عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان:

معماری امروز مانند معماری قدیم، زیبا نیست

معماری امروز مانند معماری قدیم، زیبا نیست به گزارش فراز برج عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت: معماری امروز مانند معماری قدیم، زیبا نیست و معماران نسل حاضر دیگر دید معماران و طراحان قدیمی را ندارند.به گزارش فراز برج به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان، الهام اسماعیلی درباره معماری ایرانی اظهار نمود: معماری قدیم اگر در دید امروز ما زیبا و فاخر به نظر می آید، به این علت است که هماهنگی و یکپارچگی در مقوله های مختلف در نوع از معماری عجین شده است. از نگاه من این زیبایی چیزی نیست که به قصد یا به صورت یک آیتم جداگانه تاثیر زیادی بوجود آورده باشد؛ بلکه این زیبایی ناشی از هماهنگی، تأثیرگذاری، همکاری و یکپارچگی عوامل مختلف در کنار یکدیگر بوده که در شکل نهایی خود تبدیل به یک اثر معماری شده است. در واقع کاربردی بودن و بحث زیبایی ساختمان در معماری از هم دیگر جدا نیستند.
وی اضافه کرد: یک اثر معماری زمانی می تواند خوب به نظر برسد که با شرایط اقلیمی و محیطی پیرامونش هماهنگی داشته و در عین حال با نیازهای مردم، متناسب باشد. همینطور یک طراح زمانی می تواند یک اثر را زیبا خلق کند که مسائل فرهنگی و اصالت را در کارش وارد کند. ازاین رو زیبایی مقوله جداگانه ای نیست که تنها بر روی یک اثر بنشیند.
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد افزود: معماری امروز مانند معماری قدیم، زیبا نیست. معماران نسل حاضر دیگر دید معماران و طراحان قدیمی را ندارند و مانند آنها مسائل محیطی و اقلیمی و لزوم های فرهنگی را مهم نمی شمارند. آنها فقط به جنبه زیبایی شناسی اثر توجه می کنند. در واقع هدف این معماران زیبا نشان دادن اثرشان است. بعنوان مثال منظره های خاص، ویوهای بی نظیر و فضاهای جذاب مطابق مد روز در اولویت کاری آنها قرار دارد.
به گفته این کارشناس معماری، معماری امروز به مقوله ژورنالیسم و مد در معماری بیشتر تمرکز دارد، استفاده از آخرین مد معماری برای پدید آوردن اثری زیبا امری است که با مرور زمان اتفاق افتاده و نمی توان جلوی آنرا گرفت. حال سوال مهم اینجاست که آیا ایجاد فضای ژورنالی می تواند زندگی راحتی را هم فراهم آورد یا خیر!؟ آیا مسائل فرهنگی، زیست محیطی یا حتی میزان رعایت مصرف انرژی در ساختمان های جدید لحاظ شده یا خیر!؟ متأسفانه جواب اغلب این سوال ها منفی است و باید بگوییم که معماران ما به تمام جوانب معماری توجه نمی کنند و خبر بدتر این است که درخواستی هم از سوی مردم یا کارفرما در اینباره وجود ندارد.


منبع:

1400/11/03
23:52:52
5.0 / 5
313
تگهای خبر: ساخت , معماری , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان