در گزارش فراز برج اعلام شد

احتمال واگذاری ۹ فرودگاه وزارت نفت به شركت فرودگاه ها

احتمال واگذاری ۹ فرودگاه وزارت نفت به شركت فرودگاه ها به گزارش فراز برج معاون عملیات هوانوردی شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران از آغاز مذاكرات این شركت با وزارت نفت برای واگذاری فرودگاه های نفتی به وزارت راه اطلاع داد.سعید اكبری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره واگذاری فرودگاه های وزارت نفت به شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران تصریح كرد: هنوز تصمیم قطعی در این خصوص دریافت نشده و فعلا در حد برگزاری جلسات كارشناسی، با وزارت نفت مذاكراتی داشته ایم.
وی افزود: با یكی از فرودگاه های وزارت نفت قرارداد داریم كه به آنها سرویس هوانوردی عرضه می دهیم؛ وزارت نفت مایل است كه كل فرودگاه های ملكی خویش را به شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران واگذار كند. اما چالش هایی در این راه قرار دارد كه در حال مذاكره با متولیان بخش هوانوردی و فرودگاهی وزارت نفت برای رفع این چالش ها هستیم.
معاون عملیات هوانوردی شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به اینكه تا كنون تصمیم خاصی در این حوزه اتخاذ نشده، اضافه كرد: بر مبنای تصمیم هیئت مدیره شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، من بعنوان رئیس كارگروه تحویل فرودگاه های وزارت نفت به شركت فرودگاه ها انتخاب شده ام.
اكبری خاطرنشان كرد: هم اكنون تنها ناوبری هوایی فرودگاه خلیج فارس عسلویه در اختیار شركت فرودگاه ها قرار دارد كه بر مبنای قراردادی كه میان دو دستگاه وجود دارد، شركت فرودگاه ها برای ناوبری هوایی این فرودگاه، مامور به عسلویه اعزام كرده است؛ اما ناوبری هوایی سایر ۸ فرودگاه وزارت نفت با عنایت به اینكه در محیط كنترل نشده هستند، به شركت خصوصی واگذار شده است.
عضو هیئت مدیره شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران خاطرنشان كرد: فعلا درحال بررسی امكانات آن هستیم كه آیا می توانیم فرودگاه های وزارت نفت را به شركت فرودگاه ها واگذار نماییم یا خیر؟ اما تا كنون هنوز به نتیجه قطعی نرسیده ایم.
اكبری با اشاره به اینكه فرودگاه های وزارت نفت در مالكیت دولت بوده و به بیت المال اختصاص دارد، اظهار داشت: در حال تعیین سازوكار قانونی در این خصوص هستیم كه آیا مصوبه هیئت دولت یا شورایعالی امنیت ملی برای انتقال مالكیت فرودگاه های نفتی به وزارت راه نیاز است یا باید لایحه قانونی در این خصوص تنظیم شده و دولت به مجلس بفرستد. اما راهبری این فرودگاه وظیفه ذاتی شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران است.
وضعیت فرودگاه های وزارت نفت
به گزارش فراز برج به نقل از مهر، وزارت نفت ۹ فرودگاه ملكی دارد كه شامل فرودگاه های جم، كنگان، خارگ، عسلویه (خلیج فارس) در استان بوشهر، سیری و لاوان در استان هرمزگان، مسجد سلیمان، و آغاجاری در استان خوزستان و گچساران در استان كهگیلویه و بویراحمد می شود.
همچنین شركت نفت با راه اندازی شركت هواپیمایی نفت در ۸۵ سال قبل و با نام «خدمات هوایی نفت» بعنوان قدیمی ترین ایرلاین غیر نظامی كشور كه بعدها در سال ۱۳۷۱ به نام «هواپیمایی نفت» تغییر نام یافت، مبادرت به جابه جایی فعالان شركت نفت در مناطق و سكوهای نفتی می كرد. سپس این مجموعه در سال ۱۳۷۲ به «شركت خدمات حمل و نقل هوایی ایران نفت» تغییر نام داد اما باردیگر در سال ۱۳۸۸ نام آن به شركت هواپیمایی نفت تغییر كرد؛ سپس با عنوان خصوصی سازی، آنرا به صندوق بازنشستگی صنعت نفت واگذار كردند؛ نهایتا هم این شركت هواپیمایی سال قبل با تغییر نام از نفت به كارون، تنها با ۳۰۰ میلیارد تومان كه یك سوم آن نقدی و مابقی اقساط بود به یك فروشنده مبل در اهواز (بخش خصوصی) واگذار شد.
پیش از این مشاور وزیر نفت در امور هوانوردی و فرودگاهی از وجود ۹ فرودگاه ملكی این وزارتخانه و ۴۰ هلی پورت هلی دك (باند فرود بالگرد واقع در سكوهای نفتی) اطلاع داده بود كه اداره آنها می بایست با همكاری سازمان هواپیمایی كشوری و شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران صورت گیرد.

1398/09/15
13:41:46
5.0 از 5
4863
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان