معاون وزیر راه به مهر خبر داد:

طرح توسعه دانشگاه تهران در شورای عالی شهرسازی بررسی می شود

طرح توسعه دانشگاه تهران در شورای عالی شهرسازی بررسی می شود فراز برج: دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری از بررسی طرح توسعه دانشگاه تهران در كمیته های فنی زیرمجموعه این شورا و سپس بررسی آن در صحن شورای عالی آگاهی داد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، در شهریور سال ۱۳۷۵ طرحی با عنوان توسعه دانشگاه تهران به پیشنهاد رئیس وقت این دانشگاه و موافقت رئیس جمهور وقت در كمیسیون ماده ۵ به تصویب رسید و حتی در لایحه بودجه سال ۱۳۷۶ باز ردیف بودجه ۳ میلیارد تومانی برای تملك واحدهای مسكونی اطراف دانشگاه تهران تصویب گردید.
بر اساس مصوبه سال های قبل كمیسیون ماده ۵ قرار بود دانشگاه تهران از شمال تا بلوار كشاورز، از غرب تا خیابان كارگر، از جنوب تا خیابان انقلاب و از شرق تا خیابان وصال توسعه پیدا كند.
با استفاده از بودجه ۳ میلیارد تومانی مذكور تا سال ۱۳۷۹، متولیان امر توانستند ۱۹ پلاك ثبتی در محدوده مشخص شده را خریداری كنند و طی ۲۲ سال قبل ۵۰ درصد املاك یاد شده در طرح، با استفاده از ردیف بودجه های دولتی در قوانین بودجه سال های سپس آن خریداری و به دانشگاه تهران ملحق شد. مسئول خرید این املاك، شهرداری تهران انتخاب شده بود.
بر اساس مصوبه كمیسیون ماده ۵ در سال ۱۳۷۶، دانشگاه تهران موظف بوده پیشرفت پروژه را به كمیسیون مذكور نمایش كند كه برمبنای آنجه محمد سعید ایزدی معاون سابق معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در مهر ماه امسال اعلام كرد، دانشگاه تهران تا كنون از نمایش گزارش های پیشرفت پروژه و شفافیت سازی در این زمینه طفره رفته است.
هیچ گاه اصل طرح در شورای عالی شهرسازی به تصویب نرسیده است
اجرای این طرح كه تا كنون هیچ مصوبه ای در شورای عالی شهرسازی و معماری نداشته و برمبنای قانون، مرجع نهایی تصویب طرح های توسعه ای و شهرسازی است، به سبب آنچه اعتراضات مالكان واحدهای مسكونی واقع در این طرح اعلام شده و بارها شاهد تجمع مالكان این طرح ها در مقابل وزارت راه و شهرسازی بوده ایم، بارها متوقف شده است. این در شرایطی است كه شورای عالی شهرسازی و معماری بارها به این مساله ورود كرده و مصوباتی در كمیته های فرعی خود و همین طور صحن اصلی شورای عالی شهرسازی در زمینه اصلاح آن داشته است؛ اما اینكه اصل طرح در زمان تصویب به شورای عالی شهرسازی نمایش شود، محل اشكال بوده است.
دستور اسلامی به توقف بررسی طرح در شورای عالی شهرسازی
عباس آخوندی و محمد اسلامی وزرای سابق و فعلی راه و شهرسازی باز در دو برهه زمانی دستور توقف اجرای طرح توسعه دانشگاه تهران را صادر كردند كه دستور اسلامی وزیر راه و شهرسازی با استقبال گسترده اعضای شورای شهر تهران به سبب آنچه این دستور را توقف تخریب بافت های ثمین پیرامونی دانشگاه تهران نامیده اند، روبه رو شده است.
مخالفت مجلس با انتقال اموال وزارت راه و شهرسازی به توسعه دانشگاه تهران
همچنین مهران كفاش، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت راه و شهرسازی باز هفته گذشته از مخالفت مجلس شواری اسلامی با تصویب بندی از لایجه بودجه ۹۸ در خصوص انتقال بلاعوض املاك وزارت راه و شهرسازی به ارزش هزار میلیارد تومان به دانشگاه تهران به دنبال مخالفت محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با تصویب این بند از لایحه آگاهی داد.
محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران باز با اشاره به مخالفت وزارت راه و شهرسازی با انتقال اموال این وزارت خانه به دانشگاه تهران، اعلام نمود: دولت متعهد شده است هزینه تملك اراضی را پرداخت كند و از شروع این طرح هم قرار بود قسمتی از تملك اراضی با كمك های مالی دولت و شهرداری اجرا شود.
در تمام سال های گذشته بارها و بارها كسبه، مالكان واحدهای مسكونی، دانشجویان و استادان این دانشگاه، علاقه مندان به بافت های باارزش تاریحی مركز تهران، تشكل های دانشجویی و سمن های هوادار میراث فرهنگی مخالفت خودرا با توسعه دانشگاه تهران اعلام نموده بودند.
معاون وزیر راه: طرح توسعه دانشگاه تهران به شورای عالی شهرسازی می رود
در این راستا فرزانه صادق مالواجرد، معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران در سال ۹۴ به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری رسید، اظهار داشت: در این مصوبه ذكر شده باید اصل طرح باز در این شورا تصویب شود.
وی با اشاره به اینكه شورای عالی شهرسازی و معماری به دنبال درخواست سكنه اطراف دانشگاه تهران مقرر است به این طرح ورود كند، اضافه كرد: نمایندگان مردم تهران در مجلس و همین طور اعضای شورای شهر تهران باز از شورای عالی شهرسازی و معماری درخواست كرده اند تا این شورا به سوژه تصویب طرح توسعه دانشگاه تهران ورود كند.
دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری تصریح كرد: مقرر است ابتدا كمیته های فنی زیرمجموعه این شورا، طرح توسعه دانشگاه تهران را بررسی نموده و سپس به صحن شورای عالی ارسال نمایند كه در این مدت زمانی، علاوه بر این كمیته های فنی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (به عنوان نهاد بالادستی دانشگاه تهران)، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی (به عنوان نهاد بالادستی دانشگاه علوم پزشكی تهران)، كمیسیون های عمران و آموزش مجلس و نمایندگان دانشگاه تهران باز به این مساله خواهند پرداخت.
وی درباره مصوبه مجلس در مخالفت با انتقال قسمتی از املاك وزارت راه و شهرسازی به دانشگاه تهران برای تملك اراضی در اجرای این طرح، اظهار داشت: نمایندگان مجلس به این نتیجه رسیده اند كه با عنایت به كمبود منابع مالی در بودجه سال آتی، وزارت راه و شهرسازی كه متولی نمایش خدمات گسترده در زمینه های مسكن و حمل و نقل به مردم است، نمی تواند قسمتی از منابع مالی خودرا به طرح توسعه دانشگاه تهران اختصاص دهد كه درنتیجه با این بند از لایحه بودجه مخالفت كردند.

1397/12/11
17:56:14
5.0 از 5
4740
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان