وام جدید مسکن را چند بخریم؟

وام جدید مسکن را چند بخریم؟ به گزارش فراز برج، ایسنا نوشت: هم اکنون زوجین ساکن شهر تهران که دارای چهار فرزند زیر 20 سال هستند برای دریافت وام جدید یک میلیارد و 920 میلیون تومانی باید تعداد 3920 برگه تسه با قیمت 97 تا 99 هزار تومانی خریداری کنند که جمع مبلغ برای دریافت وام مذکور حدود 380 میلیون تومان می شود.بانک مسکن روز ششم آبان ۱۴۰۲ اعلام نمود که سقف وام از محل خرید اوراق تسهیلات مسکن برای زوجین دارای فرزند تا دو برابر بالا رفته است. بدین سان تسهیلات مذکور که تا قبل از این ۹۶۰ میلیون تومان بود تا یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

اما برای دریافت امتیاز هر ۵۰۰ هزار تومان از این تسهیلات باید یک برگ اوراق تسه خریداری کرد. قیمت این اوراق هم اکنون بین ۹۷ تا ۹۹ هزار تومان است.

بدین ترتیب برای دریافت وام یک میلیارد و ۹۶۰ میلیون تومانی باید ۳۹۲۰ برگه اوراق خریداری کرد که زوجین تهرانی باید حدود ۳۸۰ میلیون تومان هزینه کنند.

با توجه به اینکه وام مذکور در امتداد جوانی جمعیت طراحی شده متاهل های ساکن تهران که فاقد فرزند هستند باید همانند قبل برای دریافت وام ۸۰۰ میلیون تومانی خرید تعداد ۱۶۰۰ برگه اوراق تسهیلات به اضافه ۱۶۰ میلیون تومان وام جعاله تعداد ۳۲۰ برگه جمعا ۱۹۲۰ برگه اوراق خریداری کنند که با قیمت ۹۷ هزار تومانی باید ۱۸۶ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان هزینه کنند.

مجردهای تهرانی نیز می توانند ۴۰۰ میلیون تومان وام خرید به اضافه ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات جعاله دریافت نمایند که با این حساب باید ۸۰۰ برگه برای وام خرید و ۳۲۰ برگه برای جعاله جمعا به تعداد ۱۱۲۰ فقره خریداری کنند. بدین سبب باید ۱۰۸ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان پرداخت کنند.

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۳۲۰ و برای زوجین به ۶۴۰ میلیون تومان رسیده است.

با توجه به این که مجردها باید ۶۴۰ و متاهل های ساکن این شهرها نیز باید ۱۲۸۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۶۲ میلیون و ۸۰ هزار تومان و متاهل ها نیز ۱۲۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان پرداخت کنند.

اما درباب وام یک میلیارد و۹۲۰ میلیون تومانی چنانچه خانواده ای دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن بوده و پدر به همراه فرزندان متولد شهر تهران باشند؛ بر طبق قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» این خانواده درحالت انفرادی می تواند علاوه بر ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به ازای هر فرزند ۱۰۰ میلیون دیگر و درمجموع تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان برای خرید مسکن و همین طور برای تعمیر مسکن علاوه بر ۱۶۰ میلیون تومان، به ازای هر فرزند ۴۰ میلیون تومان و به عبارتی تا ۳۲۰ میلیون تومان درقالب تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز بانک مسکن استفاده نماید.

به طور مثال اگر زوجین دارای یک فرزند کمتر از ۲۰ سال باشند به ازای هر ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن زوجین می توانند ۲۰۰ میلیون تومان و به ازای ۱۶۰ میلیون تومان جعاله می توانند ۴۰ میلیون تومان دریافت نمایند. پس به این زوج علاوه ۹۶۰ میلیون تومان قبلی ۲۴۰ میلیون تومان بابت فرزندشان تعلق می گیرد که مجموعا می توانند یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان دریافت نمایند.

زوجین دارای دو فرزند نیز بدین سان می توانند به ازای هر فرزند ۲۰۰ میلیون تومان بابت وام ۸۰۰ میلیون تومانی زوجین (مجموعا ۴ فقره وام ۱۰۰ میلیون تومانی خرید) و ۴۰ میلیون تومان بابت جعاله (مجموعا ۲ فقره وام ۴۰ میلیون تومانی) بگیرند که ۴۸۰ میلیون تومان می شود. با این حساب به خانواده های دارای دو فرزند یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان تعلق می گیرد.

به خانواده های دارای سه فرزند ۷۲۰ میلیون تومان افزوده می شود که مجموعا یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان است. خانواده های دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال نیز می توانند ۹۶۰ میلیون تومان بابت طرح جوانی جمعیت وام بگیرند که مجموعا یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان می شود.

سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین در شهر تهران از محل اوراق ممتاز برای خرید مسکن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و جعاله مسکن ۳۲۰ میلیون تومان است.

البته طبیعتا متاهل های دارای فرزند در شهرستان ها نیز می توانند از طرح مذکور در خصوص دو برابر شدن مبلغ وام بهره گیرند.

دوره بازپرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل در تقسیط به روش ساده، به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال سن، به میزان دو سال (در مجموع برای پنج فرزند و حداکثر تا سقف ۱۰ سال) قابل افزایش است. هم اکنون زمان بازپرداخت وام اوراق ۱۲ سال است که طبق طرح جوانی جمعیت می تواند تا ۲۲ سال افزایش پیدا کند.

اعطای این تسهیلات مشروط به آنست که نرخ باروری شهرستان محل تولد پدر و فرزند بالاتر از ۲.۵ نباشد.

با توجه به مهلت زمان اجرای قانون، اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا آبان ماه ۱۴۰۷ امکان پذیر خواهد بود.233220منبع:

1402/08/09
16:16:12
5.0 از 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان