طرح مسكن ملی چه تفاوتی با مسكن مهر دارد؟

طرح مسكن ملی چه تفاوتی با مسكن مهر دارد؟ به گزارش فراز برج طی روزهای گذشته طرح مسكن ملی توسط رئیس جمهور شروع شد. این آغاز اثرات مثبتی در قیمت ملك در شهرهای بزرگ داشت و تا بیشتر از ۴۰ درصد از قیمت مسكن كاسته است.به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین مسكن بعنوان یكی از مهمترین پیشرانه های اقتصادی كشور از سال ها پیش مورد توجه دولتها بوده است.
رونق ساخت و ساز و معاملات مسكن حدود ۳۰۰ صنعت را در كشور به تحرك واداشته و گردش مالی بین این صنایع منجر به جذب نقدینگی توسط بانك ها شده و در نهایت چندین مشكل بزرگ اقتصادی كشور شامل رشد نقدینگی، كاهش سرعت گردش پول، كاهش و یا فریز منابع بانكی و در نتیجه كاهش توان تسهیلات دهی شبكه بانكی و... مرتفع خواهد شد.
طی سال های اخیر و به سبب وضعیت خاص اقتصادی حاصل شرایط سیاسی، انتظارات تورمی سرمایه ها را به سمت خرید ملك سوق داد. این در حالی بود كه علاوه بر آپارتمان های كوچك متراژ نرخ معاملات املاك كلنگی هم رو به افزایش گذاشت. در كنار این افزایش، قیمت زمین هم كه بیشترین سهم در تعیین قیمت املاك را به خود مختص كرده است با شیب تند بالا رفت.
دولت نهم با در نظر گرفتن این شرایط طرح مسكن مهر را عرضه و با هدف واگذاری ملك بدون قیمت زمین به متقاضیان شروع كرد.
طبق گفته نیكزاد وزیر مسكن و شهرسازی دولت نهم از آغاز دولت نهم بالغ بر ۴٬۴۰۰٬۰۰۰ واحد مسكن مهر در شهرها و روستاها آغاز به ساخت شده اند كه نیمی از این تعداد در روستاها بوده اند كه تعداد ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ از این تعداد تا خرداد ۱۳۹۲ تحویل شده و مابقی مسكن های روستایی می بایست تا آخر دولت دهم تحویل داده شوند. اما نحوه و كیفیت اجرای این طرح به نحوی به هدررفت منابع متقاضیان، بانك ها و انبوه سازان منجر گردید كه تا آخر دولت دهم كمتر از ۳۰ درصد ازاین تعهد اجرا شده و آن بخش اجرا شده هم به معضلی برای سازندگان و خریداران تبدیل شد.
آخرین آمار اجرای این طرح، از قفل شدن بیشتر از ۸ هزار میلیارد تومان سرمایه در بیشتر از ۴.۷ میلیون واحد بدون متقاضی واحد مسكن مهر در مناطق مختلف كشور خبر می دهد.
جایگزینی مسكن ملی با مسكن مهر و اصلاح نواقص
دولت یازدهم پس از روی كار آمدن كوشش كرد تا این طرح معیوب را به سرانجام برساند، اما اجرای طرحی ناقص الخلقه با مشكلاتی متعدد، هزینه و انرژی فراوانی از بخش های درگیر دولتی و خصوصی با آنرا هدر داد.
در كنار تكمیل طرح مسكن مهر، حسن روحانی رئیس دولت یازدهم با گزارشاتی كه از ركود در بخش مسكن دریافت می كرد تصمیم به اجرای سیاست تحریك تقاضا و همچین افزایش عرضه گرفته و طرح عظیم اقدام ملی مسكن را عرضه داد.
نكته مثبت اجرای این طرح اثرات مثبت آن در قیمت مسكن طی چند ماه گذشته است. باآنكه شاید بتوان ركود سنگین در بازار مسكن را هم عامل افت قیمت آن دانست اما اساسا عرضه ۴۰۰ هزار مسكن طی ۲ سال و یا اتمام و تكمیل واحدهای باقیمانده مسكن مهر طی ۵ ماه باقی مانده سال جاری می تواند تاثیر بسیار زیادی در قیمت و هزینه اجاره بها داشته باشو تاثیر این طرح طی روزهای گذاشته با افت بیشتر از ۳۰ درصدی قیمت ملك نمایان شده است. پیشبینی می شود با آغاز عرضه املاك به متقاضیان می توان در انتظار كاهش بیشتر قیمت ملك هم ماند.

۱- تعداد واحدهای مسكونی در مسكن ملی چندتاست؟
در طرح «اقدام ملی برای مسكن» علاوه بر تكمیل ۵۰۰ هزار واحد ناتمام مسكن مهر مسكن مهر و راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسكن روستایی در كل، دولت دوازدهم، معادل یك میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسكن راه اندازی خواهد نمود.
در واقع خود طرح، ساخت ۶۰۰ هزار واحد است.۲۰۰ هزار واحد روستایی كه بزرگترین طرح ساخت مسكن روستایی شمرده می شود و همینطور ۴۰۰ هزار واحد شهری.
۲- تفاوت محل راه اندازی مسكن ملی با مسكن مهرچیست؟
از زمان رونمایی طرح در زمستان سال قبل تا شهریور امسال تمام جزئیات طرح مورد بررسی قرار گرفت و جانمایی، تعداد واحدها، امكانات و سایر مشخصاتی كه مسكن ملی باید داشته باشد تا هیچ شباهتی به مسكن مهر كه مردم نسبت به آن دافعه پیدا كرده اند نداشته باشد. یكی از ایرادات مهم مسكن مهر این بود كه از اراضی و خارج از شهرها استفاده شد كه امكانات و تأسیسات زیرساختی نداشت و همین مساله سبب شد تا هزینه های سنگین ایجاد راه و زیرساخت های اصلی، امكانات رفاهی و... روی دوش دولت مانده و با اتمام بودجه دولت بدهكار و طرح ناتمام و بدون مشتری رها گردید. در طرح اقدام ملی مكان یابی درون شهرها است. بر مبنای طرح اقدام ملی ۱۰۰ هزار واحد مسكن در بافت های فرسوده شهری، ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید و ۱۰۰ هزار واحد هم در شهرهای كوچك و با جمعیت كمتر از ۱۰۰ هزار نفر ساخته خواهد شد.
۳- مدت زمان تكمیل طرح مسكن ملی و تحویل به متقاضیان چقدراست؟
دولت نهم زمان اجرای مسكن مهر را ۵ سال اعلام نموده و سال ۱۳۹۰ را بعنوان سال پایانی تكمیل و تحویل مسكن به متقاضیان قرار داده بود اما در نتیجه تمام اقدامات ناقص و غیركارشناسی در طراحی و اجرای این پروژه تا سال ۹۲ تنها نزدیك به ۳۰ درصد از تعهدات آن انجام شده و بیشتر از ۷۰ درصد حتی شروع به ساخت هم نشده بود. بخش هایی هم كه ساخته و تقریباً تكمیلب ود به سبب مشكلات زیرساختی شامل برق و آب و گاز و مدرسه و دركانگاه و مسیرهای تردد و... در نهایت با انصراف متقاضیان مواجه گردید. در طرح اقدام ملی مسكن اما برنامه اصلی تكمیل و واگذاری تمام واحدهای مسكن مهر ناتمام تا آخر امسال اعلام شده و زمان ساخت واحدهای جدید در این طرح ۲ سال در نظر گرفته شده است.
قبل از آغاز رسمی عملیات طرح اقدام ملی، ساخت ۵۷ هزار واحد مسكونی در چارچوب این طرح در شهرهای جدید شروع شده بود و به قول حبیب اله طاهرخانی، مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید، بعضی از آنها به مرحله فوندانسیون و حتی اسكلت رسیده است. به قول وی با عنایت به شروع پروژه ها از سال ۱۳۹۷ در شهرهای جدید متوسط پیشرفت پروژه ها در بخش ساخت و آماده سازی ۱۵ درصد است.
۴- مسكن ملی چه تفاوت ظاهری با مسكن مهر دارد؟
در این طرح دیگر ساختمانها بلندمرتبه و ۱۰ یا ۱۵ طبقه ساخته نخواهد شد. تعداد طبقات طرح مسكن ملی در نهایت ۷ طبقه خواهد بود.

۵- شرایط متقاضیان مسكن ملی چیست؟
متقاضیان مسكن ملی باید از شرایط زیر برخوردار باشند: متأهل باشند. سابقه سكونت در شهر موردتقاضای مسكن داشته و از امكانات و تسهیلات دولتی برای خرید مسكن استفاده نكرده باشند. شرایط دریافت تسهیلات شامل اعتبارسنجی و... را هم داشته باشند.
۶- ثبت نام برای خرید مسكن ملی از چه زمانی آغاز می شود؟
سامانه ثبت نام برای مسكن ملی از ۱۵ آبان ماه (هفته آینده) شروع به كار كرده و از همان روز هم آماده ثبت نام متقاضیان می باشد.
۷- میزان تسهیلات متعلق به این طرح چقدراست؟
واحدهای مسكونی طرح ملی مسكن با قیمت تمام شده عرضه و به متقاضیان ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام پرداخت می شود. این وام توسط بانك مسكن عرضه می شود.
۸- چه كسانی می توانند ثبت نام كنند؟
طرح ملی مسكن با هدف خانه دار كردن ۶ دهك جامعه طراحی و در حال عملیاتی شدن است. تولید مسكن برای دهك های یك و دو كه توسط نهادهای حمایتی مانند كمیته امداد و بهزیستی صورت می گیرد كه در این رابطه وزارت راه به میزان گسترده زمین عرضه كرده است.
فقط كسانی می توانند در طرح اقدام ملی مسكن ثبت نام كنند كه فرم (ج) آنها سبز باشد. برپایه فرم (ج) هر فردی می تواند یك مرتبه از امكانات دولتی برای خانه دار شدن استفاده نماید و كسانی كه فرم (ج) آنها قرمز باشد، بدین معنا است كه قبلاً از این امكانات بهره برده اند.
تمامی افرادی كه در صندوق پس انداز یكم مسكن برای دریافت تسهیلات خرید خانه سرمایه گزاری نموده اند، هم می توانند در طرح اقدام ملی مسكن ثبت نام كنند.
۲۲۳۲۲۶

1398/08/11
20:56:13
5.0 از 5
4398
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان