قدرت خرید وام جدید مسكن:

فقط 14 متر

فقط 14 متر به گزارش فراز برج، اعتماد نوشت: یکی از معتبرترین مراجعی که در گذشته می شد برای تحولات بازار مسکن به آن رجوع کرد درگاه ملی آمار یا سایت مرکز آمار ایران بود که متاسفانه عملکرد این سامانه هم بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم بسیار ضعیف شده به شکلی که یا آمارها منتشر نمی شود یا با فاصله زمانی زیادی آمارها را اعلام می کند.


به عنوان نمونه آخرین آماری که مرکز آمار ایران از تحولات بازار مسکن شهر تهران منتشر نموده مربوط به 6 ماه قبل و 16 بهمن ماه می شود گزارشی تحت عنوان «شاخص و متوسط قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران دی ماه ۱۴۰1» که در آن تغییر نرخها را اعلام نموده و بعد از آن دیگر گزارشی در مورد قیمت آپارتمان های شهر تهران در این سایت بارگذاری نشده است و امسال هم تنها به یک گزارش در این زمینه بسنده کرده که آن هم در مورد نتایج طرح گردآوری اطلاعات پروانه های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری های کشور در پاییز 1401 است که در 20 اردیبهشت ماه در این سایت بارگذاری شده است.
بعد از آن دیگر هیچ گزارشی در مورد تحولات قیمتی مسکن در 5 ماهی که از سال 1402 می گذرد در این سایت نمی توان دید. بانک مرکزی نیز به عنوان مرجع آماری دیگری است که 7 ماه است به سانسور اطلاعات دراین زمینه دست زده. در صورتیکه رئیس کل بانک مرکزی بتازگی از کاهش قیمت مسکن در کشور گفته و گویا ایشان و مدیران دیگری به آمارهایی دسترسی دارند که نباید به عامه مردم و حتی کارشناسان داده شود! در عین حال، میزان وام خرید مسکن به 960 میلیون تومان بالا رفته و سود آن هم 22.5 درصد اعلام شده اما با نگاهی به یکی از سایت های فروش آنلاین خرید و فروش املاک می توان دریافت که نرخها به شکلی رشد کرده که با این مقدار وام اندک در مناطق شمال شهر تهران کمتر از ۱۰ درصد و در مناطق جنوبی تهران هم کمتر از ۳۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را می توان خریداری کرد.

وام 960 میلیونی و قیمت های مسکن در تهران

به عنوان مثال؛ هر متر مربع از یک واحد 66 متری در چهارراه پاسداران در این سایت دیوار 113 میلیون و 636 هزار تومان و با قیمت کل 7 میلیارد و 500 میلیون تومان اعلام شده، همین طور قیمت هر متر مربع یک واحد 89 متری در سعادت آباد خیابان صراف های شمالی 162 میلیون و 921 هزار تومان و با قیمت کل 14 میلیارد و 500 میلیون تومان اعلام شده و در تهرانپارس هم قیمت هر متر مربع یک واحد 88 متری 93 میلیون و 181 هزار تومان و با قیمت کل 8 میلیارد و 200 میلیون تومان اعلام شده است و در خیابان رودکی مترو نواب هم قیمت هر متر مربع واحدی 79 متری 79 میلیون و 746 هزار تومان و به قیمت 6 میلیارد و 300 میلیون تومان اعلام شده و می بینیم که وام 960 میلیون تومانی تنها می تواند بخش اندکی از این قیمت های نجومی مسکن در شهر تهران را پوشش دهد.

وام مسکن در مناطق شمالی و جنوبی شهر به ترتیب کمتر از ۱۰ و ۳۰ درصد قیمت واحدهای مسکونی را پوشش می دهد. با آنکه حدود ۶ ماه است انتشار گزارش تحولات بازار مسکن متوقف شده، اما فعالان بازار متوسط قیمت مسکن را بالای ۷۰ میلیون تومان اعلام می کنند؛ بدین سبب با وام ۹۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن (بدون کسر هزینه خرید اوراق حق تقدم) می توان حدود ۱۳.۷ مترمربع واحد مسکونی در تهران خریداری کرد.

نرخ بهره های بانکی در دنیا خیلی کم است

عباس اکبرپور، کارشناس بازار مسکن در مورد میزان این وام به «اعتماد» اظهار داشت: این رقم 960 میلیون تومان برای خرید ملک از طرف طبقات مختلف متفاوت می باشد، در صورتیکه قشر کارمند متقاضی این وام باشد این رقم با نرخ 22.5 درصد برای این قشر بسیار بالاست ضمن آنکه این نرخ بهره در سطح جهانی هم اینطور نیست و نرخ های وام خرید مسکن در دنیا و به ویژه در کشورهای اروپایی و امریکا بین 1.5 تا 2 درصد است. این کارشناس بازار مسکن اشاره کرد: نکته بعدی نحوه احتساب بهره وام هاست. این بهره ها با هر نرخی که باشد باید روی متوسط این وام اعمال شود به این معنا که وام گیرنده اگر یک رقمی را در ابتدا دریافت می کند در آخر دوره بازپرداخت باید یک دوم این وام را در نرخ بهره مربوطه و تعداد سال ها ضرب و بعد از آن نرخ بهره را دریافت نمایند این در حالیست که از 10 سال قبل برای درآمدزایی بیش از این وام ها میزان آنرا دوبرابر کرده اند و عملا این نرخ بهره حتی بیش از 22.5 درصد هم می شود.

وام های زیر 1 میلیارد تومان مردم را سمت خانه های کوچک متراژ می کشاند

اکبرپور اشاره کرد: هرچند افزایش میزان وام های مسکن مثبت است اما پروسه گرفتن وام سخت بوده و میزان بهره بانکی آن هم بسیار بالاست و با این میزان نرخ تورم های بالا تاثیر آنچنانی هم بر بازار خرید و فروش املاک ندارد.

این فعال حوزه مسکن اضافه کرد: با وجود قیمت های بالای مسکن، پرداخت وام های زیر 1 میلیارد تومان برای خرید مسکن به اندازه ای ناچیز شده که اگر تعدادی از مردم هم متقاضی دریافت این وام ها باشند به ناچار باید آپارتمان هایی با متراژهای پایین را انتخاب کنند. اکبرپور با تأکید بر این که باید نرخ بهره های بانکی خرید مسکن را کاهش دهند، اظهار داشت: بهتر آنست که دولت تمهیداتی در مورد کاهش نرخ بهره های بانکی بیندیشد چونکه این وام ها با وام های صنعتی متفاوت می باشد در دنیا هم این وام ها را تفکیک کرده اند و مسئولان ما هم باید در این خصوص بررسی های میدانی انجام دهند.

نرخ بهره بانکی در دنیا بین 0.5 تا 5 درصد است

او اضافه کرد: حتی در کشورهای همسایه نظیر ترکیه، عراق و آذربایجان و پاکستان و... هم نحوه وام دهی بخش مسکن با ایران متفاوت می باشد و ما هم باید از این کشورها برای خانه دار کردن مردم الگو بگیریم. این فعال حوزه مسکن افزود: نرخ بهره بانکی در دنیا بین 0.5 تا 5 درصد است چونکه همه می دانند افرادی که برای دریافت وام مسکن به بانکها مراجعه می کنند قشر کارگر و کارمندی هستند که باید توان پرداخت این وام ها را داشته باشند و نرخ بهره های بالا را برای این قشر از جامعه در نظر نمی گیرند و بطور معمول قسمتی از اعتباری که بانک مرکزی در اختیار بانکها قرار می دهد را به اعطای وام برای خرید مسکن اختصاص می دهند.
23302


منبع:

1402/05/08
10:59:27
5.0 از 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان