پیشنهاد یك كارشناس برای كنترل التهاب مسكن

پیشنهاد یك كارشناس برای كنترل التهاب مسكن فراز برج: علی دینی، كارشناس مسكن در یادداشتی در تسنیم نوشت: یكی از اصلی ترین روشهای كنترل التهاب و هیجان بازار مسكن راه اندازی بازار اجاره داری حرفه ای است؛ چونكه به واسطه آنكه تامین اجاره بها و اجاره نشینی در شرایط فعلی و در نبود بازار اجاره داری حرفه ای به مهم ترین دشواری معیشتی خانوارها تبدیل گشته است.


بهتر است بجای اجرای سیاست های عجولانه در حوزه مسكن راهكارهایی مورد توجه قرار بگیرد كه در نهایت منجر به توزیع برابر ثروت و در نتیجه كاستن از بار التهابات قیمتی و هیجانی در بازار مسكن شود. بعضی از سیاست هایی كه این روزها از طرف مسئولان بخش مسكن مورد تاكید قرار می گیرد در گذشته نیز آزمون شده است كه نتیجه ای جز توزیع ارزشمندترین و كمیاب ترین دارایی اجتماعی یعنی زمین تنها در بین بعضی از اقشار نداشته است كه همین اقدامات در گذشته منجر به بازتوزیع نابرابر ثروت در بین اقشار و گروه های مختلف جامعه شد. الان برنامه های اولویت دار تری وجود دارد كه می توان و باید به آنها پرداخته شود و از موجودی دارایی های نقدی وغیرنقدی دولتی برای پیشبرد آنها استفاده گردد. در وهله اول تكمیل واحدهای مسكن مهر و ایجاد تمام روبناها و تامین همه زیرساخت های مورد نیاز برای افرادی كه مبادرت به خرید این واحدها كرده اند باید در دستور كار قرار بگیرد. بااینكه انتقاداتی به این طرح وارد است اما این برنامه به اجرا درآمده است و حدود ۲ میلیون خانوار این واحدها را خریداری نموده اند بدین سبب لازم است ابتدا و پیش از اجرای هر طرحی نسبت به تعیین تكلیف این واحدها و سكونت پذیر كردن آنها به معنای واقعی و متناسب با استانداردهای شهری اقدام گردد. بعد از این اقدام دولت باید از ظرفیت های اراضی شهری به خصوص در كلانشهرها برای ساخت شهرك های چند هزار واحدی مشابه شهرك اكباتان اقدام نماید و اولویت واگذاری واحدها را به ساكنان بافت های فرسوده قرار دهد؛ از این طریق یكی دیگر از مهمترین اهداف دولت یعنی بازآفرینی شهری و بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده نیز محقق می شود.
نوسازی بافت های فرسوده باید مهم ترین اولویت دولت در این زمینه باشد، این شهرك ها می تواند خاصیت های محلات قدیمی را در خود داشته باشد تا ساكنان بافت های فرسوده نیز در آنها احساس بهتری داشته باشند. در شرایط كنونی راهكار اساسی این است كه بجای آنكه دولت منابع و اراضی خودرا صرف فعالیت های شتابزده كند در كلانشهرها برای ساخت مسكن در بافت های فرسوده و بهسازی واحدهای قدیمی متمركز شود؛ در واقع دولت باید با این ذهینت كه هم نظام مسكن و شهری سامان پیدا كند و هم در آینده از محل اراضی دولتی تعداد بیشتری واحد مسكونی به بازار عرضه نماید وارد عمل شود. راهكار دیگر استفاده از اراضی دولتی برای ساخت واحدهای استیجاری است؛ یكی از اصلی ترین روشهای كنترل التهاب و هیجان بازار مسكن راه اندازی بازار اجاره داری حرفه ای است؛ چونكه به واسطه آنكه تامین اجاره بها و اجاره نشینی در شرایط فعلی و در نبود بازار اجاره داری حرفه ای به مهم ترین دشواری معیشتی خانوارها تبدیل گشته است تقاضا برای خرید مسكن به حالت هیجانی درآمده است و همه خانوارها تلاش می كنند به مسكن ملكی دسترسی داشته باشند تا از اجاره نشینی و پرداخت اجاره بهای سنگین رهایی یابند. با راه اندازی بازار اجاره داری حرفه ای عطش خرید مسكن نیز كاسته می شود و این مساله تا حد زیادی به كنترل التهاب در بازار مسكن كمك می نماید. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1398/05/14
14:09:18
5.0 از 5
4953
تگهای خبر: اجاره , بازسازی , ساخت , فرسوده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان