گزارش مهر؛

افزایش اجاره مستأجران را ازتهران فراری داد، مهاجرت به شهرهای اطراف

افزایش اجاره مستأجران را ازتهران فراری داد، مهاجرت به شهرهای اطراف فراز برج: رشد قیمت اجاره مسكن و هم هزینه های سرسام آور زندگی در كلان شهر تهران سبب شده تا خیلی از مستأجران عطای زندگی در پایتخت را به لقایش ببخشند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - وحید محمدی یكتا: اجاره مسكن سهم عمده ای از سبد كالای خانواده ها در كشور بخصوص استان تهران را تشكیل می دهد و تغییرات بازار اجاره مسكن به صورت مستقیم در وضعیت معیشتی خانواده های تهرانی تأثیرگذار است.
تغییرات نرخ اجازه در ماه های اخیر همواره سیر صعودی معناداری داشته است و درحالی كه امید علی پارسا، رئیس مركز آمار ایران در گفتگویی میانگین افزایش اجاره بها در تهران را ۱۹ درصد اعلام نموده كه بررسی های میدانی خبرنگار مهر نشان از افزایش ۴۰ الی ۵۰ درصدی اجاره بها در مناطق مختلف تهران دارد.
البته در بعضی مناطق این افزایش بیش از این میزان بوده است و استدلال مالكان در افزایش اجاره بهاء رشد بیش از ۵۰ درصدی قیمت مسكن در تهران است و آن ها معتقدند، كه اجاره بهاء همواره تابع قیمت مسكن بوده و این ۲ شاخص با هم رابطه مستقیم دارند.
بررسی میدانی اجاره مسكن در تهران
بر اساس این گزارش، در محله هایی مانند «تهران پارس» برای اجاره یك آپارتمان ۶۰ متری یك خوابه باید ۴۰ میلیون تومان رهن و ۹۰۰ هزار تومان اجاره پرداخت گردد، این در حالی است، كه همین آپارتمان در سال قبل ۴۰ میلیون رهن كامل شده است و آمارها حاكی از افزایش بیش از ۷۵ درصدی اجاره بهاء در این محله ها است.
در محله « فرمانیه» در شمال شهر تهران هم یك واحد ۱۲۰ متری را با ۱۵۰ میلیون تومان رهن و اجاره ماهانه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی و یا ۲۶۰ میلیون تومان رهن كامل می توان پیدا كرد، قیمت یك واحد ۷۵ متری آپارتمانی در طبقه سوم بدون آسانسور دو خوابه در «بلوار فردوس» غرب هم ۶۵ میلیون تومان رهن با اجاره ماهانه یك میلیون و ۵۰۰هزار تومان است و یا همین واحد را با ۱۱۵ تا ۱۲۰ میلیون تومان رهن كامل می توان در اختیار گرفت.

در «پونك» هم می توان یك واحد ۷۰ متری ۶ سال ساخت را با ۳۰ میلیون تومان رهن و اجاره ماهیانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان یا رهن كامل ۱۱۰میلیون تومان پیدا كرد، كه در این مناطق هم ۵۰ درصد افزایش در اجاره بهاء را شاهد بوده ایم.
در جنوب شهر و محلاتی مانند «خزانه» و «خانی آباد» رهن و اجاره یك تك واحد ۹۵ متری ۳۵ میلیون تومان ودیعه با اجاره ماهانه یك میلیون تومان و یا ۶۵ تا ۷۰ میلیون رهن كامل است كه ۴۰ درصد افزایش را نشان داده است.
این كرایه ها را با كرایه های واحدهای مسكونی مشابه در شهرستان ها و شهرك های اقماری اطراف تهران مقایسه می نماییم.
كرایه های به مراتب كم تر در شهرهای اطراف تهران
در پیشوا رهن و اجاره یك واحد ۶۰متری در شهرك «نقش جهان» ۱۵ میلیون تومان ودیعه و ماهانه ۲۰۰ هزار تومان و یا ۲۵ میلیون رهن كامل بوده كه علی رغم افزایش ۶۰ درصدی بازهم برای یك خانواده مستأجر گزینه بهتری است.
اجاره یك واحد ۷۰ متری ویلایی دربست در محله «كارخانه قند» ورامین هم با ۱۵ میلیون تومان رهن و اجاره ماهانه ۱۵۰ هزار تومان و یا رهن كامل ۲۰ میلیون تومان امكان پذیر است و البته در این منطقه بستگی به مكان و نوع ساخت و امكانات این رقم بیشتر هم می گردد.
یك واحد آپارتمانی ۷۰ متری در «شاهد شهر» شهریار با رهن ۱۰ میلیون تومان و اجاره ماهانه ۲۰۰ هزار تومان و یا رهن كامل ۱۱ میلیون تومان پیدا می گردد.
در «رضی آباد پایین» شهریار كه قیمت ها ۴۰ درصد افزایش داشته رهن و اجاره یك واحد ویلایی ۸۵ متری با ۲۰ میلیون تومان رهن و اجاره ۶۰۰ هزارتومانی و یا ۴۰ میلیون تومان رهن كامل امكان پذیر است.

در فاز ۱۱ پردیس كه تمام واحدها آپارتمانی هستند، اجاره یك واحد با متراژ ۷۸ متر ۲۰ میلیون تومان رهن و ماهانه یك میلیون تومان اجاره و یا ۵۵ میلیون رهن كامل قیمت گذاری شده است.
یك واحد آپارتمانی با متراژ ۷۵ تا ۸۰ متر در «آبشناسان» رباط كریم هم دارای رهن ۸ میلیون تومان و اجاره ماهانه ۴۵۰ هزارتومانی و یا ۱۰ میلیون تومان رهن كامل است و در شهرك «قائمیه» اسلامشهر هم ۱۲ میلیون تومان رهن و اجاره ماهانه ۳۰۰ هزار تومان یا ۲۲ تا ۲۵ میلیون رهن كامل توسط مالكان مطالبه می گردد.
یك واحد یك خوابه ۷۸ متری در كوچه «معلم» رودهن را حدوداً با رهن ۲۵ میلیون تومان و اجاره ماهانه ۵۰۰ هزار تومان و یا ۲۷ تا ۲۹ میلیون تومان رهن كامل می توانید بیابید.
همچنین واحدهای آپارتمانی در متراژ ۵۵ تا ۷۰ متر در محله «مطهری» رودهن ۲۰ میلیون تومان رهن و اجاره ماهانه ۳۰۰ هزار تومان و اگر ساختمان با امكانات بیشتری باشد ۴۰ میلیون تومان رهن و اجاره ماهانه ۳۰۰ هزار تومان یا ۵۰ میلیون تومان رهن كامل قیمت گذاری شده و واحدهای آپارتمانی شهرك «دانشگاه» پاكدشت هم ۲۵ میلیون تومان رهن با اجاره ماهانه ۴۵۰ هزار تومان یا ۲۷ میلیون تومان رهن كامل است.
همه واحدهای حاشیه تهران كه در بالا بررسی گردید، تا نزدیك ترین ایستگاه مترو شهر تهران فاصله ای ۱۵ تا ۴۵ دقیقه ای دارند، كه می تواند با احتساب نیم ساعت زمان جابجایی با مترو در شهر تهران زمانی قابل قبول برای رسیدن به دانشگاه و یا سر كار و یا حتی بازار و مراكز پزشكی و درمانی شهر تهران باشد.
با در نظر گرفتن این مطلب و دریافتی ماهیانه یك میلیون و ۳۷۲ هزارتومانی كارگران با احتساب حق عائله مندی، كمك هزینه اقلام مصرفی خانوار و كمك هزینه ماهیانه اجاره مسكن مشخص می كند كه یك كارگر باید بخش اعظمی از درآمد ماهیانه خویش را صرف پرداخت اجاره بهاء كند.
هزینه های زندگی در تهران سرسام آور است
هزینه برای رسیدن به نزدیك ترین ایستگاه مترو از هر یك از مناطق بالا كرایه ای حدود ۸۸ الی ۲۲۰ هزار تومان در ماه است و بنابراین است، كه كرایه مسكن در تهران برای مستأجران مقرون به صرفه نیست و به قول نایب رئیس اتحادیه املاك كشور خیلی از مستأجران به شهرهای اقماری تهران مهاجرت كنند.
حسام عقبایی در این خصوص اضافه می كند: در ماه های اخیر و به دنبال افزایش قیمت مسكن و اجاره بهاء در شهر تهران شاهد روند مهاجرت اقشار اجاره نشین از تهران به سمت شهرهای اطراف هم چون شهریار، پردیس و رودهن هستیم كه البته مشكلات اجتماعی را می تواند در شهرهای مهاجرپذیر تولید كند.
پدر یكی از خانواده هایی كه اخیرا به علت كرایه پایین تر مسكن در پردیس ساكن شده است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: زندگی در تهران هزینه های سرسام آوری دارد، از سوی دیگر آلودگی هوای این شهر سبب شد، تا تصمیم بگیریم به پردیس كه آب و هوایی مناسب و راهی كوتاه تا تهران دارد، مهاجرت نماییم.
محمد مصطفایی افزود: البته این مكان نسبت به شهر تهران از امكانات كم تری برخوردار می باشد كه می طلبد، مسئولان اگر واقعاً خواستار مهاجرت معكوس از تهران هستند، نسبت به رشد مناطق حاشیه تهران اقدام جدی كنند.
وی اضافه كرد: اگر امكانات موجود در شهرستان های اطراف تهران و مناطق حاشیه ای این شهر ارتقا داده شود و مسئولان تنها تهران را نبینند، كسی اصراری برای استقرار در تهران ندارد، اما متأسفانه ما حتی یك بیمارستان در پردیس نداریم، حال شما تصور كنید، تمام «مسكن مهر»های تولید شده در این شهرستان پر شده و جمعیت ساكن شود، اساساً باید خدمات عرضه شده به این مناطق متناسب با جمعیت ساكن باشد، اما هم اكنون این طور نیست.

یكی از مشاوران املاك پیشوا هم با تأیید مهاجرت تهرانی ها به این شهر به خبرنگار مهر اظهار داشت: اقبال تهرانی ها به خانه های پیشوا، بخصوص در مناطق تازه ساز و مسكن مهر نشین این شهرستان سبب شده تا بازار خریدوفروش و اجاره مسكن هم رشد داشته باشد.
وی اظهار داشت: در واقع خیلی از مشتری های خرید و یا اجاره مسكن در شهرك های نزدیك دانشگاه آزاد، افرادی هستند، كه توان اجاره مسكن در تهران را ندارند و ترجیح می دهند، در این محل ها با هزینه هایی به مراتب كم تر زندگی كنند.
این مشاور املاك اما از رشد صدمه های اجتماعی به واسطه حضور مهاجران گلایه نمود و اظهار داشت: درست است بازار ما با حضور مهاجران رونق بیشتری می یابد، اما صدمه های اجتماعی در این مناطق در واقع زنگ خطری برای آینده است، اگر برنامه ای جدی و مدون برای این مهاجرت ها نداشته باشیم با مشكل مواجه خواهیم شد.
وی اظهار داشت: این كه از مسكن های اطراف بعنوان خوابگاه استفاده شود، سبب ترویج انواع صدمه ها مانند اعتیاد، مفاسد اخلاقی، سرقت و... شده و مردم بومی و مذهبی این شهرستان اصلاً برخی ناهنجاری ها را نمی پسندند، همین مبحث سبب شده تا تناقض هایی در سطح شهرستان شاهد باشیم.
رئیس اتحادیه املاك ورامین هم در مورد چگونگی استقبال مردم از خانه های اجاره ای شهرهای اطراف تهران به خبرنگار مهر اظهار داشت: كرایه های مسكن در ورامین حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است و همین افزایش كم، قیمت پایین كرایه ها و هم قدرت پایین خرید و یا اجاره مسكن در تهران سبب استقبال بیش ازپیش مستأجران از واحدهای اجاره ای این مناطق شده است.
ابوطالب شیركوند افزود: كنترل بازار خرید و اجاره مسكن دستوری نیست و با بخشنامه میسر نمی گردد، اما ما تلاش داریم، با ابزارهای موجود، در حد توان از افزایش غیرمتعارف اجاره بهاء جلوگیری نماییم.
كم توجهی به ایجاد زیرساخت ها بستر گسترش صدمه ها
اما روی آوردن مستأجران به شهرهای اطراف تهران با چالش هایی هم همراه می باشد، یك كارشناس مسائل اجتماعی و بهزیستی در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص تصریح كرد: زندگی در شهرهای حاشیه ای با تهدیدهایی همراه می باشد و سكونت در مناطق حاشیه ای تهران می تواند بهترین مكان برای رشد صدمه های اجتماعی باشد.

مهدی مغاری با بیان این كه جمعیت حاشیه تهران از چندین استان كشور هم بیشتر است، اظهار داشت: امكانات بهداشتی، انتظامی، رفاهی، شهری و... در این مناطق به نسبت جمعیت بسیار كم تر است.
وی در پاسخ به این سؤال كه آیا حركت شهروندان از كلان شهر تهران به مناطق حاشیه ای می تواند، سبب مهاجرت معكوس شده و تمركززدایی از تهران را رقم بزند، اظهار داشت: تمركززدایی مؤلفه های خاص خویش را دارد، این كه افراد به علت ناتوانی از پرداخت كرایه ها و یا به علت هزینه های بالای زندگی در تهران مجبور به خروج از این شهر شوند، دردی را دوا نمی كند، چراكه كار این افراد در شهر تهران است، آن ها عملاً نمی توانند، به شهرستان های خود، كه مستقر در استان های دیگر است، رجوع كنند و با حضور در مناطق نزدیك تهران حاشیه نشینی را رقم می زنند.
این كارشناس بهزیستی اظهار داشت: حاشیه نشینی در بافت هایی رخ می دهد، كه طبق تعریف عمدتاً مهاجرین روستایی و تهی دستان شهری را در خود جای داده اند، همینطور ازنظر خصوصیت های كالبدی و برخورداری از خدمات رفاهی، اجتماعی و فرهنگی و زیرساخت های شهری شدیداً دچار كمبود هستند.
مغاری اظهار داشت: بررسی های میدانی نشان می دهد، كه حاشیه نشینی در اطراف تهران، نوعی نوین از حاشیه نشینی است، كه ابعادی چون فقر شهری و درآمد پایین، سرمایه انسانی كم و تهدیدهای اجتماعی را رقم می زند، سرمایه اقتصادی پایین این افراد مشكلاتی را برای گذراندن معیشت و وضعیت بهداشت این افراد رقم می زند تا جایی كه خطر شیوع برخی بیماری های مسری در اماكن پرتراكم اطراف تهران به شدت احساس می گردد.
از طرفی باید در نظر گرفت، كه تمركززدایی از پایتخت، اگر به صورت رشد همه جانبه اعم از رشد فرصت های شغلی و امكانات گوناگون باشد، امری مفید و پسندیده است، اما اگر در اماكنی پر تراكم و بی امكانات در شهرهای اطراف تهران شاهد حضور نامتوازن جمعیت باشیم و به یك باره شهری مانند بومهن رشد ۱۰۰ درصدی جمعیت را تجربه كند، نگرانی های اجتماعی در مناطق حاشیه ای افزایش خواهد یافت.

1397/05/23
13:19:03
5.0 از 5
4603
تگهای خبر: آپارتمان , اجاره , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان