وام جدید مسکن، اصلا به درد می خورد؟

وام جدید مسکن، اصلا به درد می خورد؟ به گزارش فراز برج، دنیای اقتصاد نوشت: بررسی سطوح فعلی قیمت های پیشنهادی مسکن در مناطق متوسط شهر تهران نشان میدهد خرید یک واحد نقلی در این مناطق به بودجه ای بین 3 تا 4 میلیارد تومان نیاز دارد و در این میان یک زوج با فرض این که درآمد قابل توجهی داشته باشند و از عهده اقساط وام مسکن زوجین بربیایند باز هم باید دست کم بیش از دو برابر مبلغ وام را به آن بیفزایند تا امکان ورود به بازار مسکن و شروع فاز جست وجو را پیدا کنند.


سقف وام مسکن در تهران برای زوجین با احتساب جعاله به ۹۶۰ میلیون تومان رسیده است اما همچنان تکافوی لازم برای خرید مسکن توسط خانه اولی ها را ندارد. هنوز پروسه پرداخت این وام به متقاضیان شروع نشده و مراحل مقدماتی آن در شبکه بانکی در جریان است اما تحقیق از فعالان بازار مسکن نشان میدهد این وام دست کم تا حالا سبب افزایش تقاضای خرید مسکن از ناحیه زوج های خانه اولی نشده و آنها افزایش موثر حضور یا تماس این گروه از متقاضیان مسکن را حس نکرده اند.
در عوض این طور بنظر می رسد که وام های جدید ممکنست تا حدودی تحریک کننده تقاضای تبدیل به احسن املاک مصرفی در بازار مسکن باشد و بدین سان احتمالاً از ماه آتی بر تعداد کسانی که فکر تبدیل خانه خود به واحدی بزرگ تر یا در موقعیت بهتر را در سر می پرورانند و با این انگیزه برای پرس وجو و بازدید از فایل ها به بازار مراجعه می کنند، افزوده شود. آن چه بارز است این که وام های جدید مسکن با وجود بهبود نسبی سقف همچنان به کار خانه اولی ها نمی آید و دست این گروه که باید هدف اصلی سیاستگذار برای وام دهی تلقی شوند، از تسهیلات ۹۶۰ میلیون تومانی خالی خواهد ماند چونکه استطاعت پرداخت اقساط آنرا ندارند.

23302منبع:

1402/04/21
20:42:57
5.0 از 5
260
تگهای خبر: اقتصاد , تسهیلات , قیمت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان