مصالح ساختمانی در پاییز چقدر گران تر شد؟

مصالح ساختمانی در پاییز چقدر گران تر شد؟ به گزارش فراز برج، تجارت نیوز نوشت: بر مبنای آخرین گزارش مرکز آمار ایران قیمت نهاده های ساختمانی در پاییز ۱۴۰۱ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۱/۶ افزایش داشته است. این مسئله عاملی برای افزایش قیمت تمام شده واحدهای مسکونی به حساب می آید.تورم در چند سال قبل اثری منفی بر تمام بازارها داشته است و بازار مسکن هم در این بین مستثنی نیست. قیمت این کالای اقتصادی روز به روز در حال افزایش می باشد و وضعیت کلی آن هر ماه نسبت ماه گذشته در وضعیت بحرانی تری قرار می گیرد.
رشد قیمت مصالح ساختمانی هم از سویی با کاهش سود، تمایل انبوه سازان را برای ساخت و ساز کاهش داده و از طرفی باعث افزایش قیمت تمام شده واحدهای مسکونی شده است.
اما بر مبنای آخرین داده های مرکز آمار ایران وضعیت تورم مصالح ساختمانی چه تغییری کرده است؟ تورم نهاده های ساختمانی در پاییز ۱۴۰۱
داده های مرکز آمار ایران نشان داده است شاخص قیمت نهاده های ساختمانی مسکن در پاییز ۱۴۰۱ و در شهر تهران هزار و ۵۶۱ ثبت شده است. این میزان نسبت به فصل گذشته یعنی تابستان ۱۴۰۱، ۴/۶ درصد نسبت به پاییز سال قبل ۳۱/۶ و نسبت به ۱۲ ماه منتهی به پاییز سالجاری (سالانه) ۳۴/۷ درصد افزایش داشته است.
این در حالی است که تورم نهاده های ساختمانی در تابستان ۱۴۰۱ هم نسبت به فصل پیش از خود ۳/۴ درصد کاهش داشته است.
در پاییز سالجاری در میان گروههای اجرایی بیشترین تورم نقطه به نقطه با ۶۳/۹ درصد متعلق به گروه اجرایی شیشه و کمترین تورم نقطه به نقطه هم با ۱۵/۲ درصد در ارتباط با گروه اجرایی آهن آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده بوده است. تاثیر تورم بر قیمت مسکن
تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران از تحولات بازار مسکن شهر تهران نشان دهنده ثبت بالاترین تورم ماهانه مسکن در دیماه از آغاز سال تا کنون است. این گزارش نشان داده است متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به حدود ۵۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. این رقم بیشترین میزانی است که بازار معاملات مسکن در تاریخ ایران دیده است.
همان طور که اشاره شد مصالح ساختمانی هم در پاییز سالجاری با افزایش همراه بوده، تا جایی که گروه شیشه حدود ۶۴ درصد رشد داشته است.
اگر تورم عمومی و انتظارات ناشی از آن کنترل نشود، در ادامه تورم مسکن و نهاده های ساختمانی هم به رشد خود ادامه می دهد و در نتیجه سال آینده اقتصاد ایران با صعود قیمتی بیشتری در حوزه مسکن مواجه می باشد. این عامل فعالیت سوداگرانه را افزایش خواهد داد و مردم را هر چه بیشتر از آرزوی خانه دار دور می کند.بیشتر بخوانید: جزئیات جدید از نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن/ سود تسهیلات کدام متقاضیان افزایش یافت؟
۳۵۲۱۷

1401/11/27
12:57:25
5.0 از 5
291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان