گزارش فراز برج به نقل از مهر

خط آهن خلیج فارس-مدیترانه محور جدید توسعه اقتصادی منطقه

خط آهن خلیج فارس-مدیترانه محور جدید توسعه اقتصادی منطقه به گزارش فراز برج باآنكه خیلی از دشمنان توسعه روابط ایران باكشورهای عضو محور مقاومت، از برقراری خط آهن ایران-عراق-سوریه نگرانند، اما اتصال ریلی خلیج فارس به دریای مدیترانه ظرفیت بالایی در توسعه اقتصادی دارد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، در سال های اخیر كه دولت های مركزی سوریه و عراق توانسته اند مزدوران داعش را از بخش گسترده ای از خاك كشورهای خود بیرون كنند، مبحث توسعه زیرساخت های این دو كشور در دوران پساداعش با همكاری سایر كشورها همچون ایران مطرح گردیده است.
یكی از مهم ترین نمونه های بروز این توافقات، سفر مقامات ارشد اقتصادی و سیاسی دو كشور ایران و سوریه میان تهران و دمشق بوده كه اوج توافقات در مسافرت جهانگیری به سوریه و امضای تفاهم نامه های مهم اقتصادی میان دو كشور همچون ایجاد خط آهنی كه خلیج فارس را به دریای مدیترانه متصل می كند، بوده است.
تأكید بر تكمیل راه آهن شلمچه-بصره در مسافرت روحانی به عراق
همچنین در سفری كه اسفند ماه سال قبل حسن روحانی رئیس جمهور كشورمان به عراق داشت، بر راه اندازی خط آهن شلمچه بصره و اتصال شبكه ریلی دو كشور به یكدیگر، تاكید شد. اجرای این خط آهن ۳۲ كیلومتری می تواند نقش به سزایی در تردد بار و مسافر میان دو كشور از راه خط آهن داشته باشد.
تعبیر «توسعه هلال شیعی» از خط آهن سه جانبه از جانب دشمنان محور مقاومت
هرچند كه برخی رسانه های اروپایی و منطقه ای و دشمنان توسعه روابط ایران با همسایگان و كشورهای عضو محور مقاومت در مقابل دشمن صهیونیستی، اتصال خط آهن سه كشور را در جهت تلاش ایران برای ایجاد هلال شیعی دانسته اند، اما واقعیت این است كه برقراری این اتصال می تواند تأثیر به سزایی در رونق اقتصادی كشورهای منطقه و اتصال شرق آسیا به اروپا از محور جایگزین با تركیه داشته باشد. به خصوص كه خیلی از كشورهای اروپایی ارتباطات گسترده ای از راه دریای مدیترانه با غرب آسیا دارند و بنادر كشورهای حاشیه این دریا، جز بنادر مهم جهان به شمار می روند.
تأكید وزرای حمل و نقل عراق و سوریه بر تكمیل خط آهن خلیج فارس-مدیترانه
اواخر فروردین ماه امسال هم شبكه خبری السومریه عراق به نقل از «صالب الحسینی» مدیركل راه آهن عراق از وجود مذاكراتی میان بغداد-تهران-دمشق برای اتصال شبكه راه آهن خلیج فارس دریای مدیترانه اطلاع داده بود.
همچنین «محمد علی حسنین» مدیرعامل راه آهن سوریه در گفت وگویی كه آذرماه سال قبل با خبرنگار مهر داشت، با اشاره به تلاش گسترده دمشق برای توسعه مجدد زیرساخت های ارتباطی این كشور در دوران پساداعش و حذف تروریست ها از خاك سوریه، از امكان برقراری مجدد سفر زائران ایرانی به دمشق با استفاده از طریق آهن در آینده ای نه چندان دور اطلاع داده بود.
اواخر بهمن ماه سال قبل هم شبكه تلویزیونی روسیا الیوم از دیدار وزیر حمل و نقل سوریه با مدیران یك شركت سوری عراقی برای راه اندازی خط آهن ایران عراق سوریه از راه راه آهن شلمچه بصره اطلاع داده بود.
عضو كمیسیون عمران مجلس: تقویت محور مقاومت با راه آهن سه جانبه
گفتنی است سید كمال الدین شهریاری، عضو كمیسیون عمران مجلس نیز، اتصال ریلی سه كشور را علاوه بر دارا بودن آثار مثبت اقتصادی، سبب تقویت قدرت محور مقاومت در منطقه دانسته بود.
معاون وزیر راه: اتصال راه آهن ایران به سوریه از راه ریل شلمچه-بصره
امیر امینی، معاون برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی درباره اتصال خلیج فارس به دریای سیاه از راه خط آهن سه كشور ایران، عراق و سوریه به خبرنگار مهر اظهار داشت: اجرای این اتصال ریلی از زمان راه اندازی سازمان توسعه همكاریهای اقتصادی آسیا اقیانوسیه مطرح بوده است. به این محور ریلی، شبكه تار گفته می شد كه از مرز خسروی در ایران تا دریای مدیترانه ادامه داشت.
وی اضافه كرد: ما همینطور برای اتصال راه آهن ایران به سوریه محور شلمچه بصره را هم پیشنهاد داده ایم. راه آهن ایران از راه خط شلمچه بصره به راه آهن عراق متصل شود و از آنجا به سمت بندر دیرالزور در كنار دریای مدیترانه برود.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: ما همینطور در جلساتی كه با طرف های سوری داشتیم، پیشنهاد دادیم تأسیسات بندری گسترده ای در كنار مدیترانه راه اندازی شود. اینكه چه میزان بار از راه این خط آهن جابه جا شود، بستگی به ظرفیت هایی دارد كه خط آهن آسیا را به اروپا متصل كند.
وی تاكید كرد: این كریدور از پتانسیل بالایی برخوردار می باشد و به یك نقطه اتكا در مورد پدافند غیر عامل یا محور جایگزین برای ارتباط ایران با اروپا می تواند باشد. چون كه هم اكنون، تنها راه ارتباطی ایمن میان ایران و اروپا، تركیه است اما با پایدار شدن اوضاع امنیتی در عراق و سوریه، این محور می تواند جایگزین مناسبی باشد به خصوص كه مدیترانه ظرفیت بالایی در جابه جایی بار دارد.
معاون ساخت راه آهن شركت ساخت: مطالعات ساخت خط آهن شلمچه-بصره در حد صفر بود
عباس خطیبی، معاون ساخت راه آهن شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور درباره راه اندازی راه آهن شلمچه – بصره به خبرنگار مهر اظهار داشت: در سال های گذشته راه آهن خرمشهر به مرز شلمچه را راه اندازی كرده ایم و شركت راه آهن هم هم اكنون از این مسیر بهره برداری می كند.
وی اضافه كرد: در سال های اخیر این بحث مطرح شده كه در جهت اتصال شبكه ریلی ایران به كشورهای همسایه و توسعه ترانزیت و ارتباط ریلی با كشورهای پیرامونی، زیرساخت های ریلی را توسعه دهیم. یكی از مهم ترین این مسیرها، هم به لحاظ اتصال عراق با سوریه و هم به لحاظ اهمیت زائران عتبات عالیات، اتصال ریلی شلمچه به بصره مطرح گردیده است.
وی با اشاره به دیدارهای مقامات ارشد ایرانی به عراق و بالعكس و همینطور سفر اسفندماه رئیس جمهور به عراق كه این طرح به جد مورد تاكید قرار گرفته، افزود: اجرای این طرح تا سال قبل در دست شركت راه آهن بود كه با عنایت به اینكه نظر وزارت راه این است كه پروژه های عمرانی احداثی در دست شركت ساخت باشد، این پروژه از شركت راه آهن به شركت ساخت و توسعه منتقل شد و این مجموعه مذاكرات را شروع كرده است. در مسافرت رئیس جمهور به عراق، تفاهم نامه ای میان دو كشور به امضا رسید.
خطیبی با تاكید بر اینكه مطالعات پروژه شلمچه – بصره در فاز صفر بوده، اظهار داشت: بدین سان هم اكنون مطالعات این پروژه را شروع كرده ایم و در حال جذب شركت مشاور برای انجام مطالعات آن هستیم؛ به خصوص كه این محور بگونه ای است كه بخشی از آن، زمین مسطح است اما بخشی از آن به صورت ساخت پل ۷۰۰ متری بر روی اروند خواهد بود كه یك پل خاص به حساب می آید.
وی درباره اعتبارات مورد ضرورت اظهار داشت: صحبت هایی درباره تأمین منابع در حال انجام می باشد كه هر گاه حتمی شد، آنرا اعلام می نماییم اما كل هزینه پروژه هم ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.


منبع:

1398/02/28
14:45:28
5.0 از 5
4335
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان