کدام خانوارها از دولت زمین و خانه می گیرند؟

کدام خانوارها از دولت زمین و خانه می گیرند؟ به گزارش فراز برج، ایسنا نوشت: هیات دولت آئین نامه اجرایی تبصره (3) ماده (4) قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت در رابطه با تخصیص زمین و مسکن به خانوار بعد از تولد فرزند سوم و بیشتر را به تصویب کرد.هیات دولت در جلسه عصر یکشنبه به ریاست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور، در اجرای تکلیف مقرر در تبصره (۳) ماده (۴) قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت و با هدف ایجاد مشوق برای فرزندآوری و تعدد فرزندان در خانواده در راستای سیاست های کلی جمعیت و خانواده در خصوص جلوگیری از پیری جمعیت و حفظ جمعیت جوان، بخشنامه اجرائی تبصره ماده قانونی یاد شده درباب اختصاص زمین و مسکن به خانوار بعد از تولد فرزند سوم و بیشتر را به تصویب رساند.
به سبب بخشنامه مذکور، خانوارها در صورتی مشمول استفاده از امکانات دولتی موضوع این بخشنامه هستند که فرزند سوم یا بیشتر آن خانوار بعد از تصویب قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت، متولد و دارای سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا برمبنای دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی موضوع ماده (۱) بخشنامه اجرائی قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن باشد.
همچنین این بخشنامه مشمول خانوارهایی می شود که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، برمبنای سرشماری نفوس و مسکن و با بیان مرکز آمار ایران، بالای ۵/۲ نباشد.

بر اساس بخشنامه یاد شده، وزارت راه و شهرسازی (به نمایندگی از دولت) مکلف است بمنظور تامین مسکن خانوارها بعد از تولد فرزند سوم و بیشتر، یک قطعه زمین حداکثر به مساحت ۲۰۰ مترمربع منطبق با ضوابط حد نصاب تفکیک برمبنای طرح های هادی روستایی یا طرح های جامع شهری مصوب یا واحد مسکونی برای ساکنان در روستاها یا شهرهای کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت بصورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر در شهر و روستای محل سکونت فقط برای یک دفعه و برمبنای هزینه آماده سازی زمین در زمان واگذاری بصورت فروش اقساطی با ۲ سال تنفس و ۸ سال تقسیط بدون اعمال تخفیف واگذار کند.
برای ساکنان شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، زمین یا واحد مسکونی با شرایط مقرر در بخشنامه بسته به اعلام ظرفیت توسط دولت در خصوص وجود زمین یا واحد مسکونی در شهرک های اطراف یا شهرهای جدید یا شهرهای مجاور یا زادگاه پدر و مادر مشروط به این که بالاتر از ۵۰۰ هزار نفر نباشد، به انتخاب پدر و در صورت فوت پدر، به انتخاب مادر اختصاص می یابد.
همچنین زمین یا واحد مسکونی موضوع این بخشنامه بصورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر واگذار می شود و سند مالکیت حداکثر یک ماه بعد از پرداخت آخرین قسط به نام ایشان منتقل می شود. در صورت فوت هر یک از پدر و مادر، مالکیت زمین یا واحد مسکونی برمبنای موازین قانونی ارث به ورثه متوفی تعلق می گیرد.
در صورتی که تعداد خانوار مشمول این بخشنامه در هر شهر و پروژه بیش از ظرفیت زمین یا واحد مسکونی قابل تامین توسط دولت باشد، اولویت واگذاری با خانوارهای فاقد مالکیت و دارای فرم (ج) سبز است. برای سایر متقاضیان در این شهرها و پروژه ها، بسته به ظرفیت اعلامی توسط وزارت راه و شهرسازی در خصوص وجود زمین یا واحد مسکونی در سایر پروژه ها یا در شهرک های اطراف یا شهرهای جدید یا شهرهای مجاور یا شهر زادگاه پدر یا مادر مشروط به این که بالاتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت نباشد، به انتخاب پدر و در صورت فوت پدر به انتخاب مادر و در صورت فوت پدر و مادر به انتخاب ولی یا سرپرست قانونی، تامین می شود.
بر اساس این گزارش، اراضی موضوع این بخشنامه شامل اراضی ملی و دولتی واقع در طرح های هادی مصوب روستایی و یا طرح های جامع شهری و با رعایت مفاد تبصره (۲) ماده (۹) قانون جهش تولید مسکن می باشد.


بیشتر بخوانید: دولت تصویب کرد/ فرزند سوم بیاورید زمین و خانه بگیرید دستور ویژه برای تامین مسکن این کارمندان/ سند۲۷۱ ۴۶
1401/07/03
15:03:36
5.0 از 5
119
تگهای خبر: پروژه , تولید , شهرسازی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان