شرایط برای مستاجران سخت تر می شود؟

شرایط برای مستاجران سخت تر می شود؟ فراز برج: ایرنا نوشت: عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسكن و ساختمان استان تهران، اظهار داشت: افزایش قیمت مسكن كه خارج از قدرت مالی خریداران است سبب شده در بخش اجاره تقاضا زیاد شود و همزمان قیمت اجاره به سبب كاهش ارزش پول ملی بالا برود.


تعداد قراردادهای خرید و فروش مسكن در شهر تهران ۳۶ درصد نسبت به سال قبل كمتر شده است كه حاكی از ورود به دوره ركود تورمی دربخش مسكن هستیم كه كار را برای مستاجران سخت تر می كند. به اعتقاد كارشناسان، كسادی خرید و فروش مسكن، به اثر تورمی در بازار اجاره منجر می شود چونكه وقتی مردم توان خرید خانه را نداشته باشند به سمت اجاره نشینی پیش می روند و افزایش تقاضا در بازار اجاره موجب بالا رفتن نرخ های اجاره می شود. بگفته برخی بنگاه های مشاور املاك، نرخ های اجاره در دو هفته اخیر روند صعودی داشته و همزمان شاهد افت معاملات مسكن بوده ایم. «حسن محتشم» عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسكن و ساختمان استان تهران در این زمینه به خبرنگار اقتصادی ایرنا، اظهار داشت: الان سه میلیون مسكن خالی در كشور وجود دارد و به سبب اینكه این واحدهای مسكونی در مناطق متوسط به بالا ساخته شده است از توان مستاجران و خریدان مسكن خارج است و متقاضی مسكن قدرت خرید این خانه ها را ندارد. وی به سوژه توزیع نامناسب مسكن در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: این خانه ها طبق ضوابط شهرداری طوری ساخته شده كه مشاعات زیادی دارد و قیمت نهایی آن گران تمام می شود. محتشم به افزایش قیمتها اشاره می كند و ادامه می دهد: واحد مسكونی كه در ابتدای سال قبل ۵۰۰ میلیون تومان قیمت داشته حالا دو برابر شده است و از آنجایی كه اجاره بر اساس قیمت ملك تعیین می شود شاهد افزایش قیمت در بخش اجاره بها نیز هسستیم.
عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسكن استان تهران، اظهار داشت: این ارقام برای مستاجران ایرانی زیاد است چونكه درآمدها آنچنان بالا نرفته و نرخ فعلی اجاره بخش اعظم سبد اقتصاد خانواده را در بر می گیرد. حقوق كارمندان ۲۰ درصد افزایش داشته و تورم و كاهش درآمد سرانه ملی مردم را فقیر و قدرت خرید آنها را كاهش داده است. این كارشناس بخش مسكن افزود: در این شرایط نرخ اجاره بها به صورت دستوری پایین نمی آید و در صورت فشار بر مالكان قراردادهای زیرزمینی و مخفی شكل می گیرد؛ ضمن اینكه افزایش قیمت مسكن كه خارج از قدرت مالی خریداران است سبب شده در بخش اجاره تقاضا زیاد شود و همزمان قیمت اجاره به سبب كاهش ارزش پول ملی بالا رفته است؛ در این شرایط دولت باید برنامه های خودرا در امتداد پشتیبانی از مستاجران قرار دهد. بگفته محتشم حالا اجاره ها افزایش ۳۶ درصدی داشته و به مردم فشار وارد كرده و امكان دارد این افزایش در شرایط ركود خرید و فروش ادامه داشته باشد و تا صددرصد افزایش یابد كه دولت باید فكر اساسی داشته باشد. عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسكن استان تهران، اظهار داشت: بازار اجاره نیازمند راهكارهای بلندمدت و همین طور كوتاه مدت فوری نیازمند است؛ لازم است از روی كشورهای توسعه یافته الگو برداری نماییم و واحدهای كوچك ۴۰ یا ۵۰ متری به كمك شهرداری برای زوج های جوان ساخته شود. نحوه واگذاری نیز این چنین باشد كه ۵۰ درصد ملك را بفروشند و پس از ساكن شدن خانواده ها ۵۰ درصد باقیمانده را اجاره بگیرد و پس از گذشت مدت زمان مشخص ۵۰ درصد باقی مانده نیز به فروش برسد. محتشم اظهار داشت: این روش برای خانه دارشدن مستاجران در خیلی از كشور ها استفاده شده است؛ درحال حاضر قشر مستاجر به برنامه ریزی ضربتی نیازمند است و طرح های طولانی و زمانبر نمی تواند در مهار قیمت اجاره بها كمك كننده باشد. ۱۷۲۲۸


منبع:

1398/03/22
15:24:20
5.0 از 5
4446
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان