وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد؛

۱۰۵ هزار واحد مسکن مهر تکمیل شد

۱۰۵ هزار واحد مسکن مهر تکمیل شد به گزارش فراز برج، وزیر راه و شهرسازی از تدارک 500 هزار قطعه زمین در روستاهای سراسر کشور تا انتهای سال آگاهی داد و اظهار داشت: 105 هزار مسکن مهر تا حالا تکمیل شده است و تعیین تکلیف بقیه آنها در دستور کار است.به گزارش فراز برج به نقل از وزارت راه و شهرسازی، «مهرداد بذرپاش» در نشست تخصصی نهضت ملی مسکن با حضور مدیران ملی و استانی و مسؤولان مرتبط که در استانهای سراسر کشور در عرصه مسکن تصمیم گیری و ایفای نقش می کنند، اضافه کرد: امروز درباره ی تصمیمات اتخاذ شده و عملکردها در بخش های مختلف مسکن و ظرفیت هایی که در عرصه آماده سازی و کمک به پروژه نهضت ملی وزارت راه و شهرسازی را یاری می کند، بحث و تبادل نظر شد که همه پروژه ها در چند بخش مرور می شود.
وی افزود: یک بخش، تامین زمین است که با رصد وضعیت آن، رشد خوبی محرز است و امروز با بیش از ۵۱ هزار هکتار که ۱۵ هزار هکتار در قالب شهرک های جدید و بقیه در عرصه الحاق به محدوده است، جهش قابل توجهی انجام شده است.
وی افزود: ۹۲ شهرک جدید نیز در دستور کار است و تعدادی از آنها در استان به تأیید رسیده است که البته مسیر تصویب با رعایت همه جوانب و ملاحظات به انجام می رسد و این مسیر تا آخر سال با سرعت ادامه پیدا می کند.
وزیر راه و شهرسازی گفت: در بخش های مسکن حمایتی، بافت فرسوده، خود مالکی و غیره در فازهای مختلف با پیشرفت های مختلف تا انتهای سال به عاقبت می رسد.
بذرپاش، اصلی ترین شاخص هایی که ساخت را شدت می بخشد را آورده متقاضی و تسهیلات بانکی عنوان نمود و اظهار داشت: بانکها تا حالا رشد ۲۱ درصدی در تعهد داشته اند، اما کافی نیست و نمی تواند ما را به نقطه قابل قبول برساند.
وی تصریح کرد: جلسات شورای عالی مسکن با حضور رییس جمهور بصورت مرتب برگزار می گردد و مصوبه های خوبی نیز به تصویب رسیده است. همین طور با همراهی تیم های مختلف بازرسی، جلسات مشترک زیادی با بانک مرکزی داشته ایم تا در پنج تا ۶ ماه باقی مانده تا انتهای سال عملیات ساخت شتاب بگیرد.
تکمیل ۱۰۵ هزار مسکن مهر و تعیین تکلیف بقیه پروژه های آن
وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: بوسیله روش های مختلف تهاتر زمین اهتمام شد خلأها پوشش داده شود. همین طور تلاش می شود تعهدات مسکن مهر تعیین تکلیف شوند که در این جهت از تکمیل ۱۰۵ هزار واحد مسکونی عبور کردیم و اهتمام می شود آنان که درصد پیشرفت بالاتر دارند، هرچه سریع تر انجام شوند.
لزوم تبعیت از قانون جهش تولید مسکن در مناطق آزاد
وی با اشاره به پیگیری مصوبات شورای عالی مسکن و تعاملات مربوط به حوزه راه و شهرسازی درباره ی زمینهای مناطق آزاد مثل جزایر کیش و قشم، اظهار داشت: مناطق آزاد قوانین خاص دارند اما قانون مادر، قانون جهش تولید مسکن می باشد که همه جا جاری و ساری است.
وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: در بعضی از استانها مشکل تامین زمین داریم، مثل مناطق کوهستانی یا اراضی کشاورزی مثل کردستان، ایلام و لرستان که مقرر شده است بخشی را بوسیله شهرک های جدید که در مجاورت شهرهاست و همین طور نقاط روستایی پوشش دهیم.
تدارک ۵۰۰ هزار قطعه زمین در روستاهای سراسر کشور تا پایان سال
وی با اشاره به ساخت شهرک ها و روستاهایی که در حریم شهرها هستند، اشاره کرد: تا انتهای سال ۵۰۰ هزار قطعه زمین در روستاهای سراسر کشور تدارک می بینیم و این خط تلاش جدید ماست.
بذرپاش توضیح داد: آماده سازی زمین در مقیاس میلیونی نیز پروژه گسترده و مفصلی است و منابع مالی زیادی طلب می کند که امسال قسمتی از آن بوسیله واگذاری به قرارگاه خاتم الانبیا، قرارگاه امام حسن و شهرداری ها واگذاری انجام و سبب شد که عملیات آماده سازی سرعت بگیرد.
وزیر راه و شهرسازی درباره ی آورده مردم نیز اظهار داشت: متقاضیان نسبت به پیشرفت پروژه ها اعتماد و آورده تزریق می کنند.
رشد تولید و کاهش تورم با تامین مسکن
وی افزود: ما دو هدف در کشور داریم؛ رشد تولید و کاهش تورم که سهم عرضه گسترده تر زمین و مسکن برای کاهش تورم چشم گیر است و این مساله نیازمند منابع مالی است.
به گفته بذرپاش، رشد تولید نیز به مسکن مربوط می شود که اگر دستگاه های اقتصادی بدنبال رشد تولید و افزایش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی هستند، این رشد تولید از مسیر مسکن می گذرد و از بانکها می خواهیم با تزریق منابع این مهم را انجام دهند.
وی درباره ی سرعت نهضت ملی و نقش انبوه سازان، اظهار داشت: نهضت ملی مسکن یعنی همه اجزایی که در ساخت و ساز ایفای نقش می کنند پای کار باشند که در این جهت آوردن مجموعه های مختلف همچون انبوه سازان و دیگر نهادها و گروه ها، در برنامه بوده است، بخشنامه مشارکت نقدی و غیرنقدی نیز به استانها ابلاغ گردیده است که ایجاد انگیزه کنند.
بذرپاش درباره ی تامین مصالح ساختمانی و قیمت زمین، توضیح داد: در پروژه های نهضت ملی مسکن، قیمت زمین حدودا صفر شده است و هزینه ساخت مربوط به مصالح است که رییس جمهور نیز در این زمینه کاهش قیمت تمام شده را خواهان شدند.
وی افزود: فولاد و سیمان بخش اعظم مصالح را می سازند و هر روز تأخیر برای خروج این دو از بورس مایه خسران است و این مساله کارشناسی شده است. همین طور در عرصه قیمت تمام شده مسکن، عوارض شهرداری ها و بیمه نیز تا بخش قابل توجهی کاهش داده شد. از طرف دیگر قیمت عوارض و بیمه های ساخت نیز حداقلی است. نهضت ملی مسکن یعنی مشارکت همه اجزای کشور که امیدواریم با همکاری همه سازمان ها و اجزای مختلف، به درستی به سرمنزل مقصود برسد.

1402/07/29
19:55:23
5.0 از 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان