خانه های خالی در بازار اجاره سرریز می شود

خانه های خالی در بازار اجاره سرریز می شود فراز برج: مقامات وزارت راه و شهرسازی معتقدند با امكانات امروز 70 تا 80 درصد خانه های خالی به راحتی قابل شناسایی است.به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، این روزها بودجه ۹۹ روی میز كمیسیون تلفیق قرار دارد؛ بودجه ای كه از آن بعنوان كم وابسته ترین بودجه به نفت سخن می گویند و مقرر است درآمدهای دیگری برای گذران دخل و خرج كشور ایجاد شود. مالیات، یكی از منابعی است كه اتكای بودجه سال آینده به آن اضافه شده و بنا به اعداد و ارقامی كه در جداول بودجه مشاهده می شود، درآمد مالیاتی با ۲۳ درصد رشد نسبت به بودجه ۹۸، به ۱۷۵ هزار میلیارد تومان تغییر كرده است.
بنا بگفته مقامات سازمان برنامه و بودجه، برای این رشد درآمدهای مالیاتی، برنامه دولت افزایش نرخ های مالیاتی نیست، بلكه كاهش معافیت های مالیاتی و ایجاد پایه های جدید مالیاتی می تواند به رشد درآمدهای مالیاتی كمك نماید.
یكی از بخش هایی كه به نظر می آید برای سال آینده روی آن تمركز خواهد شد، مالیات بر خانه های خالی است. هم اكنون مهم ترین دلیل افزایش قیمت ها در بازار اجاره و مسكن، فشار تقاضا عنوان می شود. بر طبق آمار در تهران ۵۰۰ هزار و در كل كشور ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسكونی خالی وجود دارد.
بر همین اساس، در جریان بررسی لایحه بودجه در هفته پایانی دی ماه، نماینده مجلس، این مالیات را به لایحه افزوده و اضافه كردند؛ این در شرایطی است كه با وجود قانون مصوب، ۴ سال است كه از خانه های خالی و احتكار مالیاتی دریافت نمی گردد.
قانون مالیات از خانه های خالی از سال ۹۴ تابحال به اجرا نرسیده است، چون اجرای آن بر طبق قانون منوط به راه اندازی سامانه شناسایی خانه های خالی تحت عنوان سامانه اطلاعات املاك و اسكان است كه قرار بود با همكاری وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی راه اندازی شود كه این سامانه تا امروز ایجاد نشده است.
براساس ماده ۵۴ قانون مالیات های مستقیم، واحدهای مسكونی واقع در شهرهای با جمعیت بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر كه به استناد سامانه ملی املاك و اسكان كشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مكرر این قانون) بعنوان واحد خالی شناسایی می شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره خواهند شد.
حالا نیز طبق مصوبه اخیر كمیسیون تلفیق بودجه، دریافت مالیات از خانه های خالی الزامی شده است. محتوای مصوبه كمیسیون تلفیق در اینباره، دقیقا همان محتوایی است كه برای دریافت این نوع مالیات در سال ۹۴ و در جریان تصویب قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم مصوب شد.
مطابق با این ماده قانونی كه وارد بودجه ۹۹ شده است، در سال آینده از همه خانه های خالی مالیاتی معادل ۳ درصد اجاره بهای سالانه روز آن ملك دریافت می شود.
چراغ سبزی كه مجلس برای دریافت مالیات از خانه های خالی نشان داد
تحلیل ها از آن حكایت می كند كه الان مجلس می خواهد با تصویب این الحاقیه، یك فشار كاری مضاعف به دولت و متولیان راه اندازی سامانه شناسایی خانه های خالی وارد كند تا این سامانه تا آخر سال راه اندازی و از سال بعد برای اجرای این قانون مالیاتی مورد استفاده قرار بگیرد.
این در حالی است كه دو سال قبل وزارت اقتصاد در یك پژوهش لطمه شناسانه درباره قانون مالیات خانه های خالی به صراحت به تشریح موانع، مشكلات و بی اثر بودن فرمول دریافت این مالیات پرداخت و پیشنهاد اصلاح این مالیات را مطرح نمود، اما الان همان قانون با همان مشكلات و نقصها در الحاقیه لایحه بودجه ۹۹ گنجانده شده است.
در این شرایط، رئیس كمیسیون عمران مجلس گفته است؛ مجلس در لایحه بودجه سال ۹۹ برای ساماندهی خانه های خالی از ظرفیت شهرداری ها استفاده می نماید. به این گونه كه شهرداری ها با ایجاد زیرساخت های لازم برای شناسایی خانه های خالی، سهمی از درآمدهای حاصل از ستاندن مالیات از این حوزه را دریافت می كنند.
بنا به اظهارات محمدرضا رضایی كوچی، با این اقدام شهرداری ها برای شناسایی خانه های خالی و ستاندن مالیات از آنها انگیزه مضاعفی پیدا خواهند كرد و مسیر برای ساماندهی این حوزه هموارتر خواهد شد.
نایب رئیس كمیسیون عمران مجلس نیز عنوان كرده است؛ وزارت راه و شهرسازی باید با اعمال قوانین مالیاتی، از سوءاستفاده برخی مالكان جلوگیری كند، این رویكرد سبب كاهش میزان تعداد خانه های خالی در كشور می شود.
ابوالفضل موسوی بیوكی با اشاره به برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی خانه های خالی از سكنه، گفته است: بر طبق آمارها، در شرایط كنونی بیشتر از دو میلیون خانه خالی در كشور وجود دارد كه شناسایی دقیق و ساماندهی آن می تواند قسمتی از التهابات بازار مسكن را كنترل كند.
به اعتقاد او، یكی از ابزارهای اساسی برای شناسایی خانه های خالی در كشور، راه اندازی سامانه املاك و مسكن می باشد. خوشبختانه بتازگی وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده كه این سامانه تا آخر سال جاری طراحی و عملیاتی می شود و بعد از آن به سازمان امور مالیاتی واگذار می شود.
وی تصریح كرده است: كشور سالانه به حدود ۹۰۰ هزار تا یك میلیون مسكن جدید نیاز دارد، حال با ساماندهی خانه های خالی می توان قسمتی از نیازهای عقب افتاده و نیازهای روز كشور به تامین مسكن را برطرف كرد.

۸۰ درصد خانه های خالی به راحتی قابل شناسایی است
طی سال های گذشته همواره از طرف دولت عنوان می شد كه برای شناسایی خانه های خالی، برنامه وجود دارد، اما هیچ گاه رنگ تحقق به خود نگرفت. با این وجود وزارت راه و شهرسازی باردیگر اعلام نموده برای ورود واحدهای خالی از سكنه به بازار مصرف، برنامه های خودرا عملیاتی می كند.
معاون امور مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی چندی قبل در یك برنامه تلویزیونی، اشاره ای به برنامه های كوتاه مدت و میان مدت وزارت راه و شهرسازی در این خصوص داشت. محمود محمودزاده عنوان كرده است؛ هدف گذاری ما این است كه با وضع مالیات و موارد تشویقی بتوانیم حداقل ۴۰ درصد از ۲ میلیون و ۵۰۰ واحد خالی را وارد بازار نماییم.
به گفته وی، نخست ما باید واحدهای خالی را شناسایی نماییم و این كار با هماهنگی هایی كه با دستگاه های ذیربط مثل شهرداری ها، سازمان و ادارات ثبت، سازمان امور مالیاتی، ادارات برق و آب و گاز شده با سرعت مناسبی در حال انجام و با راه اندازی سامانه ملی املاك و اسكان و فراهم شدن اطلاعات آن، این كار شدنی است.
محمودزاده افزوده است؛ پس از جمع آوری اطلاعات و هم پوشانی و راستی آزمایی ها كه ممكنست حضوری هم صورت گیرد، مبادرت به وضع مالیات خواهد شد، به نحوی كه دیگر برای سوداگران صرف نكند خانه ای را خالی نگه دارند.
به اعتقاد وی، با امكانات امروز ۷۰ تا ۸۰ درصد خانه های خالی به راحتی قابل شناسایی است.
او توضیح داده است؛ این برنامه كوتاه مدت است و برنامه اصلی و میان مدت ما همان سیاست تولید مداوم و پیوسته مسكن می باشد و آن هم یك سیاست جهانی تجربه شده است، الان ما بیشتر از سه برابر آمار جهانی خانه های خالی داریم، در صورتیكه در همه كشورها چیزی حدود ۳ درصد خانه ها به دلایلی موجه خالی است و آنها هم این را با وضع مالیات سنگین به وجود آورده اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این كه در تهران الان ۵۰۰ هزار واحد خالی داریم، متذكر شده است: برنامه ریزی میان مدت ما تولید مستمر مسكن و اتمام باقی مانده واحدهای مسكن مهر و اجرای طرح ملی مسكن می باشد و وقتی عملكرد بازار طبیعی شود، دولت دیگر نیازی نمی بیند كه دخالت كند.
خانه های خالی در بازار اجاره سرریز می شود
در این میان، مدیركل دفتر اقتصاد مسكن، یكی از برنامه های وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره بها را راه اندازی سامانه املاك و اسكان عنوان كرده و گفته است: سامانه املاك و اسكان كه جزو برنامه های وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی به بازار اجاره بها و ستاندن مالیات از خانه های خالی برای سرریز شدن آنها به بازار اجاره است، تا اختتام امسال رونمایی می شود.
بنا به اظهارات پروانه اصلانی، لایحه اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی به دولت ارائه شده تا ارائه اطلاعات به وزارتخانه راه و شهرسازی بعنوان متولی تهیه سامانه شناسایی خانه های خالی الزامی شود. مدل طراحی، شركت تعیین شده و فعالیت شركت ادامه دارد و اساسا سامانه تا پیش از اختتام سال راه اندازی می شود.
وی تصریح كرده است: این سامانه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می گیرد و دسترسی از طرف وزارتخانه راه و شهرسازی به وزارت اقتصاد داده می شود تا آن وزارتخانه (اقتصاد) اطلاعات را از سامانه برای ستاندن مالیات، استفاده نماید.
اصلانی درباب همكاری وزارتخانه ها و سازمان های دیگر برای تكمیل اطلاعات این سامانه اعلام نموده است: وزارت راه و شهرسازی لایحه اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی را به دولت ارائه كرده است و با تصویب این لایحه، ارائه اطلاعات به وزارت راه و شهرسازی از طرف سازمان ها و وزارتخانه های مرتبط بعنوان متولی تهیه سامانه شناسایی خانه های خالی الزامی می شود.
به گفته او، برای تكمیل اطلاعات مربوط به سامانه از فیلدهای اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی استفاده می شود.
قیمت مسكن چقدر پرید؟
در این شرایط، گزارش ها نشان داده است كه بعد از آنكه مردادماه سال جاری بازار مسكن پایتخت در راه آرامش قرار گرفت و سه افت ماهانه و یك افزایش ناچیز را در چهار ماه اخیر به ثبت رساند، آذرماه معاملات افزایش محسوسی پیدا كرد كه منجر به افزایش قیمت شد.
آذرماه ۱۳۹۸ مطابق اعلام بانك مركزی، متوسط قیمت خرید و فروش یك مترمربع زیربنای واحد مسكونی معامله شده بوسیله بنگاه های معاملات ملكی شهر تهران ۱۳ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان بوده كه نسبت به آبان ماه امسال ۸.۵ درصد و نسبت آذرماه پارینه ۴۱.۶ درصد افزایش نشان داده است. تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی شهر تهران در آذر امسال به ۹.۵ هزار واحد مسكونی رسیده كه نسبت به ماه قبل ۱۳۴.۴ درصد و نسبت به مدت مشابه پارینه ۴۰ درصد افزایش یافته است.
همچنین بررسی ها از دفاتر املاك درباب علت پرش قیمت ها از آن حكایت می كند كه به دنبال تغییر نرخ بنزین و افزایش قیمت ارز، هجوم مقطعی از طرف سفته بازان به بازار مسكن شده است. آذرماه رشد ماهانه قیمت مسكن در منطقه یك ۳۴ درصد، منطقه چهار ۸.۸ درصد، منطقه پنج ۷.۴ درصد، منطقه هفت ۶.۶ درصد، منطقه ۱۴ معادل ۵.۱ درصد و منطقه ۱۵ معادل ۷.۹ درصد بوده است. تغییرات قیمتی در سایر مناطق جزیی بوده است. در بعضی مناطق همچون ۱۹، ۲۰ و ۲۲ نیز باتوجه به حجم پایین معاملات، نوسانات فعلی ملاك مناسبی جهت بررسی نیست.
با این كه به جز منطقه یك، مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۴ و ۱۵ از محدوده های مورد توجه سفته بازان است، به نظر می آید پایین بودن توان متقاضیان واقعی مانع از جهش قیمت مسكن این مناطق در آذرماه شده است. از طرف دیگر حجم قابل توجهی از واحدهای خالی در مناطق ۱ تا ۵ وجود دارد.
۲۲۳۲۲۵


منبع:

1398/11/06
13:22:31
5.0 از 5
4433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان