آخوندی خبر داد؛

مهمترین مأموریت وزارت راه و شهرسازی

مهمترین مأموریت وزارت راه و شهرسازی به گزارش فراز برج وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: رئیس جمهور مهمترین مأموریت وزارت راه و شهرسازی را امر بازآفرینی شهری قرار داده كه باید در تمامی استان ها مورد توجه قرار گیرد.به گزارش فراز برج به نقل از وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در نشست با مدیران كل راه و شهرسازی و رؤسای عمران و بهسازی شهری استان ها درباره توجه به رویكرد بازآفرینی شهری تصریح كرد: بدون شك فكر بازآفرینی شهری، مهمترین مساله ایران به حساب می آید كه متأسفانه در مورد آن اجماعی در كشور وجود ندارد.
وی با اشاره به اینكه نیاز به حفظ یكپارچگی هویتی به شدت در كشور احساس می گردد اظهار داشت: بطور قطع تمامیت ارضی تنها یك بحث فیزیكی نبوده و اگر یكپارچگی هویتی وجود نداشته باشد، بحث تمامیت ارضی هم معنایی نداشته و همه به دنبال استقلال طلبی هستند.
وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: وضعیت فعلی پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) یكی از مثال های بارز این مساله است، مكانی كه مظهر دیانت و تشیع در كشور بوده ولی امروزه هیچ هویت مذهبی در آن دیده نمی شود، از سویی دیگر تهران با آن همه سابقه تاریخی امروز چه حالی دارد؟ آیا چیزی از آثار تاریخی و یكپارچگی هویتی در آن دیده می شود؟
آخوندی كیفیت زندگی شهری و ثروت در شمال و جنوب تهران را به هیچ وجه قابل مقایسه ندانست و اضافه كرد: توجه به بافت های تاریخی و میانی شهرها راه احل اصلی رفع عدم یكپارچگی موجود در شهرها است. جامعه شناسان همواره درمورد بی توجهی به مسائل اجتماعی اخطار داده و معتقدند تداوم این روند به مشكلات امنیتی هم ختم خواهد شد، ازاین رو باید بگوییم كه اگر خواهان جلوگیری از بحران های امنیتی در كشور هستیم باید به بافت میانی، فرسوده و حاشیه ای موجود در شهرهایمان توجه نماییم.
وی بیان كرد: مناطق فرسوده از دید اقتصاد كلان دارای مفهوم بهره وری بوده و از بعد اقتصاد خرد هم اماكنی هستند كه با ارزان ترین قیمت می توان زندگی امن و همراه با خدمات را در آن ها تولید كرد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه امروز شاهد ۱۹ میلیون بدمسكن در كشور هستیم، اظهار داشت: توجه به این مطلب نشان داده است كه سیاست های گذشته و بخشی نگری، كیفیت زندگی را ارتقاء نخواهد داد بلكه باید از این پس زندگی و انسان ها را به جای پروژه در محلات هدف قرار داده و برای آن ها تلاش نماییم.
وی حركت به سمت محله محوری را اصلی ترین و صحیح ترین اقدام در بازآفرینی شهری دانست و اضافه كرد: توجه به بخش مسكن و توسعه آن به صورت مكرر در شرایط امروز اعلام می شود، من هم با این امر موافق هستم، ولی نكته مهم آن است كه در این راستا قصد داریم همچنان برای توسعه مسكن، شهر را گسترش دهیم و یا آنكه می خواهیم آن را در مفهوم بازآفرینی حل كنیم؟
وی با تاكید براینكه امر بازآفرینی باید همراه با ساكنان در محلات انجام پذیرد اظهار داشت: بدون شك كوچ دادن مردم از محلات به معنای رانده شدن آن ها به سمت زاغه نشینی است، اقدامی كه متأسفانه طی سنوات گذشته به وسیله تخریب و احداث مجدد، مكررا در بافت های قدیمی و فرسوده شهرها انجام گرفته است.
آخوندی با تاكید براینكه متأسفانه ادارات راه و شهرسازی همواره پروژه محور بوده و به ساكنان توجهی ندارند اضافه كرد: هرچند كار با مردم بسیار دشوار است ولی راه حل اصلی هم همین بوده و در صورت بی توجهی به آن بار دیگر با شكست روبه رو خواهیم شد.
وزیر راه و شهرسازی همینطور تصریح كرد: بطور قطع وزارت راه و شهرسازی بدون همكاری با شهرداری ها هم در این راه موفق نخواهد بود، این ۲ سازمان باید با یكدیگر هماهنگ بوده تا استخوان بندی محلات، تولید و حفظ شود.
وی ضمن تاكید بر اهمیت بازآفرینی و حفظ رودخانه های شهری هم اضافه كرد: رودخانه ها عناصر شاخصی بوده كه قادر به زنده كردن شهرهای ما هستند، پس درخواست ما از مسئولین مربوطه آن است كه تا به این نكته توجه بیشتری كرده و طراوت شهرها را حفظ كنند.
وی در انتها تاكید كرد: رئیس جمهور مهمترین مأموریت وزارت راه و شهرسازی را امر بازآفرینی شهری قرار داده كه باید در تمامی استان ها به شدت مورد توجه قرار گیرد.
 

1396/10/02
19:32:04
5.0 از 5
4979
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان