فروشندگان مسکن دست به تخفیف شدند

فروشندگان مسکن دست به تخفیف شدند به گزارش فراز برج، اقتصاد ۲۴ نوشت: گزارش های میدانی از بازار مسکن در مناطق مختلف پایتخت، از آن حکایت می کند که با افت قیمت دلار و البته اجرای مالیات بر عایدی سرمایه، قیمت اعلامی مسکن از جانب ملاکان پای معامله افت ۱۵ تا ۳۰ درصدی دارد و این روند تخلیه تورم انتظاری ادامه دارد.بازار مسکن در خلال سالهای اخیر همزمان با ورود تقاضاهای سرمایه ای به بازاری مشابه ارز، سکه و طلا تبدیل گشته و نوسانات قیمتی این بازار هم مشابه بازارهای یاد شده صورت می گیرد.
در حالیکه خلا آماری بانک مرکزی سبب شده است که اطلاعاتی از قیمت روز بازار مسکن در تهران و شهرستان ها در دسترس نباشد، اما اطلاعات میدانی از بازار مسکن مبین آن است که همزمان با ریزش قیمت دلار و اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه، قیمت معاملات مسکن هم با کاهش روبرو شده است.
بررسی خبرنگار فارس از چندین منطقه تهران از آن حکایت می کند که در بازار فعلی مسکن، خریداری وجود ندارد و به شکلی با یک رکود سنگین با محوریت کاهش تقاضا مواجه هستیم.

در این بازار خیلی از فروشندگان ملک، قیمت های بالایی را عرضه می دهند، اما زمانی که با بازار واقعی مواجه می شوند، متوجه می شوند که این قیمت های منطقی نیست، برای مثال فروشنده ای تحت تدثیر فضاسازی سایت ها، قیمت ملک خویش را برای هر متر ۶۵ میلیون تومان گذاشته بود، اما در پای معامله و زمانی که متوجه حقیقت قیمتها شده بود این واحد مسکونی را به قیمت هر متر ۵۰ میلیون تومان به فروش رساند. کاهش ۱۵ تا ۳۰ درصدی قیمت مسکن
بررسی ها از چندین دفتر معاملات املاک در منلطق مخاف پایتخت نشان داده است یک هفته اخیر میان قیمت اعلامی و قیمت معامله برای املاک، شاهد افت قیمت بین ۱۵ تا ۳۰ درصدی بوده ایم و بخشی از تورم شکل گرفته ناشی از افزایش نرخ ارز در بازار مسکن درحال تخلیه شدن است.
به قول کارشناسان مسکن، افرادی که برای دلالی به بازار مسکن رجوع می کنند، بطور قطع زیان می بینند، از طرفی تصویب قانون مالیات جدید می تواند ریسک سرمایه گذاری را بالا ببرد.
همزمان با کاهش قیمت مسکن به واسطه کاهش قیمت دلار، پیشبینی می شود، با اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه قیمت مسکن سیر کاهشی خویش را ادامه دهد و میزان تورم انتظاری خویش را تخلیه کند.


بیشتر بخوانید: قیمت مسکن در اطراف تهران چند؟ + جدول


۳۵۲۱۷


منبع:

1402/03/03
14:13:35
5.0 از 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان