معاون وزیر راه و شهرسازی:

لایحه مالیات بر عایدی مسكن طی چند ماه آینده تنظیم می شود

لایحه مالیات بر عایدی مسكن طی چند ماه آینده تنظیم می شود به گزارش فراز برج معاون مسكن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینكه مالیات های بخش مسكن نباید سبب فرار سرمایه از این بخش شود، اظهار داشت: در ماه های آینده لایحه ای در این خصوص در دولت تنظیم و به مجلس ارسال می شود.به گزارش فراز برج به نقل از صداوسیما، مازیار حسینی اظهار داشت: در بعضی مناطق تقاضا هست، اما تولید نیست ما باید به سمت تولید و افزایش عرضه برویم و اگر عرضه زیاد صورت گیرد قیمت ها افزایش نخواهد داشت.
وی در پاسخ به این سوال كه باید قانونی برای كنترل قیمت مسكن باشد و نظارت بر قیمت ها صورت گیرد، اظهار داشت: روش های نظارتی حداقل در طولانی مدت جواب نمی دهد مالكیت در اسلام و قوانین ما به رسمیت شناخته شده است اگر مالك و فروشنده توافق كند كسی نمی تواند بگوید كه چه قیمتی بگذارید.
دبیر شورایعالی مسكن اضافه كرد: قیمت دستوری در بخش مسكن روش درستی نیست. امروز افزایش قیمت به این معناست كه درگذشته عرضه ای صورت نگرفته است.
معاون مسكن و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در كنار ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی، امسال حدود یك میلیون مسكن مهر وارد بازار می شود و تا حدودی بازار را به ثبات می رساند.
وی اضافه كرد: در ماه های آتی قیمت مسكن در حد تورم خواهد بود و تغییرات عجیب قیمتی نخواهیم داشت.
حسینی اظهار داشت: پردیس، پرند و شهریار به لحاظ كیفیت زندگی محل مناسبی هستند و تنها مشكل این شهرستان ها رفت و آمد است و خیلی از آنها به لحاظ اشتغال و درمان وابسته به شهرهای بزرگ هستند و باید رفت و آمد آنها تسهیل شود بدین منظور مترو هشتگرد و پرند در حال تكمیل است و مطالعات ساخت مترو پردیس در دستور كار قرارگرفته است.
افزایش تولید؛ تنها چاره كاهش قیمت مسكن
وی درباره قیمت مسكن اظهار داشت: در كل كشور افزایش صد درصدی قیمت صورت نگرفته است و در بعضی از كلان شهرها افزایش قیمتی صورت گرفته كه مطمئن هستم قیمت ها تعدیل می شود، چونكه قیمت ها حبابی است و به مرور زمان این شرایط به ثبات می رسد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه افزایش تولید تنها چاره كاهش قیمت مسكن می باشد، افزود: مخالف افزایش سقف تسهیلات مسكن نیستیم، اما این افزایش تسهیلات باید بگونه ای باشد كه منجر به تورم نشود.
حسینی اضافه كرد: بیشترین قیمت مسكن مربوط به زمین است بنابراین سیاست ما این است كه زمین های دولتی را برای ساخت و ساز وارد بازار مسكن نماییم.
وی با اشاره به اینكه متولی شناسایی زمین، سازمان ملی زمین و مسكن می باشد، افزود: با تاكید ریاست جمهوری تمام نهادهای دولتی كه زمین قابل ساخت دارند، باید واگذار كنند. اولویت خانه دار شدن هم با كاركنان همان سازمانی است كه زمین در اختیار ما قرار داده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: متأسفانه تقاضای انباشته شده در بخش مسكن وجود دارد و این امر بر قیمت مسكن تأثیر گذاشته است.
بازنگری مجلس در قانون پیش فروش ساختمان
معاون مسكن و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: به علت عدم اجرایی شدن قانون پیش فروش ساختمان، لایحه پیش فروش مسكن در مجلس در حال بازبینی است.
حسینی با اشاره به اینكه تولید مسكن مهمترین سیاست وزارت راه و شهرسازی است، اظهار داشت: بخش مسكن بیشتر از ۸ درصد تولید ناخالص ملی را تحت تأثیر قرار می دهد و سالانه حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در این بخش انجام می شود.
وی افزود: به صورت مستقیم و غیر مستقیم حدود ۲۰۰ صنعت وابسته به صنعت ساختمان است كه اگر بتوانیم موتور تولید مسكن را روشن نماییم كمك به اشتغال و رونق تولید كرده ایم.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: مسكن كالای اقتصادی می باشد، باید برای سرمایه گذار توجیه اقتصادی داشته باشد تا به سمت تولید برود.
وی اضافه كرد: در تلاش هستیم تا پرداخت تسهیلات را به سمت دهك های پایین سوق دهیم تا آنها بتوانند سرپناه مناسبی داشته باشند.
اشتغالزایی با افزایش ساخت مسكن
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: به دنبال این هستیم كه در بعضی از مراكز تولید مبادرت به ساخت مسكن نماییم تا در كنار اشتغال سكونت هم شكل بگیرد و مسكن از قالب صرفاً خوابگاهی خارج می شود.
وی خاطرنشان كرد: مصالح ساختمانی در داخل كشور تولید می شود و كمترین خروج ارز در این بخش صورت می گیرد.
حسینی افزود: در طرح ملی باید ۴۰۰ هزار واحد مسكونی ساخته شود كه از این تعداد نوسازی و بهسازی ۱۰۰ واحد آن در بافت فرسوده هدف گذاری شده است.
وی درباره اقدامات نوسازی در بافت فرسوده اظهار داشت: نوسازی و بهسازی در بافت فرسوده شهرهای اراك و شیراز آغاز و قرارداد آنها منعقد شده است.
حسینی با اشاره به اینكه یكی از اقدامات وزارت راه و شهرسازی تغییر سبك ساخت است، اظهار داشت: باید به سمت صنعتی سازی برویم، چونكه این مورد سبب افزایش كیفیت و صرفه جویی در انرژی می شود.
وی افزود: به علت عدم استقبال از قانون پیش فروش مسكن این طرح در مجلس توسط تیمی از حقوق دانان و انبوه سازان در حال بررسی است. در صورت اصلاح و با حمایت مجلس از قانون پیش فروش ساختمان، سازنده و خریدار راغب به معامله می شوند.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: زمان نهایی شدن قانون پیش فروش ساختمان بستگی به حمایت و عمل مجلس دارد.
تنظیم لایحه مالیات مسكن؛ شاید چند ماه بعد
وی درباره مالیات بر مسكن اظهار داشت: مالیات بر مسكن نباید سبب فرار سرمایه از این بخش شود.
حسینی افزود: هدف از دریافت مالیات از مسكن، دریافت مالیات از فردی كه یك ملك را یك مرتبه می خواهد بفروش برساند نیست بلكه پیشگیری از سفته بازی است كه قانون مالیات بر مسكن این مورد را رصد كند.
وی اظهار داشت: در ماه های آینده لایحه ای تنظیم و به دولت تقدیم می نماییم، قوه قضائیه و وزارت دارایی باید در جهت تحقق این طرح كمك نماید.

1398/02/19
11:50:42
5.0 از 5
4673
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان