آخرین آمار بیكاران تحصیل كرده، باقری: اصلاح قیمت حامل های انرژی به نظر مجلس بستگی دارد

آخرین آمار بیكاران تحصیل كرده، باقری: اصلاح قیمت حامل های انرژی به نظر مجلس بستگی دارد فراز برج: سخنگوی سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: «نرخ بیكاری جوانان بالاست و حدود 20 درصد است. با عنایت به این كه 840 هزار نفر پیش بینی می نماییم سال آینده وارد بازار كار شوند، كار عظیمی در بازار كار داریم تا برای این عرضه عظیم شغل تولید نماییم. »به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، امیر باقری در یك نشست خبری در پاسخ به سوال خبرگزاری خبرآنلاین در این خصوص كه افزایش قیمت حامل های انرژی كه در لایحه بودجه سال آینده برنامه ریزی شده، آیا خلاف و در تضاد با برنامه اشتغالزایی دولت نخواهد بود؟ تصریح كرد: اصلاح قیمت حامل های انرژی بسته به توافق و تعامل ما با مجلس دارد و با عنایت به شرایط كشور برنامه ریزی صورت گرفته خواهد شد.
باقری اضافه كرد: در كل بستگی به نظر مجلس دارد، اما اصلاح قیمت انرژی كه مطرح شده، حداقل در حوزه های مربوط به تولید دنبال نشده است.

وی اظهار داشت: آنچه كه در اصلاح قیمت ها نهایی می شود، بسته به تعامل ما با مجلس دارد. با عنایت به شرایط كشور، به صورت طبیعی آنچه كه مجلس در صحن علنی تصویب می كند، مورد نظر ما خواهد بود.

باقری خاطرنشان كرد: در بخش تولید مثلا مسایل مربوط به برق و گاز دنبال نشده است؛ به خاطر همین نكته ای كه هزینه تولیدكننده بالا نرود. ازاین رو اصلاح قیمت حامل های انرژی فكر می نماییم در حوزه تولید اثر آن چنانی نداشته باشد؛ البته سرریز اصلاح بقیه حامل های انرژی می تواند اثر بگذارد.

وی متذكر شد: ولی این اصلاح قیمت ها وقتی كه منابع آن مشخص باشد و به صورت هدفمند در بخش تولید ورود كند، آن زمان قضیه فرق می كند. ازاین رو از یك زاویه اصلاح قیمت ها خیلی اثری روی بخش تولید نمی گذارد، چون حامل حوزه تولید تحت تاثیر قرار نگرفته و نكته دوم این است كه منابعی كه تولید می شود، صرف تولید خواهد شد. اما آنچه كه در اصلاح قیمت ها به نتیجه می رسد، باید منتظر تعامل با مجلس باشیم.
آخرین وضعیت بودجه در مجلس
سخنگوی سازمان برنامه و بودجه درباره بودجه 97 درباره آخرین وضعیت بودجه در كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، تصریح كرد: چند تبصره درآمدی بودجه سال آینده هنوز روی آن در مجلس بحث نشده است؛ تبصره شماره 4 درباره استفاده از صندوق توسعه ملی، تبصره 14 درباره هدفمندی یارانه ها و تبصره 18 درباره اشتغال.
وی اضافه كرد: كمیسیون تلفیق این تبصره ها را برعهده كارگروه گذاشته است و مقرر است دقیق تر به این تبصره ها ورود كنند.
سخنگوی سازمان برنامه و بودجه با بیان این كه رویكرد ما با مجلس كاملا تعاملی است، عنوان كرد: امروز درباره تبصره 18 و تولید اشتغال صحبت می نماییم. برپایه آمار و ارقام حدود 3 میلیون نفر بیكار داریم و بخشی از این بیكاران در حوزه دانش آموختگان دانشگاهی هستند.
باقری خاطرنشان كرد: از سال 93 اتفاق خوبی در مشاركت اقتصادی افتاده و تمایل حضور افراد برای ورود به بازار كار افزایش یافته است، اما از آن سمت، فارغ التحصیلان دانشگاهی حدود 840 هزار نفر سالانه از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند و حدود 670 هزار نفر سالانه وارد بازار كار می شوند.
وی متذكر شد: نرخ بیكاری تابستان امسال 11. 7 درصد بود، ازاین رو مجموعه اقدامات دولت در سال 96 توانسته 750 هزار شغل تولید كند و نرخ بیكاری یك واحد درصد كاهش پیدا كند.

نرخ بیكاری جوانان بالاست
سخنگوی سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: نرخ بیكاری جوانان بالاست و حدود 20 درصد است. با عنایت به این كه 840 هزار نفر پیش بینی می نماییم سال آینده وارد بازار كار شوند، كار عظیمی در بازار كار داریم تا برای این عرصه عظیم شغل تولید نماییم. اگر بخواهیم 980 هزار شغل جدید تولید نماییم، نرخ بیكاری 11. 2 درصد می گردد.
باقری ادامه داد: تبصره 18 لایحه بودجه سال آینده برپایه این دغدغه شكل گرفته است. دولت در سال های 95 و 96 برنامه رشد اشتغال فراگیر داشته و حتی بحث اشتغال عشایری و روستایی را دنبال كردیم.
وی با اشاره به ماحصل برنامه های دولت در حوزه تولید اشتغال، تصریح كرد: منابع 17 هزار و 400 میلیارد تومانی در راس تبصره 18 وجود دارد. این كه منابع صرف شده برای این تبصره از بودجه عمومی یا اصلاح قیمت حامل های انرژی تامین خواهد شد، به تصمیم مجلس برمی گردد.
باقری تصریح كرد: معادل 17 هزار و 400 میلیارد ریال جمع در نظر گرفته شده برای اشتغال از منابع عمومی بودجه 97 دولت است؛ بر این اساس آنچه كه در تبصره 18 نوشته شده است، به نحوی است كه 17 هزار و 400 میلیارد تومان از منابع عمومی، 15 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی، 35 هزار میلیارد تومان از شبكه بانكی و بازارهای مالی و 6 هزار میلیارد تومان از الباقی منابع مالی قانون اشتغال روستایی و عشایری و 2 هزار میلیارد تومان برای اشتغال حمایتی است كه این ها منابعی است كه برای تبصره 18 در سال آینده قرار داده شده ولی باید توجه داشت كه این منابع، به صورت اهرمی وارد اقتصاد شده و نقش آن می تواند كمك به آموزش، یارانه دستمزد یا مواردی از این دست باشد.


محورهایی كه دولت در تولید اشتغال دنبال می كند
وی اضافه كرد: ما در تبصره 18 به دنبال تولید اشتغال هستیم، اما واقعیت این است كه دولت در كنار اشتغال چند محور دیگر را هم می خواهد دنبال كند و در این رابطه مساله بهبود حمل و نقل عمومی درون شهری و برون شهری اهمیت دارد.
سخنگوی سازمان برنامه و بودجه عنوان كرد: یكی دیگر از حوزه هایی كه دولت به آن خواهد پرداخت، مسكن است. دولت این مساله را تدارك دیده كه تامین مسكن در بافت روستایی، مسكن اجتماعی و بافت فرسوده طراحی شده است و ازاین رو فضای تبصره 18 ضمن اینكه به بحث اشتغال می پردازد، بعضی از محورهای مهم مدنظر دولت را هم پوشش می دهد.
این مقام مسوول در سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینكه به دنبال تولید اشتغال برای یك میلیون و 33 هزار نفر هستیم، اظهار داشت: در حوزه كشت گلخانه ای و ماهی در قفس، كار را پیش برده ایم.
باقری با اشاره به بخش مسكن، خاطرنشان كرد: دو برنامه مشخص بافت های فرسوده و تامین مسكن روستایی و اجتماعی را دنبال خواهیم كرد. در مجموع برآورد ما این است كه با 200 هزار واحدی كه در سال 97 دنبال می نماییم، حدود 300 هزار شغل تولید می گردد.
وی متذكر شد: برآورد ما این است كه اگر از روش سنتی در بافت های فرسوده جلو رویم، 6 هزار و 800 میلیارد تومان پول مورد نیاز است كه یك هزار و 500 میلیارد تومان را دولت می گذارد و 2 هزار و 500 میلیارد تومان را بانك ها.
سخنگوی سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در مورد مسكن روستایی و اجتماعی، نرخ سود تسهیلات 5 درصد خواهد بود.

رویكردهای متفاوت بودجه 97

باقری در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوالات خبرنگاران در مورد بودجه عملیاتی اظهار داشت: از سال 97 بودجه كشور عملیاتی خواهد بود و بر مبنای عملكردی كه تابحال وجود داشته، تخصیص بودجه صورت گرفته و در سال آینده هم این نظارت به این نحو ادامه خواهد یافت و نظارت به صورت مشخصی پیش خواهد رفت.
وی با اشاره به اینكه برنامه دولت شفاف سازی و انجام بودجه بر مبنای عملكرد است كه به نظر می رسد محصول خوبی حاصل شود؛ پس بر مبنای عملكرد بودجه سال آینده را تخصیص خواهیم داد.
باقری در مورد كسری بودجه هم اظهار داشت: بودجه سال 97 كل كشور با نگاهی متفاوت از سالهای قبل بوجود آمد و سازمان برنامه اصرار داشت كه اعداد واقعی در بودجه وارد شود؛ پس بودجه سال 97 در برآورد منابع و مصارف دقیق است و اینكه آیا قسمتی از منابع رخ می دهد یا خیر، برداشت این است كه منابع تحقق می یابد.

توضیح درباره كسری احتمالی هدفمندی یارانه ها
باقری در مورد كسری احتمالی هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه نقدی در بودجه سال ۹۷ كل كشور اظهار داشت: مبحث هدفمندی یارانه ها در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۷ دیده شده و در لایحه بودجه نیز، این تبصره در حالت تراز منابع و مصارف قرار دارد و اعداد و ارقام هم مشخص است؛ اما آنچه كه ملاك عمل در پرداخت یارانه نقدی است، تعامل دولت و مجلس در صحن مجلس است. سخنگوی سازمان برنامه و بودجه اضافه كرد: در واقع در چند روز گذشته، جلساتی با كمیسیون تلفیق و نمایندگان برگزار شده و تعاملاتی برقرار شده است تا بتوان تعیین كرد در فضای سال ۹۷ چگونه هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه نقدی به اجرا درآید، اما به هر حال، برنامه دولت مشخص است و جدای از بحث اشتغال، پشتیبانی از فقرا و افراد در فقر مطلق، در اولویت قرار گرفته است. وی ادامه داد: در لایحه بودجه سال ۹۷ كل كشور، ۷ هزار میلیارد تومان منبع را برای پشتیبانی از فقرا قرار داده ایم؛ ضمن اینكه ۴ هزار میلیارد تومان معادل همان پولی است كه در سال ۹۶ هم برای پشتیبانی از اعضای كمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار داده شد كه بر این اساس دولت برای حمایت موثر از فقرا، پرداختی به اعضای كمیته امداد را چند برابر كرده است؛ یعنی یك خانوار یك نفره كه ۹۵ هزار تومان می گرفت، الان ۱۹۵ هزار تومان می گیرد، یا یك خانواده ۵ نفره، اكنون ۷۰۰ هزار تومان ماهانه دریافت می كند. باقری در ادامه اظهار داشت: دولت همت می كند تا به كسانی كه زیر خط مستمری تعیین شده، هستند، پرداخت مضاعف داشته باشد تا به یك حد مشخصی برسند، پس هزینه كرد ۳ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ ادامه مسیر سال قبل است تا تمام خانوارهایی كه زیر خط مستمری، درآمد داشته باشند را پوشش دهیم. وی تصریح كرد: به دنبال پرداخت یارانه به گروههای هدف كه در حال تعیین هستند، هستیم و الان به دنبال حذف بعضی از افرادی هستیم كه درآمد بسیار بالایی هستند؛ اما به هرحال آنچه كه در مجلس جمع بندی می شود، ملاك عمل خواهد بود و جامعه هدف هم تا هفته آینده مشخص خواهد شد. ولی به اقشار ضعیف بیشتر پرداخت بیشتری خواهد شد؛ ولی اینكه در نهایت چه سطحی از درآمد برای حذف یارانه نقدی تعیین شود، در تعامل با مجلس تعیین خواهد بود. باقری اظهار داشت: جدول تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۷ و منابع و مصارف آن در تعامل با مجلس تعیین خواهند شد. باآنكه ممیزی ها هم البته انجام شده است و كسانی كه از سطح درآمد بالاتر یا پایین تر هستند.
35225

1396/10/13
22:43:43
5.0 از 5
4981
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان