رئیس مركز تحقیقات راه اعلام كرد؛

اشغال ۲۵درصد تخت های بیمارستانی به خاطر تصادفات

اشغال ۲۵درصد تخت های بیمارستانی به خاطر تصادفات فراز برج: رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی با اشاره به افزایش ۱۷ درصدی تلفات و جرح ناشی از تصادفات رانندگی در نوروز ۹۷گفت: ۲۵ درصد تخت های بیمارستانی به خاطر تصادفات اشغال می گردد.به گزارش وزارت راه و شهرسازی، محمد شكرچی زاده در نشـست تخصصـی تحلیل وضعیت ایمنی جاده ای نوروز ۹۷ تصریح كرد: در مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی به واسطه مسئولیت جامع در موضوعات مختلف حمل ونقل، ساختمان و شهرسازی، باید موضوعات تخصصی مربوطه را موردتوجه قرار داده و برای بررسی اتفاقات به اندیشه بنشینیم.
وی اضافه كرد: همان گونه كه بعد از وقوع زلزله كرمانشاه، كارشناسان مركز به محل زلزله و تهیه گزارش های تخصصی و همینطور برگزاری نشست های تخصصی، تصمیم بر این شد كه در زمینه ایمنی حمل ونقل و ارتقا آن هم باید از فرصت های مختلف بهره برده كه تصمیم بر برگزاری نشست امروز شد.
رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی از افزایش ۱۷ درصدی تعداد فوت و جرح در نوروز ۹۷ اطلاع داد و اظهار داشت: در نوروز امسال وضعیت مطلوب آب و هوایی باعث افزایش ترددها شد؛ اما با عنایت به تمام تلاش ها كه منجر به رضایت شهروندان از روانی ترددها و ترافیك اما از لحاظ ایمنی قابل تأمل است.
وی در ادامه بیان داشت: در همین خصوص باید جوانب كار سنجیده و راهكارهای مناسب اتخاذ شود تا ضمن استفاده در نقشه راه ایمنی، وضعیت ایمنی راه ها هم بهبود یابد.
شكرچی زاده با اشاره به روند تلفات ناشی از تصادفات رانندگی اظهار داشت: تعداد تلفات از ۲۷ هزار و ۷۵۹ كشته در سال ۸۴ به ۱۶ هزار و ۲۰۱ كشته در سال ۹۶ كاهش پیدا كرد.
این مقام مسئول تاكید كرد: نباید اقدامات و تلاش ها را متوقف كرد؛ زیرا در مقایسه با كشورهای شرق مدیترانه با ۳۲ كشته به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در رتبه دوم قرار دارد.
وی بابیان اینكه افزایش تعداد خودرو و ترددها بهانه مناسبی برای سرپوش گذاشتن بر افزایش تلفات ناشی از تصادفات رانندگی نیست اظهار داشت: انگلستان با تعداد خودروهای بیشتر و جمعیت مشابه یا كره جنوبی با تردد جاده ای بیشتر از ایران از تلفات رانندگی به مراتب كمتری برخوردار می باشند.
رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی خاطرنشان كرد: در بین ۱۰ مبحث چالشی كه در شبكه های اجتماعی و رسانه ها مطرح می گردد جای خالی تلفات رانندگی و ایمنی راه ها خالی است.
شكرچی زاده تاكید كرد: باید مسئله بعنوان یك مبحث مهم در سطح جامعه زنده نگه داشته شود و بدون تشویش اذهان عمومی، روش ها و راهكارهای علمی برای بهبود وضعیت ایمنی راه های ایران همانند كشورهای پیشرفته اتخاذ شود؛ زیرا با صدور بخش نامه و تصمیم گیری های شخصی این كاهش رخ نخواهد داد.
وی در ادامه تصریح كرد: در صورت عدم شناسایی و ارزیابی این مسئله به صورت حتم امسال با افزایش مجدد روبرو خواهیم شد. همینطور باید متذكر شد كه دولت مكلف به انجام تعهدات داخلی و بین المللی در حوزه ایمنی است.
هزینه سالانه تلفات رانندگی معادل یارانه ۴۰ میلیون نفر
وی با اشاره به اینكه هزینه یك سال تلفات رانندگی معادل یارانه ۴۰ میلیون نفر در سال است، درباره روند فوتی های ناشی از تصادفات رانندگی از سال ۸۵-۸۴ هم اظهار داشت: از این سال تا ۹۴ روند كاهشی قابل ملاحظه ای مشهود است، اما از سال ۹۵ تا ۹۶ با افزایش ۱.۶۶ درصدی تلفات مواجه هستیم.
شكرچی زاده با اشاره به سهم هر یك از سه عامل تأثیرگذار در وقوع تلفات رانندگی طی نوروز ۹۷ اظهار داشت: عامل انسانی به تنهایی ۶۰ درصد اما با تركیب سایر عوامل ۸۰ درصد، راه به تنهایی ۱۵ درصد و با تركیب عوامل دیگر ۲۰ درصد. همینطور وسیله نقلیه به خودی خود ۲۵ درصد و با تركیب عوامل دیگر سهم ۳۵ درصدی داشته اند.
وی در ادامه خاطرنشان كرد: با عنایت به شرایط اقتصادی كشور دستیابی قشر متوسط به خودروهای ایمن در حال كاهش است و خودروهای بی كیفیت هم افزایش تلفات و جراحت ها را به دنبال خواهد داشت. بنابراین باید به طورجدی این مسئله بیان گردد و راهكارهای جدی در قابل آن اتخاذ شود.
رئیس مركز تحقیقات، نقش تخصیص بودجه مناسب در جهت بهبود وضعیت راه ها و ارتقا ایمنی را مهم دانست و اظهار داشت: برای رفع نقاط حادثه خیز و حركت در جهت دستیابی به مسیرهای بخشنده یك تكلیف است و اهمیت آن را باید به دست اندركاران حوزه بودجه و اعتبارات متذكر شد.
این مقام مسئول همینطور در مورد عامل وسیله نقلیه سه مبحث نبود زیرساخت های آزمون ایمنی خودرو، معاینه فنی ناكارآمد و نگهداری غیراصولی خودروها خصوصاً خودروهای تجاری را بعنوان مشكلات موجود در این حوزه بیان كرد و اظهار داشت: در زمینه عامل انسانی؛ خستگی و خواب آلودگی، تخلفات حادثه ساز، مشكلات فرهنگی و مصرف مواد مخدر یا الكل هم سهم بسزایی دارند و باید در جهت رفع این مشكلات گام برداشت.
شكرچی زاده در انتها بابیان اینكه «تصادفات رانندگی صدمه های اجتماعی، روانی، اجتماعی و اقتصادی را به دنبال دارد» تصریح كرد: تصادفات رانندگی ۵ الی ۶ درصد درآمد ناخالص ملی سالانه را هدر می رود و ۲۵ درصد تخت های بیمارستانی به خاطر تصادفات اشغال می گردد.

1397/02/24
13:59:59
5.0 از 5
4626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان