وزیر راه و شهرسازی در دیدار با وزیر خارجه هند:

فقط از یك چهارم ظرفیت بندر چابهار استفاده می شود

فقط از یك چهارم ظرفیت بندر چابهار استفاده می شود به گزارش فراز برج وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بندر چابهار هم اكنون حدود 11 میلیون تن ظرفیت دارد، اما میزان بهره برداری از آن پایین است و حدود 20 تا 25 درصد آن مورد استفاده قرار می گیرد.به گزارش فراز برج به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی درانتها دیدار امروز خود با وزیر خارجه هند در محل وزارت راه و شهرسازی درباب كمیسیون مشترك دو كشور در بحث حمل و نقل اظهار داشت: توسعه همكاریهای اقتصادی ایران و هند، محورهای گوناگونی داشته و در كمیسیون مشتركی كه با حضور وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، توافقات جدیدی برای توسعه همكاری ها حاصل آمد.
وی افزود: بخش مهم این توافق ها تحرك بخشی به همكاریهای ایران و هند در بحث ترانزیت و حمل و نقل است كه نقطه كانونی آن بندر چابهار بعنوان تنها بندر اقیانوسی كشور است.
اسلامی اشاره كرد: در سال های گذشته توسعه بندر چابهار با جدیت دنبال شده و حجم كارهای آن نسبت به سال ۹۶ سه برابر شده است. با عنایت به تعامل ایران و هندوستان، انتظار این كشور از ایران این است كه این حجم افزایش پیدا كند.
وی اضافه كرد: بندر چابهار هم اكنون حدود ۱۱ میلیون تن ظرفیت دارد، اما میزان بهره برداری از آن پایین است و حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد آن مورد استفاده قرار می گیرد.
وزیر راه و شهرسازی به علاقه هند به بندر چابهار اشاره نمود و اظهار داشت: مذاكرات این جلسه با وزیر خارجه هند حول بندر چابهار بود و به واسطه علاقه ای كه هندی ها به چابهار دارند و با عنایت به روابط كه این كشور با روسیه و آسیای میانه، انتظار می رود كه حجم جابه جایی از بندر چابهار افزایش پیدا كند.
وی بیان داشت: در این نشست در چند محور با طرف هندی تفاهم و كمیته های تخصصی خاصی شكل داده شد كه سرفصل های كاری آنها توسعه و افزایش ظرفیت ترانزیت است.
این عضو كابینه دولت دوازدهم در ادامه با اشاره به اینكه بخش دیگر این توافقات با كشور افغانستان است، اظهار داشت: هفته گذشته كمیته ای سه جانبه در هندوستان اجرا شد. در این نشست ایران با كاهش تعرفه ها برای حمل و نقل جاده ای افغانستان موافقت نمود و كشتیرانی هندوستان هم شرایطی را فراهم نمود تا تعرفه ها كم شود. بطور قطع این مسائل جهت استفاده از بندر چابهار جاذبه ایجاد خواهدنمود.
وی اضافه كرد: از طرفی سازمان بنادر و دریانوردی ایران هم تسهیلاتی را در این خصوص قائل شده كه با توسعه سرمایه گذاری در بندر چابهار بتوانیم به آن هدف و برنامه مدنظر دست پیدا نماییم. هدف این تفاهمنامه تسریع روند توسعه كریدور شمال-جنوب با نقطه كانونی چابهار است.
وزیر راه و شهرسازی درباب زمان بندی در نظر گرفته شده در این توافقنامه اظهار داشت: چندین تفاهمنامه حول محور بندر چابهار وجود دارد. قسمتی از این تفاهمنامه ها عملی شده و بخشی به دلیلهای مختلف انجام نگرفته كه متأثر از شرایطی بوده كه استكبار جهانی بر كشورمان تحمیل كرده است. بنظر می رسد با گفت وگوهای امروز زمینه اجرایی شدن تفاهم های پیشین برقرار شود.


منبع:

1398/10/03
12:51:17
5.0 از 5
4557
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان