چرا سرمایه ایرانیان به وطن برنمی گردد؟

چرا سرمایه ایرانیان به وطن برنمی گردد؟ فراز برج: پرونده جذب سرمایه ایرانی ها خارج از كشور، اگر مثنوی هفتادمن كاغذ نباشد، دست كمی از آن ندارد.تقریبا همه دولت های پس از جنگ برنامه داشتند كه از سرمایه ایرانی ها خارج از كشور برای توسعه و تكمیل زیرساخت های اقتصادی بهره بگیرند، اما هر بار پس از مطرح شدن و به اصطلاح داغ شدن خبر، از دستور كار دولت ها خارج شده است.نگار احمدی: دهه 80 بود كه پرونده جذب سرمایه گذاری ایرانی ها خارج از كشور پررنگ تر شد.یكبار در سالهای پایانی دولت اصلاحات كه وضعیت شاخص های اقتصادی رو به بهبود بود، سیدصفدر حسینی وزیر اقتصاد وقت خبر از تصمیم دولت برای جذب سرمایه ایرانی ها خارج كشور داد.آن روزها قانون جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری خارجی اخیرا تصویب شده بود و سازمان سرمایه گذاری و كمك های فنی اقتصادی هم تازه بنا شده بود.
اما عمر دولت اصلاحات برای بهره برداری از قانون تازه تصویب شده، به آخر رسید و برنامه استفاده از سرمایه گذاری ایرانی های خارج نشین هم به جایی نرسید.هرچند در همان سالهای آخر برای تحقق این وعده شورای عالی ایرانی ها خارج از كشور هم تاسیس شد، اما نتیجه عملی از این شورا تا آخر دولت اصلاحات بدست نیامد.
با روی كار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، این مورد یكبار دیگر داغ شد. دولت نهم تصمیم گرفت در كنار وعده های بزرگی كه برای بهبود معیشت و توسعه اقتصاد كشور سر می داد، جایگاه دبیرخانه شورای عالی ایرانی ها خارج از كشور را هم ارتقاء داد و به معاونت اجرایی رئیس جمهوری منتقل كرد.اما به جز سخنرانی های گاه به گاه احمدی نژاد درباره ضروت جذب سرمایه ایرانی ها خارج از كشور كه اغلب در حاشیه سفرهای احمدی نژاد به نیویورك جهت شركت در اجلاس سازمان ملل مطرح می شد، نتیجه عملی از این دبیرخانه حاصل نشد.
هرچند اسفندیار رحیم مشایی كه آن روزها رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود، بیشتر در این رابطه سخن می گفت و تلاش می كرد با اظهارنظرهای جنجالی روابطش را با ایرانی های خارج نشین توسعه دهد.شاید بنابراین بود كه در دولت دوم محمود احمدی نژاد ریاست این دبیرخانه به مشایی رسید.
مشایی بارها گفته بود كه دبیرخانه شورای عالی ایرانی ها خارج از كشور، رابطه خوبی با ایرانی های خارج نشین دارد و به دنبال رفع موانع برای بازگشت سرمایه های آنها به ایران است.موضوعی كه تا آخر دولت دوم محمود احمدی نژاد به ثمر ننشست.چه آنكه تحریم های سازمان ملل سبب شد كه پیشرفتی در این راه حاصل نشود.
كلیددار دولت یازدهم در مسیر اعتمادسازی
دولت یازدهم كه سركار آمد، تلاش ها برای رونق بخشیدن به بخش هایی كه به دنبال جذب سرمایه ایرانی ها خارج از كشور بودند، افزایش پیدا كرد. پیگیری ها دراین رابطه پس از توافق برجام بیشتر شد.با این حال نتایج منجر به بازگشت سرمایه ایرانی های خارج نشین به كشور نشد.
كارشناسان اقتصادی می گویند، یكی از مهمترین موانع بازنگشتن سرمایه ایرانی های خارج از كشور، میزان بزرگی دولت و بالا بودن شاخص آزادی های اقتصادی در ایران است. حجم بزرگ دولت در تصمیم گیری ها سبب شده تا آخرین رتبه ایران در بین 180 كشور دنیا ثبت رتبه 156 دنیا باشد.رتبه ای كه به تنهایی نشان داده است كه نمای ظاهری اقتصاد ایران جذابیتی برای ورود سرمایه گذار خارجی ندارد.
كسی به درستی نمی داند كه میزان سرمایه ایرانی های خارج از كشور چقدر است.برآوردها متفاوت می باشد.اما آنچه مهم است اینكه مشوق ها برای بازگشت این سرمایه ها هم به گونه ای نبوده كه آنها را برای سرمایه گذاری در سرزمین مادری شان ترغیب كند.
موانعی كه هست، راهكاری كه پیش روست
در ماههای اخیر خبرهای غم انگیزی از خروج سرمایه به خارج از كشور منتشر گردید.میزان ارزی كه خارج شده، هرچقدر كه باشد، نشان از بیماری در اقتصاد ایران دارد.
بیماری كه مُسكن ها هم نمی تواند آن را حداقل تا انجام اصلاحات اساسی آرام كند. تردیدی نیست كه یكی از مهمترین مولفه های رشـد اقتصادی هر كشوری به جز رویه های سیاسی سیستم اقتصادی متمركز و یا بازارگرا، ثبات در تصمیم گیری ها و پرهیز جدی از روش آزمون و خطاست.
تعدد مراكز تصمیم گیری، بی ثباتی در وضع قوانین و اتخاذ تصمیم های غلط، تورم، جلوگیری از بزرگ شـدن دولت همچون عواملی است كه می تواند به نقض حقوق مالكیت سرمایه گذار خارجی و داخلی منجر شود.
به جز موارد یاد شده، اصلاح قوانین و مقررات و پذیرش استانداردهای بین المللی راهكاری است كه كارشناسان اقتصادی سفارش می كنند.
استانداردهایی كه كشورهای دنیا برای جذب سرمایه گذاری خارجی آن را پذیرفته اند.از سویی تولید فضای امن برای سرمایه ها و كاهش میزان دخالت دولت در اقتصاد موضوعی است كه می تواند سرمایه گذاران را برای مشاركت در طرح های اقتصادی كشور ترغیب كند.
اگر همه راهكارهایی كه اقتصاددانان به دولت سفارش می كنند، فراهم گردد و میزان دخالت دولت در اقتصاد كاهش یابد، می توان امیدوار بود كه نیم راه را برای بازگشت سرمایه های خارج شده، رفته ایم.

35223

1397/03/22
14:25:54
5.0 از 5
5688
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان