طی یك گفتگو؛

تبیین سخنان جهانگیری درباره كیفیت مسكن مهر

تبیین سخنان جهانگیری درباره كیفیت مسكن مهر به گزارش فراز برج وزیر راه طی گفتگویی با نشریه منتسب به این وزارتخانه با تیتر «سوداگران مهر»، كیفیت ساخت مسكن مهر را مورد نقد قرار داد اما خاطرنشان كرد كه كیفیت ساخت هر پروژه مسكن مهر با دیگری تفاوت دارد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، عباس آخوندی در گفت وگو با هفته نامه حمل و نقل (شماره ۱۳۹ چاپ دوشنبه ۲۹ آبان) كه تیتر «سوداگران مهر» برای آن انتخاب شده است، كوشش كرد سخنان معاون اول رئیس جمهور درباره كیفیت مسكن مهر كه بعد از زلزله كرمانشاه مطرح شد، را تبیین كند.
وزیر راه در گفتگو با این نشریه در پاسخ به پرسشی در مورد علت نبود ایمنی در سازه های مسكن مهر بعد از تخریب واحدهای مسكن مهر در زلزله اخیر استان كرمانشاه، اظهار داشت: من همواره تاكید كرده ام كه باید بررسی شود چرا سیاست هایی كه با هدف كارایی، اثربخشی و تولید رقابت اجرایی شده، به نتیجه نرسیده است و به جای آنكه رقابت نهادینه شود، اقتصاد كشور به سمت رفتارهای سوداگرانه (مركانتیلیستی) منحرف شده اسـت. از همین رو، تاكید دارم باید در كشور ما زوایای پنهان اقتصادی و سیاسی سیاست گذاری ها و تصمیم سازی ها بررسی شود.
وی ادامه داد: به اتفاق اخیر در غرب كشور و زلزله در استان كرمانشاه از دو زاویه می توان نگاه كرد. زاویه نخست، ابعاد خسارت در مقایسه با انواع زلزله های مشابه در گذشته است. در زلزله منجیل كه ۷. ۳ ریشتر بود، ۲۲۰ هزار واحد مسكونی صدمه دید. در زلزله غرب كرمانشاه، برآوردهای اولیه حكایت از تخــریب ۳۰ هــزار واحــد مــسكونی دارد. ضمن اینكه شهر به حیات سیاسی و اداری خود ادامه داد؛ در حالی كه در رودبار و منجیل این گونه نبود. البته باید تاكید كنم كه این سطح تخریب هم راضی كننده نیست، اما در میان همه نقاط ضعف می توان روزنه ای را دید كه نشان از حركت رو به جلوی مهندسی دارد. در واقع، پیشرفت هایی حاصل شده است، گرچه باید به این پیشرفت ها سرعت داد.
وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: زاویه دوم همان نگاهی است كه اشاره كردم و با بی توجهی به محیط رقابتی، فضای سوداگری (مركانتیلیستی) شكل می گیرد. به تمامی پدیده ها سوداگرایانه نگاه می گردد. مثلاً وقتی در ساخت مسكن مهر تاكید بر یك سقف قیمتی مشخص باشد، طبیعتاً امكان رقابت تولید نمی شود و بعضی از سازندگان واقعی به علت نداشتن صرفه اقتصادی وارد كار نمی شوند. آنهایی كه با یك قیمت غیررقابتی وارد می شوند، از پایداری بنا می زنند. چون وقتی قیمت در بازار متری ۴۵۰ هزار تومان است و قیمت ۳۰۰ هزار تومان تعیین می شود، برای آنكه سود حاصل شود، باید از نما، خدمات فنی ساختمان، آسانسور و... كم شود تا پروژه برای مشاركت كننده بازدهی داشته باشد.
خسارت ۱۶. ۸ میلیارد تومانی مسكن مهر سرپل ذهاب
آخوندی در مورد میزان خسارات وارده به واحدهای مسكن مهر در زلزله كرمانشاه تصریح كرد: در سر پل ذهاب، ۵۶۰ واحد صدمه دیده كه به نظر می رسد هر واحد ۳۰ میلیون تومان صدمه دیده است. در اسلام آباد هم دو بلوك صدمه دیده كه خوشبختانه خالی از سكنه بوده است. هم اكنون در حال برآورد هستیم تا ان شاءالله در نخستین فرصت كار بازسازی آغاز شود.
وی درباره احتمال شیوع نوعی بدبینی میان مردم نسبت به مسكن مهر در پی تخریب تعدادی از واحدهای مسكن مهر استان كرمانشاه خاطرنشان كرد: مسكن كالای همگن نیست و پروژه مسكن مهر هم همین گونه است، چون مورد به مورد فرق دارد. مسكن مهر ۲۵۰ طرح است كه ۲۵۰ سازنده دارد. نمی توان گفت همه این طرح ها مثل هم هستند. واقعیت این است كه درباره یك طرح بزرگ كه سازندگان متعددی دارد، قضاوت یكسان به انصاف نزدیك نیست. برای مثال در همین زلزله اخیر گرچه شهر كرمانشاه از كانون زلزله فاصله داشت پروژه های تولید شده در این شهر مقاومت مناسبی داشت و حتی تَرَك هم در آنها مشاهده نشد؛ اما در سرپل ذهاب ابعاد تخریب بیشتر بوده است.
وزیر راه و شهرسازی در مورد وضعیت ایمنی مسكن مهر تهران تاكید كرد: در تهران، اقدامی كه در دولت آقای روحانی انجام شد، ارتقای قیمت ها برای سازندگان بود تا آنها از كیفیت كم نكنند. اگر به بحث ابتدایی برگردیم باید تاكید كنم زمانی می توانیم شاهد این باشیم كه كیفیت فدای كمیت نمی شود كه نظام قیمت ها را مستقر كنیم. در فضای غیررقابتی، فقط سوداگران امكان تنفس دارند.
 

1396/08/30
19:48:10
5.0 از 5
4849
تگهای خبر: اقتصاد , ایمنی , تخریب , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان