یك مقام مسئول خبر داد

آغاز فعالیت كشتیرانی مسافری چابهار-مسقط از هفته آینده

آغاز فعالیت كشتیرانی مسافری چابهار-مسقط از هفته آینده به گزارش فراز برج معاون دریایی اداره كل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان از آغاز فعالیت كشتیرانی مسافری چابهار-مسقط از آغاز دی ماه امسال اطلاع داد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، سیدحسن ابراهیمی امروز در مورد طرح توسعه بندر چابهار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بندر چابهار از دو بندر شهید كلانتری و شهید بهشتی تشكیل شده كه بندر شهید كلانتری از پنج پست اسكله شامل پست خدمات رسانی به شناورهای خدماتی و تجاری كوچك و یك پست اسكله برای خدمات رسانی به شناورهای فیدری كمتر از سی هزار تن تشكیل شده است ضمن اینكه آبخور بندر شهید كلانتری برای شناورهای تا حداكثر ۱۱ متر مناسب می باشد.
وی به طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار اشاره و اظهار نمود: این طرح از ۵ فاز تشكیل شده كه فاز نخست آن حدودا به بهره برداری رسیده و فاز دوم پیشرفت فیزیكی ۳۰ تا ۴۰ درصدی دارد. تمام منطقه بندری شهید بهشتی لایروبی شده و آبخور آن از سه متر به ۱۶ متر افزایش یافته و هم اكنون توانسته ایم ۲۰۳ هكتار از منطقه دریایی را استحصال و به اراضی بندری اضافه نماییم. حجم لایروبی ها هم به ۱۵.۸ میلیون متر مكعب رسیده است. ازاین رو هم اكنون بندر شهید بهشتی برای تردد انواع كشتی ها محدودیتی ندارد.
معاون دریایی اداره كل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان خاطرنشان كرد: دو سال قبل خط مسافری چابهار-مسقط از جانب بخش خصوصی با ظرفیت ۲۴۰ مسافر و امكان حمل ۴۰ دستگاه خودرو افتتاح شد اما به علت نبود بازاریابی و پشتیبانی نشدن از دیگر ارگان ها بخش خصوصی امكان فعالیت در این خط را نداشت.
وی افزود: پس از یك وقفه یك ساله از سال قبل با دستور سازمان بنادر و دریانوردی قرار شد بخشی از یارانه حمل و نقل دریایی به بخش مسافری اختصاص پیدا كند كه احیانا از آغاز دی ماه یا بهمن ماه امسال خط مسافری بندر شهید كلانتری چابهار به مسقط عمان راه اندازی می شود.
این مقام مسئول در مورد گردشگری دریایی در بندر چابهار تصریح كرد: یك شركت كشتیرانی خصوصی مقرر است تفریحات دریایی را در سواحل سیستان و بلوچستان با همكاری سازمان بنادر و دریانوردی بوجود آورده و خط مسافری چابهار به جزایر را هم برای توسعه گردشگری دریایی راه اندازی كند.
ابراهیمی در مورد تأثیر افزایش نرخ سوخت بر فعالیتهای دریایی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با عنایت به اینكه شناورهای بزرگ و متوسط از موتور دیزلی و سوخت گازوئیل استفاده می نمایند افزایش نرخ بنزین تاثیری بر فعالیت آنها نداشته است اما شناورهای كوچك و صیادی كه بنزینی هستند تا حدودی با مشكل برخوردند كه كمیته های مربوطه در شركت ملی پخش فرآورده های نفتی به راه افتاده است. ضمن اینكه طرحی در دست اقدام است كه موتور شناورهای صیادی از بنزینی به دیزلی تبدیل گشته و مشكلات صیادان از نظر گرانی سوخت مرتفع شود.
معاون دریایی اداره كل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان درباره مستثنی بودن بندر چابهار از تحریم ها اظهار داشت: هیچ یك از بنادر ما تحریم نیستند كه قرار به استثنای بندر چابهار باشد و همه بنادر فعالند. آمریكا بنادر ما را تحریم نكرده بلكه انچه تحریم شده تردد كشتی های خارجی به بنادر ایران است ولی امكان عبور و مرور كشتی های خارجی به بندر چابهار وجود دارد كه احتمال این استثنا شدن بندر چابهار به علت پشتیبانی از سرمایه گذاری ها در افغانستان، هند و آسیای میانه بوده است.

1398/09/20
21:26:04
5.0 از 5
4804
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان