تعلل دولت در ساخت اصلی ترین دغدغه مردم

تعلل دولت در ساخت اصلی ترین دغدغه مردم فراز برج: به گزارش فراز برج، اولین نشست شورای سیاستگذاری اولین کنفرانس ملی راهبردهای اقتصاد مسکن؛ انبوه سازی و معماری پایدار در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس برگزار گردید.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا میرتاج الدینی، رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم کنفرانس ملی «راهبردهای اقتصاد مسکن؛ انبوه سازی و معماری پایدار» با تسلیت ایام ماه محرم با اشاره به برگزاری این کنفرانس اشاره کرد: مسکن یکی از مسائل اصلی کشور است و این مساله به این زودی به عاقبت نمی رسد. اصل ۳۱ قانون اساسی می گوید که داشتن مسکن متناسب با نیاز حق هر خانواده ایرانی است و دولت موظف است برای آنان که نیازمندتر هستند زمینه اجرای این اصل را فراهم آورد. ما باید تصویر شفافی از وضعیت مسکن امروز داشته باشیم. آخرین آمار ما در این بخش مربوط به ۱۲ سال قبل است؛ در آن گزارش اشاره شده که ۶ میلیون مسکن باید بسازیم و حدود ۲ میلیون مسکن خالی داریم و این از نکاتی است که می توان آنرا بررسی کرد.
وی اظهار داشت: پیشنهاد می دهم در این همایش وضعیت فعلی مسکن کشور را به خوبی تصویر کنند، بررسی نمایند که وضعیت مسکن در کشور چگونه است و این مهم بصورت کمی و کیفی مورد ارزیابی قرار گیرد. باید مطالعات بین المللی هم داشته باشیم و ببینیم آنها چگونه مشکل مسکن خودرا حل کرده اند؟ سوال من این است آیا مشکل کمبود مسکن در کشورهای پیشرفته هست؟ این کشورها مشکل مسکن فرسوده را نیز حل کرده اند.
میرتاج الدینی افزود: ساخت موشک مشکل تر است یا مسکن؟ تکنولوژی ما کمتر از کشورهای پیشرفته نیست. ساخت مسکن از تولید پهباد آسان تر است پس توانمندی داریم اما در کشور هنوز خیلی کار روی زمین مانده داریم. ۱۲ میلیون حاشیه نشین داریم و ۱۲ میلیون نفر هم بافت فرسوده زندگی می کنند و ۲۴ میلیون نفر در بخش مسکن مشکل دارند و تا آن زمان که یک خانه فرسوده در کشور وجود دارد نباید آرامش داشته باشیم. مقاوم سازی منازل روستایی از رسالت های ما است. در مسکن مهر کار خوبی شد و یک میلیون مسکن هدفگذاری شد اما هنوز به ایده آل نرسیدیم.
وی با اشاره به عناوین مطرح شده در این نشست با تأکید بر دائمی شدن دبیرخانه دائمی این همایش توضیح داد: طرح نهضت ملی مسکن باید در این همایش از جنبه مثبت و منفی بررسی شود. همین طور در بخش تکنولوژی های جدید باید پیشنهادات در این همایش مطرح شود و باید وزارت مسکن را نیز به همکاری دعوت کرد. بحث انرژی ساختمان مسئله مهمی است و در این بخش باید برنامه ریزی جدی داشته باشیم. به عنوان مثال تولید گاز در کشور ما یک و نیم برابر کل کشورهای اروپایی است و آنها ۶۰۰ میلیون متر مکعب مصرف دارند و ما به ۹۵۰ میلیون متر مکعب تولید رسیدیم که از این رقم، ۹۴ درصد مصرف و ۶ درصد صادر می نماییم که از آن ۷ میلیارد تومان درآمد کسب می نماییم که این رقم برابر با کل بودجه عمرانی کشور است.
رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر در این بخش بهینه سازی شود و ۲۰ درصد صادرات داشته باشیم چقدر عمران بالا می رود؟ ما ۲۰ میلیون بخاری غیراستاندارد داریم که مقرر بود ۴ میلیون توسط بهینه سازی جابجا شود. اگر شرکت نفت این بخاری ها را جمع آوری کند و بخاری های کم مصرف به آنان بدهد به صرفه خواهد بود. تامین سرمایه نیز باید مورد ارزیابی قرار گیرد، کمپین جذب همکاری سرمایه گذاری هم باید اتفاق بیفتد و به رقم مشارکت ۲۰ میلیارد تومان در تولید مسکن برسیم. اگر بخش خصوصی پای کار نباشد وعده ۴ میلیون مسکن محقق نمی گردد.
میرتاج الدینی همین طور اظهار داشت: در کشورهای دیگر خیلی افراد راغب به خرید ملک نیستند و اگر اجاره ها به صورتی باشد که مردم قدرت تامین هزینه ها را داشته باشند بدین جهت می توان به طرح مسکن اجاره ای رسید. دولت زمین و مصالح را تامین کند و سازنده بعد از ساخت با ارقام دولتی این واحدها را اجاره دهد. این نرخ باید ثابت و با افزایش منطقی باشد و می توان به این طرح فکر کرد.
عبدالجلال ایری، دبیر شورای عالی این کنفرانس و سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طرح جهش تولید مسکن که با ابتدای ایجاد مجلس یازدهم در دستور کار قرار گرفت یکی از قوانینی است که می توانست در ایجاد استراتژی تولید مسکن برای دولت کمک نماید.
دولت پنجم و ششم در امتداد تدوین سیاست های تولید مسکن با استراتژی تامین زمین و زیربنا و شهرک های مختلف دراین زمینه اقدام نمود و دولت هفتم و هشتم برمبنای ایجاد تامین سرمایه در قالب وام این سیاست را ادامه داد و دولت نهم و دهم نیز به مسکن مهر روی آورد که معتقدم به خصوص در شهرهای کوچک کار بسیار خوبی بود. در دولت یازدهم و دوازدهم متأسفانه فاقد استراتژی تولید مسکن بودیم و یک چیزی بنام اقدام ملی مسکن در اواخر دولت دوازدهم شکل گرفت و قرارداد ساخت ۵۰۰ واحد مسکونی بر این اساس منعقد گردید که به دولت جدید رسید و امیدوار هستم دولت سیزدهم از آن بهره ببرد.
وی با اشاره به مباحث مطرح شده همچون مصرف انرژی و قیمت تمام شده مسکن و… عنوان کرد: ما برای سیاست تولید مسکن فاقد استراتژی درستی هستیم و سیاستی نداریم. اصلی ترین رکن برای تولید مسکن را به سبب عدم همکاری بانکها از دست دادیم و بانکها موظف بودند ۲۰ درصد از منابع ارائه تسهیلات را به مسکن بدهند و در سال ۱۴۰۱، ۷ تا ۸ درصد این رقم اختصاص یافت.
ایری بیان کرد: ما در بعضی شهرها موفق بودیم اما اعداد را که بررسی می نماییم اتفاق مورد نظر نیست و تنها توانستیم برای تامین زمین ۲ میلیون واحد موفق باشیم اما در کلیت موفق نبودیم. هنوز نتوانستیم این مسئله را جا بیاندازیم که نیاز به استراتژی تولید مسکن داریم و تا این برنامه ریزی وجود نداشته باشد خروجی خوبی نخواهیم داشت. مجلس در بحث ساماندهی اجاره بها و بازار مسکن ورود و در بحث مالیات بر خانه های خالی نیز اقدام نمود اما کلیت این موارد باز انسجام را ندارد و ورود مجلس برمبنای شرایط و مقتضیات است.
وی افزود: در قانون جهش تولید مسکن، خیلی از مسائل را لحاظ کردیم و اگر برای دستگاهی حکمی برای تخفیف در هزینه ها دادیم، پیش از این مساله صندوق ملی مسکن این درصد را به آنان پرداخت کند. انتظار دارم در این کنفرانس درباره ی طرح جهش تولید بررسی جدی داشته باشیم و نظرات حاضران را لحاظ نماییم.
در ابتدای این جلسه اعضای شورای سیاست گذاری کنفرانس ملی «راهبردهای اقتصاد مسکن؛ انبوه سازی و معماری پایدار» به مشکلات کشور در حوزه مسکن پرداختند.
همچنین در ادامه این جلسه جعفر قرائتی ستوده (دبیر کنفرانس)، عبدالرضا فرید نائینی (رئیس انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعت ساختمان) امیر روشن بخش (رئیس دبیرخانه کنفرانس)، ایرج رهبر (رئیس انجمن انبوه سازان تهران)، پیام باقری (نایب رییس اتاق تجاری، کشاورزی، صنایع و معادن ایران)، مهرداد اشتری (عضو کمیسیون راه اندازی اتاق ایران)، علیرضا مقدس زاده اردبیلی (رئیس شورای هماهنگی تشکل های فنی و مهندسی کشور)، سعید سادات نیا (عضو هیأت مدیره جامعه مهندسین کشور)، آرش نجفی (رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران)، علی اصغر کیهانی (پدر صنعت نوین بتن و بنیانگذار دانشگاه ایران فریمکو)، محمد ناصر زنگنه (معاون اجرائی انجمن تولیدکنندگان و فن آوری صنعتی ساختمان)، امیر افشین رئیسی نژاد (عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهرن)، مهندس رهبر، محمد جواد اسماعیلی (مدیرعامل شرکت توسعه گران عمران ستاد)، عباس صوفی (رئیس هیأت مدیره شرکت توسعه گران عمران ستاد) به تبادل نظر درباره ی بحث تولید مسکن و انبوه سازی پرداختند.

1402/05/01
10:24:36
5.0 از 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان