها در بازار به حساب می آید. بازار غیررسمی مسکن زمانی بهم میریزد که تعادل میان عرضه و تقاضا برقرار نباشد. در طرح اخیر دولت در خصوص ساخت ۴ میلیون مسکن تا آخر دولت سیزدهم تلاش بر اینست که تعادل عرضه و تقاضا متعادل شود.
آخرین وضعیت طرح ساخت ۴ میلیون مسکن در دولت سیزدهم
محمودزاده در بخش دیگری از صحبت های خود به آخرین وضعیت طرح ساخت ۴ میلیون مسکن در دولت سیزدهم اشاره نمود و اظهار داشت: پروژه های این طرح در شاخه های مختلف در حال انجام می باشد. قریب به بیشتر از ۵۷۶ هزار واحد در حوزه مسکن شهری درحال ساخت است و در مراحل مختلف پیشرفت قرار دارد. بیشتر از ۱۸۰ هزار واحد در حوزه روستایی و بیشتر از ۳۴۰ هزار واحد در حوزه خودمالکی هم درحال ساخت است. مجموع این پروژه ها وارد فاز اجرا شدند. برخی از پروژه های دیگر که بالغ بر ۴۰۰ هزار واحد هستند هم با تأمین زمین وارد مراحل اجرا شده است. امیدواریم با تأمین مالی و مساعدت سیستم بانکی در ۶ ماهه دوم سال شاهد رونق بیشتری در این حوزه باشیم.
وی در ادامه اظهار داشت: برای ساخت هر واحد مسکونی ۱۱۰ متری حدود ۲.۲ نفر اشتغال ایجاد می شود. ازاین رو در ساخت ۴ میلیون مسکن ۸.۵ میلیون فرصت شغلی ایجاد و یا مشاغل موجود پایدار می شوند. ازاین رو به جرات میتوان گفت نهضت ملی مسکن تنها ساخت مسکن نیست و آثار اقتصادی همچون ایجاد اشتغال هم در آن نقش دارد.
تحولی بزرگ در بازار مسکن
محمودزاده در ادامه با اشاره به اینکه در نهضت ملی مسکن ۳.۵ میلیون نفر متقاضی هستند اظهار داشت: در این حوزه تا کنون ۲۵ تفاهمنامه با دستگاههای مختلف به امضا رسیده است. برای نخستین بار در تاریخ پروژه های نهضت ملی مسکن از خدمات بیمه کیفیت ساختمان به مدت ۳ تا ۱۰ سال برخوردار خواهند شد. اجزای اصلی ساختمان زیر پوشش این بیمه قرار خواهند گرفت.
بیشتر بخوانید: وعده سالانه یک میلیون مسکن رئیسی هر روز آب می رود / وزیر مسکن و شهرسازی: تا شهریور ماه ۱۰۰هزار واحد مسکونی آماده تحویل است خط و نشان «رستم» ضد بانکها / وزیر شهرسازی: وام مسکن ندهید، جریمه می شوید

۲۱۷ ۲۵۶


منبع:

1401/05/23
15:39:54
5.0 از 5
371
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان