اقتصاد با دستور رونق نمی گیرد

اقتصاد با دستور رونق نمی گیرد به گزارش فراز برج گاهی اظهار نظراتی از مدیران اقتصادی كشور منتشر می شود كه در ابتدا به نظر می آید اشتباهی در نقل یا انتشار خبر صورت گرفته است! اما پس از بررسی خبر مشخص می شود كه هیچ اشتباهی در نقل خبر صورت نگرفته و خبر از اساس تایید می شود.سپس ذهن همه فعالان و كارشناسان اقتصادی را مشغول می كند كه واقعا درك مدیر ارشدی كه این سخنان را اعلام نموده، از مسائل اقتصادی كشور به چه میزان است؟! آخرین نمونه از این دست مسایل مربوط می شود به وزیر راه و شهرسازی كه طی اظهاراتی فرمودند‏؛ مردم خانه بخرند!
ایشان استدلال كرده اند كه چون افزایش حباب گونه قیمت مسكن حدودا متوقف شده و قیمت ها روند نزولی گرفته است، پس كسانی كه حقوق بگیر هستند و می خواهند منزلی تهیه كنند، در این شرایط تامین كنند!
اولا اینكه شرایط اقتصادی كشور یك ركود تورمی را تجربه می كند، شكی نیست، اما واقعا چه تصوری از پس انداز و قدرت مالی حقوق بگیران دارند؟!
حقوق بگیران همیشه تمایل به خرید مسكن داشته و دارند، اما آنچه كه مانع تحقق این تقاضا می شود، عدم توانایی مالی است. اصولا بنابراین دولت ها با پرداخت وام و تسهیلات بانكی تلاش می كنند قدرت خرید حقوق بگیران را بالا برند، تا اصطلاحا با تحریك طرف تقاضا بازار مسكن را رونق ببخشند.
رونق بازار مسكن، باعث رونق بخش بزرگی اقتصاد شامل صنایع پیشین مسكن و پسین آن خواهد شد. دوما درست است كه افزایش حباب مسكن متوقف شده، اما آیا قیمت ها به سطح قبلی بازگشته است؟!
مسلما بازنگشته و باز نخواهد گشت. به دو علت اول اینكه علت ركود كاهش قدرت خرید مردم است و مردم برای ترمیم پس انداز و افزایش آن نیاز به زمان دارند. دوم آنكه اصل چسبندگی قیمت در اقتصاد می گوید قیمت ها وقتی افزایش پیدا كرد، به راحتی به سطح قیمت های قبل باز نخواهد گشت.
حال این كه وزیر راه و شهرسازی بعنوان یك وزیر تخصص با چه منطقی تصور می كند با سفارش به مردم جهت خرید مسكن می تواند بازار را رونق ببخشد. جای سوال است اما بهترین پاسخ به این تدبیر استراتژیك وزیر محترم این است كه بگوییم؛ چشم!
* عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران

۲۲۳۲۲۵

1398/06/15
23:23:50
5.0 از 5
4788
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان