در پاسخ به مهر اعلام شد؛

جزئیات دستور رهبر انقلاب برای تامین مالی چابهار

جزئیات دستور رهبر انقلاب برای تامین مالی چابهار فراز برج: یك مقام مسئول از دستور مقام معظم رهبری برای تخصیص 300 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای تكمیل راه آهن زاهدان -چابهار آگاهی داد.به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به چابهار، عبدالرحیم كردی در حاشیه بازدید خبرنگاران از این منطقه با اشاره به پتانسیل های بی نظیر منطقه آزاد چابهار بویژه دستور مقام معظم رهبری درباب توسعه سواحل مكران اظهار داشت: چابهار بیشتر از یك دهه است كه مورد توجه قرار گرفته و شرع مباحث توسعه ویژه آن با طرح سوژه توسعه سواحل مكران از طرف مقام معظم رهبری بوده است به این معنا كه ایشان، چابهار را گنج پنهانی دانستند و خواهان تمركز بر این جغرافیای باارزش شدند تا یك مسیر متفاوت از رویه های عادی در آن مورد توجه قرار گیرد.
وی اضافه كرد: این نگاه و عنایت هوشمندانه و تیزبین مقام معظم رهبری مبانی علمی قوی دارد كه از اصول علم اقتصاد بر می آید و الان دولت نیز پتانسیل خودرا بر توسعه منطقه آزاد چابهار قرار داده است.
كردی با تاكید بر اینكه چابهار متعلق به تمامی گروه ها و جریانات سیاسی است، اضافه كرد: تقاضای ما آن است كه بتوان خارج از نگاه های سیاسی و به دور از رقابت های جناحی و حزبی به منطقه آزاد چابهار توجه گردد.
وی اظهار داشت: هزینه حمل و نقل و زمان رسیدن به بازار حالا دو فاكتور مورد اهمیت در اقتصاد های دنیا به شمار رفته به این معنا كه رسیدن به بازار و قیمت حمل و نقل برای ورود به بازار از اهمیت ویژه ای برخوردارست كه می تواند در قیمت تمام شده كالا موثر باشد.
كردی اشاره كرد: الان چابهار از چنین وضعیتی برخوردارست چونكه همه در دنیا بدنبال جغرافیای مناسب متناسب با بازار خود بوده اند و به دنبال مسیری هستند كه بتوان ارتباطات را با بازارهای منطقه ای با سهولت بیشتری برقرار كرد. همانطور كه چین بعنوان یك ابتكار جدید با راه اندازی پروژه یك جاده- یك كمربند وارد فضای رقابتی شده و مدعی است بزودی قدرت اول برتر اقتصاد دنیا خواهد شد.
چابهار نقطه اتصال ۳ بازار مهم اطراف ایران
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه ۳ بازار مهم «آسیای میانه، افغانستان، سی آی اف، روسیه و شرق اروپا»، «جنوب آفریقا» و «شرق آسیا و جنوب شرق آن» ۳ بازار مهم اطراف ایران به حساب می آید كه می تواند با پتانسیل هایی كه چابهار دارد بهترین موقعیت را جهت اتصال جنوب آفریقا به جنوب شرق آسیا فراهم آورد، گفت: در جغرافیای ایران چابهار بهترین نقطه ای است كه به سبب شرایط ژئوپلیتیك منطقه رسیدن به آبهای آزاد و خارج از تنگه هرمز می تواند در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد. البته رقیبی هم برای آن وجو د دارد كه گرفتار برخی مشكلات زیرساختی است. پس می توان چابهار را در محاسبات اقتصادی دارای سهم قابل توجهی دانست.
پیشرفت ۶۰ درصدی راه آهن زاهدان – چابهار
كردی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص دستور جدید مقام معظم رهبری برای تامین مالی سواحل مكران اظهار داشت: ۳۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به دستور مقام معظم رهبری جهت تكمیل راه آهن زاهدان – چابهار اختصاص داده شده و وزارت راه نیز متعهد شده سرعت لازم را در این عرصه بوجود آورد.
وی اظهار داشت: این راه آهن نزدیك ۶۰ درصد پیشرفت فیزیكی دارد كه نیمه اول سال ۱۴۰۰ اتصال راه آهن چابهار به شبكه سراسری ریلی در دستور كار قرار خواهد گرفت.
كردی افزود: حمل و نقل تلفیقی از جمله مزایایی است كه می تواند در حوزه چابهار و استفاده از پتانسیل های آن مورد توجه قرار گیرد به این معنا كه راه آهن با سرعت مناسبی در حال پیشرفت است و دو بانده كردن جاده نیز در دستور كار قرار دارد.
موافقت اصولی جهت راه اندازی فرودگاه بین المللی در چابهار
این مقام مسئول در منطقه آزاد چابهار با عنایت به اینكه امسال موافقت اصولی جهت راه اندازی فرودگاه بین المللی چابهار دریافت شده است، اظهار داشت: توافقنامه اجرایی با پیمانكار به امضا رسیده و امید است و با ابلاغ مصوبات مربوطه عملیات اجرایی فرودگاه آغاز شود.
وی گفت: راه اندازی فرودگاه بین المللی چابهار یك پروژه حداقل سه ساله است كه بزودی عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد. ضمن آنكه ۵۵۰ میلیارد تومان در فاز اول برای جابجایی یك میلیون مسافر هزینه خواهد شد.
كردی از ستاندن تاییدیه دولت چین برای فاینانس ۴۵۰ میلیون دلاری فرودگاه بین المللی چابهار آگاهی داد و اظهار داشت: فاز اول بخش «كارگو» به ظرفیت ۵ میلیون تن نیز طراحی شده است.
مرزبندی منطقه آزاد چابهار مشخص خواهد شد
وی با اشاره به اینكه چابهار تنها منطقه آزادی است كه هیچ مرزی شامل هوایی، زمینی و دریایی ندارد، اظهار داشت: این معضل حل شده و طرح توسعه محدوده منطقه آزاد چابهار هفته آینده در دستور كار كمیسیون اقتصادی مجلس قرار خواهد گرفت.
الحاق بندر شهید بهشتی و كلانتری به منطقه آزاد چابهار
وی اظهار داشت: در طرح توسعه ای كه برای محدوده منطقه آزاد چابهار در نظر گرفته شده بنادر شهید بهشتی و كلانتری نیز در طرح توسعه جانمایی شده اند ضمن اینكه امیدواریم بتوانیم فصل جدیدی از توسعه چابهار را پیش رو داشته باشیم.
كردی در ادامه به نقش آفرینی چابهار در اقتصاد ملی اشاره و اشاره كرد: از دو مسیر فولاد و پتروشیمی نقش آفرینی این منطقه آزاد در اقتصاد ملی را دنبال خواهیم كرد؛ طرح جامع فولاد كشور ۱۰ میلیون تن تولید فولاد را برنامه ریزی كرده كه سهم سواحل مكران نیز در آن در نظر گرفته شده است كه الان ۱.۶ میلیون تن را روی خاك داشته و ساخت كوره نیز تمام شده است.
وی اظهار داشت: فاینانس از صندوق توسعه ملی به میزان ۱۱۲ میلیون یورو عملیاتی شده كه در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید ضمن اینكه در فاز دوم نیز ۳.۲ میلیون تن فولاد برنامه ریزی شده است.
این مقام مسئول در منطقه آزاد چابهار بیان داشت: در شرایطی است كه صد درصد محصولات تولیدی فولاد و پتروشیمی در فاز صادرات قرار خواهد گرفت.
توسعه جوامع بومی در دستور كار
وی توسعه جوامع بومی را در منطقه آزاد چابهار مورد تاكید قرار داد و اظهار داشت: سهم جوامع محلی به شكلی تعریف شده كه توسعه پایدار در آن صورت گیرد كه بدین سان تمركز بر روی صنایع كوچك و متوسط خواهد بود ضمن اینكه صنایع پائین دستی فولاد و پتروشیمی را در چارچوب خوشه هایی توسعه خواهیم داد.
كردی اظهار داشت: خوشه پتروشیمی ۲۳ طرح كوچك و متوسط در صنایع پائین دستی را دنبال خواهدنمود ضمن اینكه ما نگاهمان به تولید محصول برای بازارهای صادراتی است به این معنا كه باید از كشورهای همسایه ای همچون افغانستان مواد اولیه وارد كرده و به كشوری همچون پاكستان به ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت كالا صادر نماییم. این در شرایطی است كه اگر بخواهیم كالاها را به تهران صادر نماییم باید ۲ هزار كیلومتر بپیماییم اما تا كراچی با ۲۰ میلیون نفر جمعیت، ۷۰۰ كیلومتر مسافت باید پیموده شود.
وی گفت: در حوزه شیلات ۷۰ درصد تن ماهی و ۳۴ درصد تولید آبزیان كشور از چابهار و كنارك تامین می شود و ۲۴ هزار نفر اشتغال در آن وجود دارد.
وی اظهار داشت: در زنجیره ارزش شیلات یكی از نیازها، تامین ادوات صیادی و تورهای ماهیگیری است كه نخستین واحد توربافی در سه شیفت مشغول به فعالیت است.
رسوب كالا در چابهار نداریم
این مقام مسئول در منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینكه رسوب كالا در مناطق آزاد ناشی از سیاست های سرزمین اصلی بود، اضافه كرد: برخی آمارها در خصوص رسوب كالاهای اساسی و برنج در منطقه آزاد چابهار حقیقت ندارد. این اعداد و ارقام كه از طرف برخی نمایندگان مجلس اعلام شد، مبنای منطقی در منطقه آزاد چابهار ندارند. این در شرایطی است كه رسوب كالا به صورت غیرمتعارف وجود ندارد. در مورد محصولی همچون برنج بعد از لغو ممنوعیت فصلی واردات مسیر ترخیص روان خواهد شد. پس پدیده ای به اسم رسوب كالا نداریم.
وی افزود: ثبات در شرایط اقتصاد كلان و بازار ارز پیام را به سرمایه گذاران می دهد كه جای نگرانی وجود ندارد.
كردی درانتها اشاره كرد: پیشنهادات اصلاحی برای تخفیف سود بازرگانی در منطقه آزاد چابهار منتظر تصویب هیئت دولت می باشد و ما مشوق های بسیار مناسبی را به سرمایه گذاران ارائه خواهیم داد.

1398/08/21
14:23:36
5.0 از 5
4555
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان