فرمول عجیب دولت برای خانه دار کردن مردم

فرمول عجیب دولت برای خانه دار کردن مردم به گزارش فراز برج، تجارت نیوز نوشت: رئیس بخش مسکن وزارت راه و شهرسازی در یک برنامه تلوزیونی اعلام نموده است که یک خانه ۲۵ متری برای حداقل های زندگی کافی است! اما فضایی ۲۵ متری چقدر می تواند رفاه یک خانواده را تأمین کند و در کیفیت زندگی آنها تأثیر داشته باشد؟هفته گذشته نشستی بین رئیس بخش مسکن وزارت راه و شهرسازی و صالح شکوهی عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت، در برنامه تلویزیون اینترنتی اصل ۳۱ برگزار شد.

رئیس بخش مسکن وزارت راه و شهرسازی با عنایت به مقررات، یک خانه ۲۵ متری را برای حداقل های زندگی کافی دانست. همینطور از نظر او، پاسخ دولت به مساله مسکن طیف متنوعی را در بر می گیرد. قسمتی از این پاسخ خصوصاً برای سه دهک پایین جامعه را خانه های ۲۵ متری تشکیل می دهد.

خانه هایی با متراژ زیر ۵۰ متر معمولاً بعنوان میکروآپارتمان شناخته می شوند. پیش تر هم در کشور ساخته شده اند. با این وجود این که ساخت میکروآپارتمان برای تأمین مسکن مردم در حوزه سیاست های کلان دولت در قسمت مسکن قرار گیرد، بحث برانگیز است. پیش تر دولت وعده داده بود که سالانه یک میلیون واحد مسکونی در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد. نه تنها به وعده خود عمل نکرده بلکه هر روز این وعده ها آب می روند. حالا کار به جایی رسیده که بحث ساخت قوطی کبریت های ۲۵ متری از جانب مسؤلان دولتی مطرح می شود!
مشکل کمبود زمین در کلانشهرها
در این میان به نظر می رسد مشکل کمبود زمین بخصوص در کلانشهرها یکی دیگر از علل طرح بحث میکروآپارتمان ها باشد. باآنکه دولت از سمت دیگر مدعی ست زمین کافی برای پروژه نهضت ملی مسکن را در اختیار دارد!

راهب در حالی نسخه خانه ۲۵ متری به منظور زندگی حداقلی کافی دانسته. یکی از پاسخ های دولت به تأمین مسکن می داند. سرپرست دفتر اقتصاد مسکن میانگین مساحت واحدهای نهضت ملی مسکن بعنوان پکیج دولت برای پاسخگویی به نیاز مسکن مردم را ۸۰ متر مربع اعلام نموده است. پیش از این برخی دیگر از معاونان وزارت راه و شهرسازی اظهارات مشابهی داشتند. در خصوص این که باید به دنبال بلندمرتبه سازی بود. در صورتیکه در بعضی از شهرها، هم زمین به اندازه کافی وجود دارد. هم این که میتوان با تخصیص زمین به متقاضیان ساخت مسکن امکان ساخت مسکن ویلایی را برایشان فراهم نمود.

مسئله ای که اینجا وجود دارد در ارتباط با کلانشهرها است. کمتر میتوان تغییرات جدی در آن ایجاد کرد. مگر این که در بافت های فرسوده، مسکن به صورت تجمیعی و با عنایت به نیازهای کنونی جامعه شهری راه اندازی شود. اما ساخت خانه های ۲۵ متری چه تاثیری بر رفاه زندگی مردم دارد؟
کاهش رفاه ایرانیان در قسمت مسکن
فارغ از مختصات شهری و سیاست های مسکنی حاکم بر یک کشور، این رفاه حداقلی مردم است. باید در اولویت ساخت آپارتمان ها قرار داشته باشد. هرچند بر مبنای مطالعات کارشناسی الان هم زندگی مردم در ایران با توجه کاهش قدرت خرید و افزایش قیمت مسکن در سراشیبی قرار گرفته است.

بر این اساس متوسط فضای استانداردی که فرد در یک شهر اشغال می کند و به آن نیاز دارد، ۷۰ تا ۱۳۶ متر است. با عنایت به شرایط فعلی پیشنهاد وزارت کشور بین ۴۰ تا ۵۰ بوده است. حالا آخرین آمارها فضایی بین ۲۰ تا ۵۰ متر را نشان می دهند. آماری که علیرغم این میزان افزایش قیمت در بازار اجاره و در نتیجه اجاره خانه هایی با متراژ پایین تر باز هم کاسته می شود.

حالا مردم با هر تمدید قرارداد اجاره مجبور هستند متراژ خانه خویش را کاهش داده یا به منطقه پایین تری از شهر مهاجرت کنند. برخی هم که قصد خرید خانه را دارند، هنگام مواجهه با قیمتها بخصوص در تهران مجبور هستند استانداردهای خویش را پایین بیاورند. در خانه هایی کوچک با امکانات کم ساکن شوند.
تبعیض در تأمین مسکن دهک ها
صالح شکوهی عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در این خصوص گفته است: اگر منظورمان از تنوع اینست که پولدارها خانه های خوب و بزرگ داشته باشند و برای فقرا هم به هر صورت یک سرپناهی بسازیم که پولدارها حتی بعنوان اصطبل هم به آن راضی نمی شوند، این دیگر تنوع نیست؛ تبعیض است.

از نظر شکوهی چنین اظهاراتی ریشه در نگاه طبقاتی داشته. بنابراین در واکنش به این نگاه اظهار داشت: من با این نگاه طبقاتی موافق نیستم. مگر دهک پایین انسان نیست که بگوییم در قوطی کبریت ۲۵ متری زندگی کند؟ خود مسؤلان حاضرند در این قوطی کبریت ها زندگی کنند؟

اکنون نظرات متناقضی در وزارت راه و شهرسازی در مورد نحوه ساخت واحدهای مسکن ملی و متراژ آنها وجود دارد. همین عدم هماهنگی هم در دو سال قبل یکی از علل معلق ماندن طرح نهضت ملی مسکن بوده است. بگونه ای که تا کنون حتی یک واحد مسکن ملی هم به مردم تحویل داده نشده است.بیشتر بخوانید:
گزارش جدید دولت درباره ی قیمت مسکن/ آرامش به بازار مسکن بازگشت؟
۲۱۷۲۲۳منبع:

1402/05/11
08:45:24
5.0 از 5
209
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان