با وام 200 میلیون تومانی چند متر خانه می توان خرید؟

با وام 200 میلیون تومانی چند متر خانه می توان خرید؟ به گزارش فراز برج رئیس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه تسهیلات مسكن باید حداقل 50 درصد از قیمت تمام شده یك واحد آپارتمان را پوشش دهد، اظهار داشت: الان با وام 200 میلیون تومانی حداكثر می توان 15-10 مترمربع آپارتمان خرید.


به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدرضا رضایی كوچی با اشاره به اینكه قدرت خرید تسهیلات مسكن كاهش یافته و نیازمند ترمیم است، اظهار داشت: تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف تسهیلات اوراق یك گام به جلو بود اما كافی نیست و میزان افزایش تسهیلات مسكن در شبكه بانكی باید بمراتب بیشتر باشد. وی اشاره كرد: البته افزایش تسهیلات باید به نحوی صورت گیرد كه اقساط آن در استطاعت متقاضیان مسكن باشد و برای این منظور می توان نرخ سود و مدت بازپرداخت را تغییر داد. رضایی كوچی با اشاره به اینكه هم اكنون حتی با وام ۲۰۰ میلیون تومانی هم حداكثر می توان ۱۵-۱۰ مترمربع آپارتمان خرید، اظهار داشت: تناسبی كه باید بین تسهیلات بانكی و قیمت مسكن وجود داشته باشد با افزایش تسهیلات اوراق خیلی جزیی ترمیم شد اما این اتفاق می تواند با شكل تكامل یافته تری هم رخ دهد، طوری كه تسهیلات حداقل ۵۰ درصد از قیمت تمام شده مسكن را پوشش دهد.
رئیس كمیسیون عمران مجلس تعدیل نسبت عرضه و تقاضای مسكن بوسیله پشتیبانی از ساخت مسكن متناسب با نیاز متقاضیان مصرفی و خانه اولی ها را یكی از اصلی ترین راهكارهای كاهش قیمت مسكن عنوان نمود و تصریح كرد: یكی از مهمترین مولفه های موثر بر قیمت تمام شده مسكن، زمین است. در كشور ما قیمت زمین عموما بسیار بالاست و همین سوژه بیشتر از هر مولفه دیگری عامل افزایش قیمت مسكن در دوره های مختلف بوده است. رضایی كوچی استفاده از زمین های موجود در بافت های فرسوده برای ساخت و ساز را یك چاره موثر برای كاهش قیمت تمام شده مسكن عنوان و اظهار نمود: باید سازنده ها را به سمت تولید مسكن در این قبیل زمین ها هدایت كنیم؛ ضمن اینكه زمین هایی كه در شهرهای جدید وجود دارد می تواند به تولید مسكن ارزان قیمت كمك نماید. وی با اشاره به اینكه در شهرهای جدید نیز زمین های مناسب ساخت و ساز بسیاری وجود دارد، اضافه كرد: علاوه بر این قسمتی از زمین های مناسب ساخت وساز در اختیار دستگاه های دولتی و رها شده است. البته مقرر شده در طرح اقدام ملی مسكن قسمتی از این زمین های دولتی به وزارت راه و شهرسازی واگذار و بستر مسكن سازی برای اقشار متقاضی مسكن شود؛ اما برخی دستگاه ها هنوز نسبت به واگذاری زمین مقاومت دارند. نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وجود نوعی چسبندگی بین زمین ها، نهادها و دستگاه های اجرایی، از دولت درخواست نمود برای آزادسازی این زمین ها اقدام لازم را انجام دهد و ابراز امیدوازی كرد با اجرای طرح اقدام ملی مسكن، بین میزان تقاضا و عرضه مسكن ارزان قیمت تناسب برقرار و از جهش قیمت مسكن در بازار نیز در دوره های آتی بدین سان پیشگیری شود. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1398/10/16
22:47:41
5.0 از 5
4598
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان