یك مقام مسئول در وزارت راه؛

دولت اعتقادی به تأمین مالی غیر اصولی مسكن اجتماعی ندارد

دولت اعتقادی به تأمین مالی غیر اصولی مسكن اجتماعی ندارد فراز برج: مدیركل اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: دولت و وزارت راه و شهرسازی قائل به تأمین مالی غیر اصولی مسكن اجتماعی نیس؛ چون تبعات منفی اجتماعی در پی خواهد داشت.به گزارش فراز برج به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی چگنی درباره تحولات بازار مسكن و برنامه های در دست اقدام وزارت راه و شهرسازی در بخش مسكن اظهار داشت: این وزارت خانه در سال های گذشته، اقدامات متعددی در حوزه توسعه مالی بخش مسكن اقداماتی همچون بازار رهن ثانویه، صندوق های زمین و ساختمان، صندوق پس انداز مسكن یكم، حساب امانی و ضمانت فروش اقساطی مسكن انجام داد.
وی تصریح كرد: بعضی از این ابزارها عملكرد و تاثیرات قابل قبولی در حوزه مسكن داشته اند ولی برخی به علت شرایط كلان اقتصادی به خصوص نرخ بالای سود بانكی، عملكردشان متناسب با انتظار نبوده است.
مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن درباره الگوی مصرف مسكن خاطرنشان كرد: هم اكنون در كشور حدود ۳ میلیون واحد مسكونی مازاد نسبت به كل خانوارها وجود دارد از سوی دیگر حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسكونی نسبت به واحدهای مسكونی مصرفی كمبود داریم كه بخشی از دلایل این رخداد به عدم تطبیق الگوی عرضه و تقاضا مربوط است.
چگنی ادامه داد: در سال های گذشته بخش قابل توجهی از ساخت وسازها در واحدهای مسكونی بزرگ متراژ و گران قیمت صورت پذیرفته، در حالی كه عمده تقاضای خانوار به خصوص در كلان شهرها و خانوارهای كم درآمد برای واحدهای با متراژ متوسط و كوچك است.
این مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی اضافه كرد: بررسی معاملات انجام شده در بازار مسكن شهر تهران طی ۵ سال قبل نشان داده است ۷۰ درصد معاملات به واحدهای مسكونی ۷۰ متر و كمتر و همینطور با قیمت كمتر از ۳۰۰ میلیون تومان اختصاص دارد ولی صرفا كمتر از ۲۰ درصد از واحدهای مسكونی احداث شده در سال های قبل دارای مساحت كمتر از ۷۰ متر مربع هستند.
چگنی تصریح كرد: حركتی كه می تواند باعث تعادل بازار شود و در عین حال گردش مالی را در بخش مسكن تولید كند تقویت صندوق پس انداز مسكن یكم برای گروه های با درآمد متوسط، تقویت بازار رهن برای گروه های با درآمد بالا و حتی بعضی از خانوارهای با درآمد متوسط و اجرای برنامه مسكن اجتماعی برای گروه های كم درآمد است كه در دستور كار است.
ثبت نام ۲۸۰هزار نفر در صندوق مسكن یكم
وی اضافه كرد: تابحال نزدیك به ۲۸۰ هزار نفر در حساب صندوق پس انداز یكم ثبت نام كرده اند كه به تدریج به بازار مسكن وارد شده و اقدام به خرید مسكن می كنند كه این در واقع تقویت تقاضا را باعث می گردد.
محدودیت مالی دولت مانع اجرای مسكن اجتماعی
مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی در مورد اجرای مسكن اجتماعی اظهار داشت: برای اجرای برنامه مسكن اجتماعی، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی و همینطور سازمان ملی زمین و مسكن كه وظیفه شناسایی نقاط احداث و تأمین زمین را برعهده داشتند وظایف خویش را به سرانجام رساندند، ولی از طرفی مجموعه دولت و وزارت راه و شهرسازی جهت اجرای مسكن اجتماعی قائل به تأمین مالی غیراصولی برای اجرای این برنامه نیست زیرا كه تبعات منفی تأمین مالی غیراصولی در مرحله اول گروه های كم درآمد را با مشكل مواجه كند. از سوی دیگر همانطور كه گفته شده مسائل، مشكلات و محدودیت های مالی در دولت وجود دارد كه در صورت حل آن، مسكن اجتماعی اجرایی خواهد شد.
چگنی ادامه داد: هم اكنون ساخت مسكن برای گروه های كم درآمد توسط بنیاد مسكن، كمیته امداد و بهزیستی در حال انجام است ولی باید هم افزایی بیشتری در منابع مالی و اجراییِ نهادهای حمایتی با بنیاد مسكن و وزارت راه و شهرسازی تولید كنیم تا ساخت واحدهای مسكن اجتماعی تقویت شود.
 

1396/08/15
19:22:36
5.0 از 5
4986
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان