مركز تحقیقات مسكن اعلام كرد؛

لرزش كرمانشاه تا ۳ ماه ادامه دارد

لرزش كرمانشاه تا ۳ ماه ادامه دارد به گزارش فراز برج رئیس بخش زلزله مركز تحقیقات مسكن اظهار داشت: زلزله هایی مثل زلزله كرمانشاه، پس لرزه های زیادی را به دنبال دارد و انتظار داریم كه این پس لرزه ها تا ۲ یا ۳ ماه آینده هم در منطقه ادامه داشته باشد.به گزارش فراز برج به نقل از مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی، علی بیت اللهی رئیس بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری مركز تحقیقات با بیان این مطلب، اظهار داشت: به دنبال وقوع زلزله شب گذشته در منطقه مرزی ایران و عراق كه سبب خسارات فراوان جانی و مالی در كرمانشاه و شهرهای سرپل ذهاب و قصر شیرین شده است، بامداد امروز جلسه اضطراری در بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری این مركز با حضور جمعی از مدیران و كارشناسان مرتبط از دیگر بخش ها برگزار گردید و بر این اساس امروز تیمی متشكل از ۹ نفر به منطقه اعزام خواهیم شد.
وی اضافه كرد: تیم كارشناسی مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی مشتمل بر متخصصین حوزه های ساختمان، حمل و نقل و معماری با حضور در این منطقه، ضمن ارزیابی خسارات وارده و بررسی های فنی ساختمان ها و حوزه های حمل و نقلی، با برگزاری جلسات كارشناسی با مسئولین در منطقه، دیدگاه ها و رهنمودهای فنی و تخصصی خویش را عرضه خواهند نمود.
بیت اللهی در مورد مختصات و خصوصیت های زلزله روی داده در منطقه مرزی ایران و عراق اظهار داشت: این زلزله در ساعت ۲۱: ۴۸ شب با بزرگی ۷. ۳ ریشتر در منطقه مرزی ایران و عراق روی داد. نكته جالب توجه در این خصوص این بود كه پیش از این زلزله، در ساعت ۲۱: ۳۰ زلزله ای با بزرگی ۴. ۵ و همینطور دو پیش لرزه كوچك در ساعت ۲۱: ۱۸ به وقوع پیوست و در نهایت بعد از نیم ساعت زلزله اصلی رخ داده است.
مدیر بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری ادامه داد: وقوع این زلزله با بزرگی ۷. ۳ در این منطقه كه تحت عنوان ایالت لرزه زمین ساخت زاگرسی از آن یاد می گردد در چندین دهه گذشته بی سابقه بوده است چون كه در این منطقه همواره شاهد وقوع زلزله های كوچك و متوسط بوده ایم.
وی با اشاره به ثبت ركوردهای زلزله از جانب دستگاه های شتابنگاری مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی اظهار داشت: با وقوع این زلزله دستگاه شتابنگاری مركز تحقیقات در ایستگاه بجنورد در فاصله ۱۲۰۰ كیلومتر از منطقه وقوع زلزله، ركورد را به ثبت رسانده است. همینطور در منطقه وقوع زلزله هم بیش از ۲۰ ایستگاه، ركورد را ثبت نموده اند كه این ركوردها به صورت مستمر به روزرسانی می گردد.
بیت اللهی همینطور از تهیه گزارش فوری مقدماتی زلزله شب گذشته از جانب بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری مركز تحقیقات جهت عرضه به وزیر راه و شهرسازی اطلاع داد و خاطرنشان ساخت كه این گزارش تا ظهر امروز تكمیل و ارسال خواهد شد.
وی در مورد احتمال بروز پس لرزه های بزرگ بعد از این زلزله خاطرنشان كرد: مسلما زلزله هایی در این مقیاس، پس لرزه های زیادی را هم به دنبال خواهد داشت و انتظار داریم كه این پس لرزه ها تا ۲ یا ۳ ماه آینده هم در منطقه ادامه داشته باشد. معمولا با گذشت زمان و تخلیه انرژی موجود در زمین، هم تعداد پس لرزه ها و هم بزرگی آنها كمتر خواهد شد.
این مقام مسئول در مركز تحقیقات راه مسكن و شهرسازی با تاكید بر اینكه بر خلاف شایعات این زلزله نمی تواند بر گسل های سایر شهرها اثرگذار باشد، اظهار داشت: منطقه وقوع زلزله، یك منطقه كاملا مشخص از نظر لرزه خیزی كشور است كه سیستم گسلی و زلزله های خاص خودش را دارد. ازاین رو اگر بخواهیم بین این زلزله با تهران و سایر نقاط كشور ارتباطی را برقرار كنیم یك كار غیركارشناسی و غیرتخصصی است چون كه با مناطق لرزه ای كاملا مجزا روبرو هستیم.
وی با تكرار این مطلب كه وقوع این زلزله تا حد بسیار بالایی سبب تخلیه انرژی منطقه شده است، احتمال وقوع زلزله دیگری با همین اندازه و مقیاس را در منطقه بسیار پایین دانست.
رئیس بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی در بخش دیگری از این گفتگو اضافه كرد: از حیث مسائل مربوط به ساختمان و مراكز جمعیتی، با اینكه طبق گزارش ها، آمار تلفات و خسارات لحظه به لحظه بیشتر می شود، اما كشور ما با یك خوش شانسی در این خصوص مواجه بوده است كه این زلزله در منطقه ای با تراكم جمعیتی پایین رخ داده و اگر مشابه آن در اطراف كلانشهرها و با همین مقیاس رخ می داد، تلفات غیرقابل تصور بود. شهر سرپل ذهاب و قصر شیرین دو قطب اصلی جمعیتی در این منطقه هستند كه با خسارات بیشتری روبرو بوده اند. منطقه وقوع زلزله كوهستانی است كه در اثر این زلزله دسترسی جاده ای مسدود شده و در بخش هایی انسداد مسیر داشته ایم. در مورد تخریب در آبادی های پراكنده منطقه هم اكنون اطلاعات دقیقی در دست نیست و باید منتظر اطلاعات جدیدتر بود.
 

1396/08/22
18:52:14
5.0 از 5
5227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان