گزارش فراز برج به نقل از مهر؛

پرداخت وام ساخت مسكن، ۲برابر وام خرید، تحولات بازار مسكن درسال۹۷

پرداخت وام ساخت مسكن، ۲برابر وام خرید، تحولات بازار مسكن درسال۹۷ فراز برج: شبكه بانكی پارسال حدود ۱۰۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسكن پرداخت كرد كه ۴۶.۹ درصد آن وام ساخت و ۲۵.۱ درصد آنرا وام خرید مسكن تشكیل داده است.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، بانك مركزی در گزارشی درباره وضعیت تسهیلات بخش مسكن و ساختمان در سال ۹۷، اعلام نمود: بانك ها پارسال ۱۰۳ هزار و ۷۳۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات به بخش مسكن و ساختمان پرداخت كرده اند.
بر اساس اعلام بانك مركزی، سهم تسهیلات خرید مسكن ۲۶ هزار و ۲۰۳ میلیارد تومان معادل ۲۵.۱ درصد از كل تسهیلات این بخش بوده است.
همچنین در بخش ساخت مسكن و ساختمان هم ۴۸ هزار و ۶۴۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان معادل ۴۶.۹ درصد تسهیلات داده شده است.
بانك ها پارسال ۱۴ هزار و ۶۱۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان جهت سرمایه در گردش فعالان صنعت ساختمان تسهیلات داده اند كه معادل ۱۴.۱ درصد كل تسهیلات حوزه مسكن و ساختمان بوده است.
شبكه بانكی در سال ۹۷ در بخش تعمیر مسكن و ساختمان رقم ۸ هزار و ۲۸۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت كرده اند كه ۸ درصد كل تسهیلات را شامل می شود.
نظام بانكی به فعالان صنعت ساختمان پارسال در دیگر بخش های در رابطه با این صنعت هم شامل «توسعه»، «خرید كالای شخصی» و «سایر موارد» رقم ۶ هزار و ۱۶۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت كرده كه معادل ۵.۹ درصد كل تسهیلات بوده است.
جزئیات بازار مسكن در سال ۹۷/ معاملات مسكن یك سوم كاهش یافت
دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن هم در گزارشی درباره وضعیت بازار مسكن در سال ۹۷ اعلام نمود در این سال، تنها ۱۳۰ هزار و ۳۹۶ فقره مبایعه نامه امضا شده كه نسبت به ۱۲ ماهه سال پیش از آن (۹۶) كه تعداد معاملات مسكن، ۱۸۴ هزار و ۲۴۱ فقره بود، كاهش ۲۹.۲ درصدی داشته است.
این دفتر اعلام نموده است پارسال متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در ۱۲ ماهه سال در شهر تهران ۸ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۹۰۰ تومان بود كه نسبت به ۱۲ ماهه سال ۹۶ كه این شاخص ۴ میلیون و ۸۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان در هر متر مربع بود، رشد ۷۱.۱ درصدی داشته است.
بیشترین رشد قیمت مسكن پارسال در اسفند ماه ۹۷ رخ داد كه نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن (اسفند ۹۶) ۹۵.۶ درصد رشد قیمت در بخش مسكن واقع شده است. پس از اسفند، بیشترین افزایش قیمت مسكن در آذر ماه سال ۹۷ بوجود آمد كه نسبت به آذر ۹۶، رشد ۹۲.۶ درصدی را شاهد بوده ایم.
همچنین پایین ترین میزان رشد قیمت مسكن در فروردین و اردیبهشت ماه سال قبل رخ داد كه به ترتیب ۲۹.۱ و ۳۴.۲ درصد افزایش قیمت متوسط مسكن به وقوع پیوسته است.
گفتنی است پارسال رشد ماهانه قیمت مسكن هم تفاوت های عجیبی داشته است بگونه ای كه در نیمه نخست سال قبل درصد رشد قیمت مسكن در هر ماه نسبت به ماه قبل با سرعت بالایی حركت رو به جلو داشته است و در اردیبهشت نسبت به فروردین رشد قیمت ۷.۲ درصد، در خرداد نسبت به اردیبهشت، ۸.۴ درصد و در شهریور نسبت به مرداد، رشد ۹.۳ درصدی داشته است.
اما در نیمه دوم سال قبل، این رشد قیمت ها به تدریج كاهش یافته و در مهر نسبت به شهریور ۹۷ رشد قیمت مسكن ۶.۳ درصد و در دی ماه نسبت به آذر ماه ۱.۵ درصد بوده است.
در ادامه هم افزایش متوسط قیمت مسكن در بهمن به دی ۲.۹ درصد بود.
اما افزایش قیمت مسكن در اسفند ۹۷ نسبت به بهمن سال قبل به ناگهان با شدت بالایی روبرو شده و این شاخص به ۹.۴ درصد می رسد.

1398/02/13
12:23:16
5.0 از 5
4412
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان