معاون وزیر راه و شهرسازی:

۴هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه به بازآفرینی شهری اختصاص یافت

۴هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه به بازآفرینی شهری اختصاص یافت به گزارش فراز برج مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری اظهار داشت: 4 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی در اختیار شركت بازآفرینی شهری قرار گرفته است.به گزارش فراز برج به نقل از شركت بازآفرینی شهری ایران، سید محمد پژمان درباره بازآفرینی شهری بدون اعتبارات بودجه ای دولت اظهاركرد: لطمه شناسی طرح های جامع و تفصیلی شهرها نشان داده است كه توفیق كم در اجرای برنامه ها عموما به سبب تهیه طرح ها و ابلاغ آن به شهرداری بدون در نظر گرفتن تراز مالی است.
وی افزود: امروزه شهرداری ها با وجود تمام تنگناهای موجود برای تهیه طرح های جامع و تفصیلی هیچ گاه سراغ دولت نمی روند و از ظرفیت های شهر برای اجرای طرح ها استفاده می نمایند.
پژمان بیان كرد: اگر از ابتدا مشاوران مطالعات اقتصادی و اجتماعی كاملی درباب بافت های هدف بازآفرینی شهری انجام دهند و برمبنای آن طرح و برنامه ها را عرضه كنند و تراز بودن هزینه ها با منابع درآمدی طرح ها را كنترل كنند، این طرح ها به موفقیت می رسد.
مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری ایران اظهار داشت: هم اكنون تامین منابع برای بازآفرینی شهری ۱۴۱ هزار هكتار بافت هدف كه ۲۱ میلیون نفر جمعیت كشور و ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسكونی را در خود جای داده است بعنوان تقاضا روی میز دولت قرار گرفته تا دولت از محل فروش نفت، منابع مالی مورد نیاز را تامین كند و بهبود نارسایی های زیرساختی، روبنایی و حتی ساخت واحد های مسكونی را در این محدوده ها به عهده گیرد. این امر بخصوص در شرایطی كه دشمنان تنگناهای مالی برای كشور به وجود آورده اند، قطع به یقین امكان پذیر نیست.
پژمان اظهار داشت: هم اكنون با انجمن صنفی و جامعه مشاوران شهرساز و معمار وارد گفتگو شده ایم و از آنها كمك گرفته ایم تا طرح هایی كه برای بازآفرینی محدوده ها تهیه می كنند با مطالعات عمیق اقتصادی و شناسایی ظرفیت بافت های هدف همراه باشد.
وی اظهاركرد: خیلی از مناطق هدف بازآفرینی شهری كه در بافت های تاریخی و میانی قرار دارند، دارای منزلت و ظرفیت های نهفته شهری هستند و اگر امروز این مناطق از نظر اجتماعی، كالبدی و شهری در درجات پایینی قرار گرفته اند، شهرسازان می توانند با ارائه برنامه هایی منزلت اجتماعی آنها را بالا برند.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: هم اكنون در تهران در بعضی از بهترین نقطه های شهر به سبب نارسایی های كالبدی نظیر شبكه معابر، زیرساختی، ریزدانگی و... شرایط نامناسبی به وجود آمده است اما می توانیم هنرمندانه و شهرسازانه اقداماتی را انجام دهیم كه این مناطق به منزلت واقعی خود برسند و از مابه التفاوت ارزش افزوده ای كه ایجاد می شود هم ثروت آفرینی شود و مردم برای نوسازی املاك خود انگیزه پیدا كنند و هم مدیریت شهری هزینه ای كه برای بهبود این مناطق نیاز است را از داخل همین محدوده ها تهیه نماید.
وی با اشاره به اینكه دولت در حد محرك و پیشران می تواند در انجام پروژه ها كمك نماید، اظهاركرد: مشاوران برای اقدام در ۲۷۰۰ محله از محدوده های هدف بازآفرینی شهری ملزم هستند از تمامی ظرفیت های موجود در محله ها استفاده كنند و به تدوین طرح های اقتصادی بپردازند و اگر برخی محله ها از ظرفیت كافی برخوردار نیستند از ظرفیت های سایر نقاط شهر برای بهبود وضعیت این مناطق بعنوان قسمتی از پیكره شهر استفاده كنند.
مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری ایران، اشاره كرد: برای نوسازی و بهسازی محله های هدف برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار بودجه زیادی نیاز است. هم اكنون تامین هزینه مطالعات و تهیه طرح ها در ۱۱۰ محله ضمن انعقاد قرارداد با مشاورین شروع شده و بعد از این مرحله بلافاصله سرمایه گذاران وارد اجرای طرح ها خواهند شد.
وی با تاكید بر اینكه اگر طرح به شكل اقتصادی و دقیق تهیه شود اتفاق ویژه ای در حوزه بازآفرینی شهری خواهد افتاد، اظهار داشت: فارغ از تنگناهای موجود اگر از اقدامات و برنامه ریزی های محلی استفاده گردد و مشاورین در شهرهای مختلف با ساز و كارهای محلی طرح ها را تهیه كنند، اساسا فعالیت ها به نتیجه خواهد رسید.
پژمان اظهاركرد: نزدیك به ۴ هزار میلیارد تومان از محل صندق توسعه ملی در اختیار شركت بازآفرینی شهری ایران قرار گرفته است و خیلی از پروژه های پیشران شروع شده و در این راستا یك هزار و ۵۵۰ پروژه در دست اقدام است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توزیع پروژه های بازآفرینی در سراسر كشور، اظهار داشت: تصمیم داریم برای افزایش اثربخشی منابع، پروژه ها را متمركز نماییم و تعداد محلات كمتری را در دستور كار قرار دهیم تا آثار مثبت فعالیت ها آشكار و سپس از تجربه این پروژه ها برای سایر محلات استفاده نمائیم.
پژمان با اشاره به اینكه سوژه بازآفرینی با تمام حوزه ها با امور اداری و اجرایی كشور مرتبط می باشد، اشاره كرد: ما امروز می خواهیم زندگی مردم را از سكونت تا كار و فعالیت را بهبود بخشیم و تمام كمبودهای زیرساختی و روبنایی را مرتفع نماییم اما این امر سلسله فعالیت هایی را می طلبد كه در دستگاه های دولتی و بخش های حاكمیتی توزیع شده است.
وی اظهار داشت: ما بعنوان مسئول و متولی هدایت بازآفرینی شهری، سیاست گذاری و برنامه ریزی را به عهده داریم ولی واقعیت این است كه خودمان نیز باید اقدامات را با حوزه های دیگر هماهنگ نماییم. ما اساسا فعالیت ها را با هماهنگی پیش خواهیم برد اما به سبب متمركز نبودن اختیارات فعالیت ها زمان بر می شود و انتظاراتی كه ما داریم امكان دارد برآورده نشود.

1398/05/30
22:11:00
5.0 از 5
4328
تگهای خبر: اقتصاد , پروژه , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان