رقابت شانه به شانه بورس با بازارهای موازی

رقابت شانه به شانه بورس با بازارهای موازی فراز برج: بورس در سال 96 سال نسبتا آرامی را پشت سرگذاشت؛اگرچه این آرامش توام با افزایش میزان معاملات و شاخص كل بود، اما آنطور كه انتظار می رفت، بورس نتوانسته اعتماد سرمایه گذاران را نسبت به كششی كه سایر بازارها دارند، به خود جلب كند.به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، بازار بورس، بازاری وابسته به تحولات سیاسی است؛بازاری كه هرگونه خبر یا اتفاقی مستقیما بر روی آن اثر می گذارد.اگر این خبر نگران كننده باشد، صف های فروش شكل گرفته و شاخص ها قرمز می گردد.عكس این اتفاق هم باعث شكل گیری صف های خرید و سبز شدن نماگرهای قیمتی می گردد.
روزشمار فتح قله 96 هزار واحدی
بورس تهران سال 96 را با یك اتفاق سیاسی بزرگ پشت سرگذاشت؛انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه.پرونده نخستین ماه سال یعنی فروردین 96 با رشد 1.8 درصدی بسته شد.رشدی كه برای خیلی ها نوید رضایت بخش بودن تحولات سیاسی در كشور را می داد.
شاخص بورس در فرودین ماه سال قبل با 1421 واحد رشد به 78 هزار و 651 رسید.شروع خوبی كه تحلیلگران بازار سرمایه باآنكه آن را مثبت می خواندند اما ابهامات در روند آتی قیمت ها در بازارهای جهانی را مانع از رشد یكپارچه قیمت سهام عنوان می كردند.
در سه ماهه نخست سال 96 و به دنبال مشخص شدن نتیجه انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری، استقبال معامله گران از بازار سرمایه افزایش یافت.اگر تا پیش از روشن شدن نتایج انتخابات استقبال معامله گران از نمادهای كوچك بورس بود، به تدریج تحركاتی در نمادهیا بزرگ تر مثل پالایشی، فلزی و معدنی صورت گرفت.
اواسط تیر ماه شاخص كل بورس تهران از محدوده ۷۸ هزار و ۶۳۲ واحدی مسیر صعودی در پیش گرفت و در انتها تابستان با فتح قله 80 هزار واحدی به آخر رساند.هرچند رشد قیمت ها در بازار جهانی، افزایش نرخ دلار از عوامل اثرگذار بود، اما تصمیمی كه نهادپولی كشور یعنی بانك مركزی برای كاهش نرخ سود بانكی بر رقم 15 درصدی گرفت سبب شد تا جریان نقدینگی به سمت بازار ارز حركت نماید و افزایش قیمت ارز، باعث رشد شاخص كل بورس اوراق بهادار شد.
به این ترتیب شهریور96 با رشد ۵/ ۴ درصدی شاخص كل به آخر رسید. رصد متغیرهای اثرگذار سبب شد بورس بعنوان مقصد جذاب سرمایه گذاری در مقایسه با سایر رقبا معرفی شود. بورس از هفته پایانی شهریور به استقبال نیمه دوم سال رفت و تا آخر پاییز رشد ۴/ ۱۴ درصدی را در مدت ۶۵ روز كاری به ثبت رساند. گرچه رشد شاخص در هفته نخست دی ماه همچنان پرشتاب بود اما در ادامه به تدریج خودنمایی ریسك های غیراقتصادی، خروج نسبی سرمایه ها را از بازار به دنبال داشت.
بورس تهران درآغاز فصل زمستان قله 90 هزار واحدی را هم فتح كرد و پیشتاز بازارهای موازی شد، به صورتی كه بازدهی این بازار از تا آخر فصل پاییز به حدود ۴/ ۲۵ درصد رسید. رشد كه بورس را بعنوان پیشتاز بازار ها در سال 96 تبدیل كرد كه نسبت به سایر رقبا یعنی بازار سكه، مسكن، ارز و سپرده های بانكی جلوتر بود.
بورس به روایت تصمیم سازان
در میانه تحولات بزرگ و ركوردزنی بی سابقه شاخص بورس درسال ۹۶، این بازار با اقدامات مثبتی از جانب سازمان بورس هم همراه بود. حذف پیش بینی سودآوری شركت ها همچون آنهاست. هرچند این اتفاق مثبت در ابتدا با اعتراضات زیادی همراه شد، اما درنهایت مورد پذیرش فعالان بورس قرار گرفت.چه آنكه پیش از این عرضه پیش بینی سودآوری تنها سرپوشی بر واقعیت های شفاف سازی شركت ها بود. تصمیم دیگر سیاستگذاران اقتصادی كوشش برای رونق بازار بدهی بود، اقدامی كه باآنكه هنوز نتوانسته جای خویش را در بازار بیابد، اما به قول كارشناسان می تواند در دراز مدت سبب شود تا باز سنگین تامین مالی از دوش دولت و به خصوص دوش سیستم بانكی برداشته شود.
اتفاق دیگر در بازار سرمایه سال 96، استقراض با استفاده از فروش اوراق بدهی به بخش خصوصی به منظور راه اندازی یك بنگاه بود كه در دیگر بورس ها بعنوان محور اصلی شكل گیری بازار سهام از آن یاد می گردد. گرچه این سیاست های تازه در سال 96 خواستار زیادی میان فعالان بورس نداشت، اما سیاستگذاران اقتصادی امیدوارند در بلندمدت اثر مثبت خویش را در بورس تهران منعكس كند.
آلبرت بغزیان كارشناس اقتصادی آنچه در سال 96 سبب افزایش شاخص بورس شده را ناشی از حباب می داند و در این رابطه می گوید: « بورس حدودا در همه دوره ها با ورود حقوقی ها حبابی شده اســت. حقوقی ها به علت یك سری منافع و حجم خریدی كه دارند بیشـتر می توانند تولید بازار كنند. »
مهدی پورقاضی رییس كمیسیون صنعت اتاق تهران تصمیم های تازه دولت برای رونق بازار سرمایه را چندان اثربخش توصیف نمی كند.او می گوید: « من تاكنون شاهد نقش بازار سرمایه در تامین مالی بخش خصوصی نبوده ام. بیشتر در شبه دولتی ها و دولتی ها تامین مالی انجام می شود. بورس هنوز نمی تواند برای بخش خصوصی واقعی تامین مالی كند. این درواقع نقطه ضعف بورس است.»
او اضافه می كند: «شركت هایی كه داخل بورس هستند، عموما شبه دولتی محسوب می شوند؛ در بورس به بخش خصوصی اعتمادی نمی شود و تامین مالی تنها برای شبه دولتی ها صورت می گیرد.»
97 سال رونق بورس؟
به زودی معاملات بورس تهران آغاز می شود؛معاملاتی كه به قولی مثل هندوانه سربسته است.علامت هایی از بازارهای جهانی و تحولات سیاسی در ایالات متحده رسیده كه ۹۷ را غیرقابل پیش بینی می كند. البته به جز تحولات سیاسی كه علائم آن از بازارهای جهانی می رسد، متغیرهای اثرگذار مانند نرخ دلار، سود بانكی و تورم با اما و اگرهای بسیاری همراه كرده كه می تواند مسیرهای متفاوتی را برای سهام رقم بزند.
بی شك انتصاب های ترامپ بر بورس تهران اثر قابل توجهی خواهد گذاشت.كارشناسان می گویند تردیدهای سیاسی در سال ۹۷ كاملا فضای اقتصادی كشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از سویی رشد نرخ دلار در ماه های آینده هم بازار سرمایه را متاثر خواهد نمود.در اینكه بازار سرمایه در سال 97 بتواند بازار جذابی برای سرمایه گذاران باشد، نمی توان به صورت قطع نظر داد، اما به قول تحلیلگران اگر روندی كه این بازار در سال 96 طی كرد، در سال 97 ادامه داشته باشد، بورس می تواند بازار جذاب و پربازدهی باشد.

3535


1397/01/05
12:45:33
5.0 از 5
5548
تگهای خبر: اقتصاد , رونق , سرمایه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان