وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد؛

توسعه مناسبات اقتصادی ایران و تركیه با تدوین برنامه اقدام مشترك

توسعه مناسبات اقتصادی ایران و تركیه با تدوین برنامه اقدام مشترك فراز برج: وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه ایران به رغم تحریم ها در راه پیشرفت قرار دارد، اظهار داشت: ایران و تركیه برنامه اقدام مشترك دارند و می توانند موجبات تسهیل و تسریع توسعه روابط را فراهم آورند.به گزارش فراز برج به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در دیدار هیأت تركیه ای به ریاست فاطما وارانك معاون وزیر محیط زیست و شهرسازی تركیه با اشاره به اینكه دو كشور ایران و تركیه دارای مشتركات فرهنگی فراوانی هستند، اظهار داشت: ایران صاحب تمدن است و از تمدن ایران زمین كشورهای گوناگونی بهره مند شده اند اما استعمارگران و قدرت های استكباری همواره از پیوند، تعامل و همكاری كشورهای ما نگران هستند و مزاحمت به وجود آورده و می كنند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: در سال های اخیر، رهبران دو كشور تمام تمركز خودرا گذاشتند تا دو كشور، روند رو به رشدی را داشته باشند. در عین حال، زمینه ها و فرصت تعاملات دو كشور فراوان است. خصوصاً وزارتخانه ما كه هم مسئولیت حوزه های حمل و نقل و هم حوزه های شهرسازی و مسكن و ساختمان را عهده دار است، می تواند سهم گسترده ای در توسعه روابط دو كشور داشته باشد.
اسلامی با بیان اینكه به سبب مشتركات فراوان دو كشور ایران و تركیه از وزیر حمل و نقل تركیه دعوت كرده است تا به ایران بیاید، اظهار داشت: ملت ایران بین آنكه سلطه استكباری داشته باشد یا استقلال، استقلال را انتخاب نموده است. استكبار و آمریكا باز تحت نفوذ اسرائیل و صهیونیست است همواره اقدام گسترده ای كرد تا تمدن مردم و كشور ما را به خاطر انتخاب، تحقیر كند.
عضو كابینه دولت دوازدهم افزود: استكبار جهانی سال ها منابع ایران را به تاراج برد و دوران شاه شاهد بودیم كه از شرق تهران به بعد، روستاهایی وجود داشت كه فاقد آب شرب، برق و راه بودند اما همه اینها در دوران سپس انقلاب واجد امكانات شدند.
وزیر راه و شهرسازی اشاره كرد: ایران به سبب انتخاب استقلال كشور خود از بدو انقلاب گرفتار تحریم شد. شما الان شاهد هستید كه ایران در راه پیشرفت، قرار دارد و مردم، زندگی عادی خودرا دارند و كشور در راه پیشرفت است.
اسلامی خطاب به هیأت تركیه ای اعلام نمود: پشت سر آنچه می بینید محصول سال های اخیر است.
وی ضمن تشكر از ابراز همدردی كشور تركیه در وقوع سیل اخیر در ایران، اظهار داشت: تمهیدات مناسبی در شورای عالی هماهنگی دو كشور ایران و تركیه اتخاد شده است كه رئیس جمهوری كشورمان باز بر آن تاكید داشتند.
وزیر راه و شهرسازی با تاكید بر اینكه اراده رهبران دو كشور، گسترش همه جانبه تعاملات است، اضافه كرد: وزارتخانه های دو كشور ایران و تركیه هم نقشه راه و هم برنامه اقدام مشترك دارند و می توانند با عمل به موقع، موجبات تسهیل و تسریع گسترش روابط دو كشور را فراهم آورند.
اسلامی با بیان اینكه دیدار هیأت تركیه ای و ایران به سرفصل های مشترك خوبی برای همكاری دو كشور منجر گردیده است، اعلام نمود: همچون سرفصل های مشتركی كه دو كشور در مورد آن به تفاهم رسیدند، شاملِ تبادل تجربه درباب ضوابط و مقررات ساخت و ساز است كه كار ارزشمندی است و تأیید می كنم تا همكاری ها و تبادل تجربیات حتما صورت بگیرد.
وی با اشاره به اینكه مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی یكی از مراكز علمی- تحقیقاتی، زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی است كه مسئولیت تهیه و تدوین مقررات را برعهده دارد، به هیأت اعزامی از كشور تركیه پیشنهاد كرد تا دیداری از این مركز داشته باشند.
عضو كابینه دولت دوازدهم سوژه دیگری كه دو كشور می توانند با هم در آن تبادل تجربه داشته باشند را شهرسازی و معماری برشمرد و اظهار داشت: شهرسازی و معماری موضوعی است كه نیاز به تبادل تجربه دو كشور دارد كه هم به عمران و توسعه شهری مربوط می شود و هم مباحث بازآفرینی شهری و بافت های فرسوده و مباحث محیط زیستی را شامل می شود كه معاون معماری و شهرسازی ما باز در این زمینه اعلام آمادگی برای همكاری كردند.
اسلامی در قسمتی از سخنان خود با بیان اینكه ریاست جمهوری تركیه نسبت به مباحث بازآفرینی شهری اشراف دارند و این موضوعی است كه رئیس جمهوری كشورمان باز بر آن تاكید دارند، اضافه كرد: دو كشور ایران و تركیه در زمینه بازآفرینی شهری مشتركات فراوانی دارند كه می تواند در ادامه همكاریهای آتی راهگشا باشد.
وی اشاره كرد: ترتیبات كاری در جمهوری اسلامی ایران همانند كشور تركیه است بدین معنا كه بخش خصوصی و مردم، محور هستند و شهرداری ها باز حضور جدی دارند و ما در وزارتخانه راه و شهرسازی بعنوان دولت حمایت و پشتیبانی لازم را برای بازسازی بافت های فرسوده و بازآفرینی شهری انجام می دهیم.
وزیر راه و شهرسازی اشاره كرد: میراث تاریخی یادگار تاریخی است كه ما به دنبال حفاظت از میراث تاریخی خود هستیم و در عین حال به تغییر ذائقه نسل جوان باز توجه داریم. بازآفرینی شهری نمونه ای از این حفاظت از میراث تاریخی و توجه به ذائقه نسل جوان كشور است.
وی تمركز اصلی را در بازآفرینی مشاركت مردم عنوان نمود و اظهار داشت: در بازآفرینی شهری با یك الگوی واحد نمی توان حركت كرد و در این موضوع، نیاز به مطالعه دقیق و تصمیمات خردمندانه داریم تا زندگی به مردم بازگردد.
اسلامی در عین حال تصریح كرد: درباب شهرهای جدید باز تاكید داریم كه شهرهای جدید تنها سكونتگاه نیستند بلكه باید سكونت و فعالیت توأمان در شهرهای جدید مدنظر قرار گیرد كه در این مورد تجربه های موفق هم داشته ایم.
وی همین طور در بخش پایانی گفتگوی خود با هیأت تركیه ای به محیط زیست اشاره نمود و اظهار داشت: سر اجرای دیواری در مرز تركیه با ایران مشكلاتی از نظر محیط زیستی و چشمه سارها برای مقامات محلی و مسئولان محیط زیستی كشورمان به وجود آمده است كه انتظار داریم تا با استعلام از مسئولان كشور خود در دیداری كه با رئیس سازمان محیط زیست كشورمان دارید این مورد را باز حل و فصل نمائید.
اسلامی اظهار داشت: ایران و تركیه دو كشور قدرتمند هستند و كسی نمی تواند این رابطه را برهم برند.

1398/02/04
14:19:41
5.0 از 5
4541
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان