گزارش فراز برج به نقل از مهر

بازار ۲ ۵میلیاردی اوراق تسهیلات مسكن، سقوط تملی به زیر۲۰هزارتومان

بازار ۲ ۵میلیاردی اوراق تسهیلات مسكن، سقوط تملی به زیر۲۰هزارتومان به گزارش فراز برج وزیر راه و شهرسازی با رد هرگونه افزایش سقف در تسهیلات خرید مسكن، سبب بازگشت مجدد ركود به بازار اوراق تسهیلات مسكن شد و اوراق بانك ملی هم به زیر ۲۰ هزار تومان سقوط كرد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته با حضور در برنامه تلویزیونی سلام بامداد به خیر اعلام نمود هر گونه افزایش تسهیلات خرید مسكن منتفی است و تنها امكان دارد تسهیلات عرضه مسكن (وام ساخت مسكن) افزایش یابد؛ آن هم برای خانوارهایی كه توانایی بازپرداخت اقساط تا ۵ میلیون تومان در هر ماه را دارند. به این صورت كه وام ۲۵۰ میلیون تومانی ساخت به تولیدكننده داده شده و این وام بعد از تكمیل ساخت و ساز به خریدار منتقل می شود و خریدار باید اقساط آنرا پرداخت كند.
این اظهارات وزیر راه و شهرسازی آب پاكی را روی دست كسانی كه قصد خرید خانه دارند اما پول كافی ندارند، ریخت. چون كه هم اكنون با ارقام فعلی وام های خرید، عملاً وام ها كارآمدی گذشته را در توانمندكردن مردم جهت خرید مسكن از دست داده اند. در شرایط فعلی برای تهران و دیگر كلانشهرها میزان پوشش دهی تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی خرید مسكن ویژه زوجین از محل اوراق تسهیلات مسكن كمتر از ۲۰ درصد و تسهیلات ۹۰ میلیون تومانی ویژه متقاضیان انفرادی در تهران از محل اوراق تسهیلات كمتر از ۱۵ درصد شده است.
اظهارات وزیر راه و شهرسازی سبب شد تا بار دیگر ركود به بازار اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن بازگردد قیمت اوراق بانك ملی به زیر ۲۰ هزارتومان سقوط كند.
به گونه ای كه از مجموع ۲۴ نماد معاملاتی موجود در فرابورس با نماد تسه (اوراق تسهیلات مسكن صادره از بانك عامل بخش مسكن) تنها سه نماد معاملاتی در گران ترین قیمت معاملات امروز به بالای ۴۵ هزار تومان رسید و سایر نمادها همگی در گران ترین قیمت حداكثر ۴۴ هزار تومان به فروش رسیدند.
در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسكن صادره در اردیبهشت امسال (تسه ۹۸۰۲) در گرانترین نرخ ۴۷ هزار تومان و در ارزان ترین نرخ ۴۲ هزار و ۶۱۹ تومان فروخته شد. این نماد معاملاتی هم اكنون با نرخ میانگین ۴۳ هزار و ۸۵۵ تومان در تابلوی معاملات ثبت شده است.
ارزان ترین نماد معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن در معاملات امروز به تسه ۹۶۱۲ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در اسفند ۹۶) اختصاص داشت كه با قیمت ۴۱ هزار و ۲۸۸ تومان فروخته شد. گران ترین نرخ این نماد معاملاتی هم ۴۳ هزار و ۹۸۰ تومان بود كه با میانگین ۴۳ هزار تومان بر تابلوی معاملات امروز بازار سرمایه نقش بست.
سایر نمادها هم در بازه قیمتی ۴۲ تا ۴۴ هزار تومان معامله شد كه نشان دهنده ثبات در بازار این اوراق بود.
همچنین بیشترین میزان خرید و فروش اوراق تسهیلات مسكن نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۳ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در خرداد سال جاری) تعلق داشت كه با معامله ۲۲ هزار و ۵۰۰ برگه در صدر معاملات این ابزار نوین بازار سرمایه قرار داشت. ۲ هزار و ۲۴۷ نفر هم امروز در صف خرید و فروش این برگه ها بودند.
حجم و ارزش معاملات امروز
رتبه دوم حجم خرید و فروش اوراق تسهیلات مسكن در معاملات امروز به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۲ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در ارادیبهشت امسال) با معامله بیشتر از ۱۰ هزار برگه اختصاص داشت كه ۸۵۰ نفر را در صف خرید این اوراق نشاند.
همچنین از ۲۴ نماد معاملاتی تسه، ۱۲ نماد معاملاتی در حجم كمتر از یكهزار برگه معامله شدند.
بیشترین ارزش بازار اوراق تسهیلات مسكن به نماد تسه ۹۸۰۳ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در خرداد ۹۸) با ۲۰۰ میلیون تومان و سپس تسه ۹۸۰۲ با ۱۳۰ میلیون تومان و پایین ترین ارزش معاملات به نماد تسه ۹۶۱۱ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در بهمن ۹۶) با ۲۱ میلیون تومان اختصاص داشت.
ارزش كل معاملات امروز اوراق تسهیلات مسكن به صورت تقریبی به ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است.
اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی در سراشیبی سقوط
از سوی دیگر كاهش قیمت های اوراق تسهیلات مسكن صادره از بانك عامل بخش مسكن به كاهش نرخ این اوراق در بانك ملی منجر و سبب شد تا اوراق تسهیلات مسكن با نماد معاملاتی تملی در بازه ۱۵ تا ۲۲ هزار تومان در فرابورس به فروش برسد.
نماد معاملاتی تملی ۷۰۶ (اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی صادره در شهریور ۹۷) در معاملات امروز به قیمت ۱۵ هزار تومان در دو برگه و با صف خرید یك نفره ارائه شد. تملی ۷۰۹ (اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی صادره در آذر ۹۷) هم با قیمت ۱۸ هزار و ۴۹۰ تومان در ۶ برگه فروخته شد. گران ترین نماد معاملاتی تملی به اوراق تسهیلات بانك ملی صادره در دی ماه ۹۷ با قیمت ۲۴ هزار و ۳۸۰ تومان تعلق داشت كه ۵ برگه از آن به فروش رسید.
هزینه دریافت انواع وام های خرید مسكن از محل اوراق تسهیلات
گفتنی است با در نظر گرفتن میانگین ۴۲ هزار تومان برای هر برگه اوراق تسهیلات مسكن صادره از بانك عامل بخش مسكن (نماد معاملاتی تسه) قیمت هر وام مسكن با سقف ۱۴۰ میلیون تومان و اجبار به خرید ۲۴۰ برگه برای دریافت این تسهیلات، به رقم ۱۰ میلیون و ۸۰ هزار تومان برای متقاضیان زوجین و در صورت در نظر گرفتن سقف ۹۰ میلیون تومانی این تسهیلات برای متقاضی انفرادی در تهران و اجبار خرید ۱۸۰ برگه، به رقم ۷ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان می رسد.
وام خرید مسكن با اوراق، معادل ۲۰ درصد یك واحد ۶۰ متری در تهران
با توجه به اینكه وزارت راه و شهرسازی در آخرین گزارش خود از وضعیت بازار مسكن، میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران را ۱۳ میلیون و ۴۲۵ هزار تومان اعلام نموده، هزینه خرید یك واحد مسكونی ۶۰ متری در پایتخت به رقم ۸۰۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می رسد كه وام خرید مسكن زوجین در سقف فعلی آن (۱۶۰ میلیون تومان) تنها پوشش ۱۹.۸۷ درصدی هزینه خرید این واحد را دربرمی گیرد.


منبع:

1398/04/23
14:54:01
5.0 از 5
4424
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان